n
דף הבית / חוקר פרטי / המשולש הקטן

המשולש הקטן

ברוך קיבל בירושה שטח אדמה שהופשר לאחרונה לבנייה סמוך לשטח זה הייתה פיסת אדמה לא רגולארית משולש קטן, אשר הייתה צמודה לכביש. ברוך הוסיף לפינטוזי הבניה גם בריכת שחיה קטנה...אך למי שייך המשולש?

חוקר פרטי
אילוסטרציה. pixabay

עברו כמה שנים טובות עד שברוך זכה למעט חדווה בקשר לשטח הקרקע שקיבל בירושה מאביו. אותו שטח אדמה חקלאי, אשר היה חלק ממתחם עם שטחים נוספים, קיבל מעמד חדש של "הפשרה", קרי, שינוי יעוד הקרקע לבניה. שמאי העיריה קבע שמיקומו של ברוך יהיה בחלק הצפוני קיצוני של המתחם, סמוך לאחד הכבישים העירוניים. 

החלק החסר

על מנת להגשים את חלום "בית קטן בערבה" שלו, הוא הזמין אל השטח את אחד מחבריו האדריכלים, כדי שיתכנן עבורו את הבית. "ולמי שייך השטח הזה ?" שאל האדריכל בהצביעו על פיסת אדמה לא רגולארית, אשר הייתה סמוכה אליהם וצמודה לכביש. עקב צורתו המשולשת של השטח וגודלו הקטן, יחסית, הוא לא נכלל בפרוייקט ההפשרה. האדריכל שילהב את ברוך לברר מי בעליו של השטח. אותו אחד לא יוכל בכל מקרה לעשות בו שימוש כך בפני עצמו. מסיבה זאת האמין שיהיה קל לרכוש ממנו את השטח במחיר מוזל. ברוך דמיין זאת קורה והוסיף לפינטוזי הבניה גם בריכת שחיה קטנה…

למחרת ניגש לבנין העיריה ובירר את פרטי הגוש והחלקה המדוייקים. בלשכת רישום המקרקעין הוא הוציא נסח טאבו. על הטופס היה רשום רק השם הנרי שרייבר, ללא מספר זהות. על אף שגודל השטח המשולש נראה לא יותר ממאתיים מ"ר, על גבי נסח הטאבו נרשמו להנרי זכויות על שטח של שני דונמים, פי עשר ממה שנראה בפועל. ברוך הביא את המסמכים שאסף אל אחיו המהנדס וזה השווה את הממצאים מול מפה ששלף ממחלקת ההנדסה של העיריה. מסקנתו הייתה ברורה: הכביש העירוני חצה את שטח האדמה של הנרי. הפתיע אותם כיצד אישר בעל השטח שיעבור כביש עירוני על רכושו. ההגיון הביא אותם לחשוב, ובצדק, שהנרי שרייבר לא ידע על כך. מה שעוד חיזק את זה היה, שהשטח נרכש בסוף שנות השלושים ומאז לא נעשה בו שינוי. כשתמו נסיונותיהם של השניים להתחקות אחר פרטיו של הנרי, פנו אל שרותיי. 

הנרי המסתורי

עיינתי בפרטי המקרה המיוחד הזה. היה סביר בעיני שאם אותו אדם רכש את השטח לפני שבעים שנה, הוא אינו בין החיים יותר. קו ברור של חקירה לא היה לי אולם מכיוון שאיני שולל דברים מראש, נתתי את המלצתי לגשש במקרה, ומשם לראות כיצד ממשיכים הלאה. שם המשפחה שרייבר יחסית נדיר בארץ ופניתי אל כל מי שנושא שם זה על מנת לבדוק קשר אפשרי לאותו הנרי. איש מהם לא שמע עליו. השלב הבא היה נסיון איתור אנשים בשם זה בחו"ל. בחרתי מראש ארצות דוברות גרמנית בגלל שם המשפחה. על מנת לצמצם את האפשרויות הרבות, התמקדתי בשם הנרי בלבד מתוך תקווה שאיזה צאצא שלו נקרא על שמו. גם כוון חקירה זה לא נשא פרי. פניתי אל משרדי הטאבו וביקשתי נסח היסטורי. עברה בי מחשבה שאולי שמו של הבעלים הקודמים, יעזור לי להתחקות אחר הנוכחיים. לא היו בעלים קודמים. הנסיון הבא שלי התמקד בבנייני העיריה. קיויתי למצוא מסמכים כמו בקשה לבניה או תשלום היטל כלשהוא. הייתה שם פקידה מבוגרת שניסתה לסייע לי. "השם הזה מוכר לי" אמרה ולא זכרה מאין. המשכתי את החקירה בכוונים נוספים וללא הצלחה. באחד הימים קיבלתי שיחת טלפון מפתיעה מפקידת העיריה. "נזכרתי" אמרה "הנרי שרייבר היה נדבן ידוע". בדיעבד, זאת הייתה פיסת המידע המועילה ביותר בתיק זה. 

הפילנטרופ

מכיוון שאותו הנרי קיבל פתאום את הטייטל "פילנטרופ" פניתי עתה למספר מקומות ללמוד אודותיו כגון, בית התפוצות ואתרי אינטרנט. בנקל גיליתי שארץ המוצא שלו היא גרמניה. הנרי היה יהודי שתרם באופן קבוע כספים לקהילה היהודית באמצעות הסוכנות. באותה תקופה הסוכנות נהגה לרכוש קרקעות על שמות יהודים מהגולה מכספי התרומות, מה שכונה אז גאולת קרקעות, וזאת בכדי שהשלטון הבריטי לא יפקיע וישתלט על הקרקעות בארץ. מי שיער אז שתקום פה מדינה יהודית ?! מסתבר שבעלי הקרקעות כלל לא ידעו שנרכשו שטחים על שמם. ככל הנראה גם הנרי לא ידע, מה שלא מפתיע.

מכיוון שהיה בידי כעת את ארץ מגוריו של הנרי, פניתי לעזרת משרד חקירות מקומי. זה מצא עבורי את שמות שתי בנותיו של הנרי, שנפטרו גם הן. אחד החסרונות הבולטים בבקשת עזרה של חוקרים בחו"ל הוא, שאין להם את המעוף הדרוש להשלים חקירה מיוחדת. בכל ארץ התמחותם של חוקרים פרטיים שונה, דבר שיוצר פער עצום ביכולת מקצועית. שלא לדבר על כך שלכל מדינה יש חוקים משלה. למזלי, ברונו החוקר היה עם ראש פתוח והסכים לקבל את בקשתי לבדוק את השטח. הוא מצא את כתובתה לשעבר של אחת הבנות המנוחות בעיר מנהיים. כשביקר באותה כתובת נוכח למצוא שם את אחת מבנותיה, נכדתו של הנרי. שמה לא הופיע בספר הטלפונים מוקדם יותר כיוון שאינה משתמשת בשם נעוריה. דרכה השגנו לאחר מכן את פרטי הנכדים הנוספים, שלצערי מתגוררים בארצות אחרות ברחבי אירופה. 

 החוט המקשר

מסרתי לברוך את ממצאיי . עורך דינו פנה במכתב אל אחד הנכדים ובישר לו על שטח הקרקע, ששייך היום ליורשיו של הנרי שרייבר. קשה היה לצפות את תגובתו של הנכד, שמגלה יום אחד שהוא בעל רכוש, אשר לא ידע על קיומו עד כה. אני מניח שהעובדה שמדובר במשפחה עשירה, הפכה את העניין לפשוט יותר. אותו נכד היה החוט המקשר בינו לבין יתר היורשים. כעבור חודשיים, הנכדים ערכו אזכרה לכבודו של הנרי שרייבר במקום משכבו. ברוך ועורך דינו היו שם גם ונפגשו עם הנכדים, אשר אישרו בחתימתם את הצעתו של ברוך. כעבור שנתיים כך נעשה: ברוך קיבל את שטח המשולש הקטן לחזקתו ללא תמורה ובנה עליו את בריכת השחיה שרצה, יורשיו של הנרי נרשמו כבעלי זכויות על יתרת המגרש, ועורך דינם זכה בכספי פיצויים מהעיריה עבור השימוש בשטח פרטי לטובת כביש עירוני. 

 

הכותב הינו סאם זיברט, חוקר פרטי ובעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

beach-gacf25a0d3_1920

סיפורו של חוקר: היום ששווה מיליונים

תפריט נגישות