דף הבית / כללי / לחיות אחרת

לחיות אחרת

השנה החדשה התקבלה בברכה ובשמחה וכמו תמיד מעוררת בנפש האדם שאלות ותהיות לצד תקוות גדולות לעתיד. האם היית בוחר מקצוע אחר? קריירה שונה? זוגיות אחרת? חיים אחרים? וכדומה. אם התשובה היא חיובית אז הדברים הבאים נועדו לכם

במאמר זה אציג מזוית צרה את הנושא באופן ממצה ככל האפשר, אם כי אינני מתיימר ולו לרגע לכסות ולהכיל בנאמר את כל התשובות לעניין הגורלות. ובכן, האם הגורל עיוור או שמא בידינו להטותו לאפיקים חיוביים? חכמת הקבלה מלמדת כי האדם נולד לתוך מציאות צרופה כאשר הוא חסר אונים ומשולל כל יכולת שליטה ו/או בחירה לגבי עיקרי הדברים המהותיים  בחייו: יום הלידה, שעת הלידה, מקום הלידה ,מי יהיו הוריו, המין, השם שבחרו בעבורו וכמובן זמן המוות שהרי כבר נאמר "משעה שאדם נולד הוא – מיועד ועומד למות בזמן שנקבע לו מראש".

תורת הסוד גורסת כי אין מקריות בעולם ולכל תוצאה יש סיבה (לפי החוק הפיזיקלי) ולפיכך קיימת סיבה שורשית לכל מה שקורה איתנו בחיים האלה. פרט לעובדה כי לגילגולי הנשמות השפעה עמוקה ויסודית על מהלך החיים בגלגול הזה, אך לא נעסוק בו כעת, נושאים כדוגמת עין הרע, עיכובים במזל, בנישואין, בהריון, בפרנסה, תאונות, מחלות, כשלונות והצלחות, אינם קורים סתם כך ללא סיבה ומסובב וכי יש לייחס חשיבות מכרעת לכל הפרעה בקצב זרימת החיים.

חכמי הקבלה לימדו כי קיימים חוקים וסדרים מדוייקים להפליא במערכת הבריאה ובעיקר נתנו דעתם על האופן שבו ניתן לשנות ולנווט את מהלך העניינים, כך שנוכל להיות במצב אקטיבי משפיע ולא במצב פסיבי מושפע בלבד. מי מאיתנו לא עומד נפעם ומשתומם לנוכח תהפוכות החיים ושואל מיהו ומהו אותו כח עצום ומיסתורי שגורם לנו לנהוג באופן מסויים, שלאחריו עולות וצצות קושיות כמו איך יכולתי לעשות טעות כזאת? מדוע זה קורה לי? מדוע דווקא עכשיו? מדוע לא פעלתי אחרת? חשוב שנדע כי התבנית הבסיסית של תהלוכת גלגלי הגורל היא בלתי ניתנת להיפוך ונקבעה מראש טרם הולדת האדם, אך עם זאת ניתנה לאדם אפשרות בחירה וחופש פעולה נרחבים להשפיע על כוח מזלו, כל זאת מעצם היותו "נזר הבריאה" ככתוב: "הכול צפוי והרשות נתונה לאדם במעשה….הכול בידי שמים חוץ מיראת שמים" (זוהר, תיקונים,ב ',צח).

חכמי הקבלה גורסים כי הכול צפוי מכוח ההשגחה העליונה. כל תכונות האופי ונתיבי החיים מוטבעים באדם בזמן העיבור עוד ובטרם נשימתו הראשונה. ככתוב בתלמוד בבלי מסכת נדה דף טז עמוד ב': "ר' חנינא בר פפא: אותו מלאך הממונה על ההריון לילה שמו, ונוטל טפה ומעמידה לפני הקב"ה, ואומר לפניו: רבש"ע, טפה זו מה תהא עליה? גיבור או חלש, חכם או טיפש, עשיר או עני? ואילו רשע או צדיק ". קרי, כמה הם ימיו של האדם בעולם הזה ומהם אותם טבעים, קווי אופי, איכויות אישיות לצד איכויות חיים אשר יושמו בו באדם עוד ובטרם הולדתו. ועוד מוסיף ר' נחמן בליקוטי מוהר"ן ואומר: "וכל אדם ואדם כאשר הוא בא לעולם, הוא בא עם בת זוגו המיוחדת לו ועם סכום ממון הקצוב לו שיהיה לו בזה העולם, וכמה פירות, היינו בנים שיהיו לו בזה העולם". מן הדברים האמורים עולה לכאורה כי אין ממש טעם לנסות ולהטות את הכף ולשנות לחיוב את נתיבי החיים המרכיבים את שאלת הגורל, שהרי ממילא הכול נקבע ונחתם. ברם, היהדות כדת מחנכת, מלמדת שיעור חשוב מאין כמוהו: "הרשות נתונה לאדם במעשה". כלומר, כל מה שהוטבע באדם הוא בגדר פוטנציאלים גלומים וראשוניים בלבד ואין זה מחויב המציאות כאבן שאין לה הופכין. ככתוב במשלי: "בינו לבין עצמו אדם מטיל גורל"(טז' בחיק). ללמדנו כי אף על פי ולמרות הקביעה הבסיסית אודות תבנית חיי האדם אין בכך כדי להנציח את מצבו ומעמדו לכל שנותיו בעולם הזה. לדוגמא, אדם שנועד בגלגול הזה להיות עני יוכל לתעל את גורלו לאפיקים גבוהים ע"י אהבת הזולת, מחשבה חיובית פעולות רוחניות טהורות ועוד, ובכך לקרוע גזירת שמים ולזכות בעשירות. מאידך, אדם שבכוח גורלו קיים שפע וממון רב יוכל לאבד את הכול באם לא ישמור על פיו ולשונו, דהיינו יתרברב ויעורר קנאת אחרים, מה שבנקל עלול להוביל לפגיעה אנושה בגורלו. שנאמר "מות וחיים ביד הלשון ואוהביה יאכל פריה"(משלי יח').

את דבריי אסיים בציטוט מפי ר' נחמן שלימד כי אדם המטה עצמו במעשיו ובמחשבתו החיובית, יוכל לשנות את גורלו מקצה לקצה. ככתוב : "דע שהמחשבה יש לה תוקף גדול. ואם יחזק ויגבר מחשבתו על איזה דבר שבעולם יוכל לפעול שיהיה כך, ואפילו אם יחזק מחשבתו מאוד שיהיה לו ממון – בוודאי יהיה לו, וכן בכל דבר". מן האמור אנו למדים כי לאדם, נזר הבריאה, ניתן כוח עצום ורב המסוגל לחולל תמורות אדירות בחייו ולהגיע לשלוות נפש ולאיכות חיים, הן ברובד הרוחני והן בגשמי.

 

יצחק אהרון,איש קבלה ראש מרכז "חכמה" כותב ומרצה סודות הקבלה לקביעת תורים לייעוץ 03-9220784  www.kabalah.co.il

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

תמונה של WhatsApp‏ 2024-05-10 בשעה 09.39.57_a6d49ae9

"לכולנו יש את האיש ההוא, אם זה החייל שנפל בקרב, אם זה חטוף או נרצח"

תפריט נגישות