דף הבית / כללי / החלום- ראי החיים

החלום- ראי החיים

לעיתים חלום מותיר בנו רושם עז ומטלטל. פעמים החלום נראה צלול והמסרים המובאים בו מובנים ובהירים אך פעמים נעמוד חסרי אונים ונבוכים למול המסר והידיעה שהגיע בחלום. מה עושים? יצחק אהרון מלמד האם לייחס משמעות לחלום ומה ניתן לעשות עם המידע המוקדם המופיע בו

הפסיכולוג זיגמונד פרויד אשר חולל מהפכה בעולם הפסיכולוגיה, פיתח בזמנו גישה מסעירה המסבירה כי יש להתייחס לחלומות כצופן לגילוי תסביכים מודחקים בלב האדם. כלומר, כל זמן שאדם ער או אז הכרתו עומדת על המשמר אך בזמן השינה פורצת לה, תת ההכרה חושפת ללא סייגים את עיקרי התכנים הנסתרים בנפש האדם. כמו כן בספרו התייחס פרויד בביטול גמור לחלק העל טבעי שבחלום וקבע כי: "ערכו של החלום לגלות לנו ידיעות על העתיד, זו כמובן שאלת שווא". מנגד, מזה אלפי שנים, ניצבת תורת הקבלה ומגלה באופן בהיר את חידת ותכלית החלום ואף את הכרת התכנים הסימבוליים המופיעים בו.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


בתלמוד הבבלי מובא "שינה – אחד משישים למיתה" דהיינו מצב השינה דומה למצב מוות אלא ביחס נמוך של 60:1. בזמן השינה מתבטל הקיום הגשמי והנשמה חופשייה להיפרד זמנית מהגוף ולעלות לעולמות עליונים. הנפש,שהיא התחתונה, לא נפרדת מהגוף ודואגת להחיותו כאשר הנשמה עולה למימד עליון. אם כן מדוע אנו חולמים ולשם מה?

חוכמת הקבלה מלמדת כי במהלך חיינו אנו צריכים להתעלות תמיד מבחינה רוחנית ולעבור שינויים בדרך להארה ולזיכוך הנשמה. החלום הוא כלי רוחני המסייע לאדם לבחון את הרהורי ליבו ואת הטמון בתת המודע. לעיתים, החלומות מראים לאדם את שעתיד להתרחש או מעלים קטעים מעברו שאליהם חובה עליו להתייחס. ככל שההתפתחות הרוחנית של האדם גבוהה יותר, כך יוכל להבין ולראות ביתר בהירות את הסימנים המובאים בפניו בחלום. חכמי הקבלה מלמדים כי לפעמים מתגלה לאדם בחלום רמז למה שנגזר עליו לעתיד, כדי לעוררו לשנות את דרכיו ולבחון את הנהגותיו. בכך יוכל לבטל רוע גזרה ויטיב את חלומו. לעומת זאת, חלום טוב, כתב הזוהר הקדוש (ח"א קצט) "צריך האדם לזכור, ואז יתקיים; אבל אם החלום נשכח מלב האדם, כך הוא נשכח למעלה".

בחיי המקצועיים אני נתקל לא פעם, בחולם חסר-מנוחה המדווח על חלום שחלם. הוא עומד נבוך וחסר אונים לנוכח המידע שהובא לידיעתו ולא מבין את פשרו. לעיתים אף החלום נשכח מליבו עד אשר מקרה המתרחש בחייו מזכיר לו את המסר שהופיע בחלום.

פעמים רבות מתגלים בחלום קרובי משפחה שכבר נפטרו. ותמיד שכאשר אינם נראים במצב טוב, יורה הדבר על צער הנגרם לנפטר. בגמרא, שנו חכמים כי הנפטרים יודעים מה קורה עם החיים ולכך ניתנו פרשנויות רבות לדוגמה: מת בבית – סימן יפה לבית. אכל ושתה בבית – סימן טוב לכל בני הבית. קרובו המת בא אליו לראותו – שמחה קרובה תהיה לו. מת נתן לו חפץ כלשהו – ריווח יבוא לו. ואם אינו רוצה לקחת ממנו – רע יהיה לו (רש"י).

ישנם אלה הטוענים לחלום נבואי. עניין זה יש לחדד ולהבהיר. ידוע הדבר כי על פי חז"ל, מאז שחרב בית המקדש הסתלקה הנבואה מישראל. משכך ולכל היותר ניתנה לנו האפשרות להציץ בחטף לזמנים אחרים, אך אין לראות בחלום נבואה שלמה. כלומר, החולם מקבל מסרים לגבי אירועים עתידיים שיקרו לו או לקרוביו, וחלום מסוג זה בא להכין את האדם נפשית לקראת הבאות ואף בא לסייע לו להיערך לכך. לעיתים קורים בחיינו אירועים מסוימים ועולה בנו התחושה של ידיעת המקרה טרם התרחשותו, כל זאת מתוך ידיעה פנימית וללא הסבר רציונאלי. הקבלה גורסת כי על אף שאין התודעה מודעת לכך, בדיעבד מתברר שתת ההכרה פועלת ופולטת החוצה מידע שהתקבל בחלום ולא הובן בזמנו. ידע זה חלחל פנימה וגרם לאותה תחושת ידיעה מוקדמת למה שהתרחש במציאות ובזמן אמת. מכאן יובן שחלום "נבואי" הוא מעין הצצה חטופה למציאות מקבילה, שם ממד הזמן – עבר הווה ועתיד, מצויים יחד ומתאפשרת לחולם קבלת המסרים. עדות מוצקה לכך מובאת במקרא וההתייחסות לחלומות נבואיים נעשית בכובד ראש והשפיעה על ההיסטוריה של עם ישראל. ראה חלום יעקב, חלומות יוסף, חלום פרעה ועוד. לפיכך חלומות נבואיים מעצם הגדרתם מביעים את העתיד להתרחש ולעיתים אף ניתנת לאדם הזדמנות להשפיע או לשנות את שעתיד לקרות.

כאשר פונים לאדם כדי שיפתור לנו את החלום חשוב לדעת עד כמה הוא בקיא בתורת החלום, שאין לו מניעים נסתרים להכשילנו ורצוי שיהיו לו רגשות חיבה כלפינו. לאורך השנים פתרתי אלפי חלומות ונוכחתי לדעת שלכל אדם חלום שנחרט בזיכרונו ולא ישכח ממנו לעד. יש חלומות המותירים רושם רב על האדם ויעוררו בו תחושות עזות. לרוב הם יופיעו באופן בהיר, צלול ומודע ויש לבחון ולנתח אותם במדויק. שאם לא כך לא תנוח דעתו של האדם והחלום ילווה אותו במציאות חייו עם תחושת שאלה גדולה המרחפת באוויר ונותרת ללא מענה.

כאשר החולם חושד שחלם חלום עם מסר כלשהו לעתיד, הריני ממליץ לפנות לאיש קבלה ולנסות להבין מהו המסר שהתקבל ומדוע. חשיבות המידע המוקדם היא רבה, והקבלה יודעת להשתמש במידע זה לטובת האדם כבר בזמן הווה, טרם התרחשות הדברים.

 

מוגש בברכה ,

יצחק אהרון, איש קבלה ראש מרכז "חכמה" כותב ומרצה סודות הקבלה לקביעת תורים לייעוץ 03-9220784,  www.kabalah.co.il

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פרי עם חבר על ארבע. צילום פרטי

ראשל"צ: "אנחנו לא מוסרים כלב לכל אחד"