n החברה שלי - מחוויותיו של חוקר פרטי | גל גפן
דף הבית / חוקר פרטי / החברה שלי

החברה שלי

חוקר פרטי
תמונה: pixabay

כשחיה התגרשה מבעלה אביתר, נקבעו לו סכומים אותם הוא לא שילם כיוון שהכריז על עצמו כפושט רגל. הודעה תמימה עשור מאוחר יותר גרמה לחיה לפתוח מחדש את התיק.

חיה חשה היטב על בשרה, שגם אם נדמה היה לה שלבעלה יש עסק עצמאי גדול, אין זה אומר שהוא בפועל גם משגשג. היום היא מבינה שהבעיה שלה הייתה שהיא לא התעניינה יתר על המידה, ורק עמדה מהצד. אביתר אמנם כישרוני בתחומו, ויש לו ידי זהב, אך מסתבר שכל מה שקשור לענייני הניהול השוטפים של העסק זה כשלון חרוץ. אביתר לא ידע כיצד לתמחר את עבודותיו, לא ידע לדאוג לגבייה בצורה הולמת, וכן כיצד לשנות דברים כדי להתאים זאת למצב הקיים. היה לו הרבה אומץ להמשיך ולהגדיל את מסגרות האשראי על חשבון פוטנציאל. 

כל עוד חיה לא חשה מחסור, היא בחרה לא להגיד מילה. גם כשניסתה לדבר על זה, הוא היה מפציר בה לא להתערב בעסקיו. כשהחלו הבעיות הכלכליות להתדפק על פתח דלתם, מצב היחסים האישיים שלהם נהפך במהרה לגרוע מאי פעם. זמן מסוים לאחר מכן הוא עזב את הבית, וחיה פתחה בהליכים. 

 

לא שילם 

צעדיה המשפטיים הביאו אותה לגירושין, ואף השיגה פסיקות טובות עבור עצמה ולילדיה, אך בפועל אביתר לא ממש שילם את הסכומים שנקבעו לו. העסק שלו נסגר, והוא הכריז על עצמו כפושט רגל. חיה הוציאה נגדו צווי מאסר, אולם אביתר בחר "לשבת" את הימים שנדרשו, במקום לשלם את החוב. מהר מאד היא החליטה לזנוח את הנושא, ולהשקיע בעצמה ובילדיה. 

"מאז עברו לפחות עשר שנים" אמרה לי חיה בפגישתנו. היא די הזניחה את הענין מחוסר תקווה להצליח בזה. "חבל היה לי להוציא כסף חי על כסף מת". לאחר שהרימה ממנו ידיים בשעתו, החליטה לקדם את עצמה. היא הצליחה לשרוד בצורה נאותה למדי, וכעת שמצבה יציב, החליטה להשקיע אנרגיה מחודשת על החוב האבוד. מה שעוד תרם לעניין זה מידע חדש שהגיע לידיה לגמרי במקרה: כשהבת שלהם ביקרה את אביתר בביתו, היא לקחה מהשולחן דף נייר כדי לרשום משהו. רק כשהיא הגיעה חזרה לביתה, התברר כי זהו תלוש המשכורת של אביתר בצדו השני. כך חיה ראתה שהוא משתכר כחמשת אלפים ₪ כל חודש, ואת שם החברה שבה הוא עובד. היא הראתה את הנתונים לעורך הדין שלה, וכשזה הוציא טופס רשם החברות התברר כי בעלת החברה היא לא אחרת מאשר חברתו לחיים של אביתר. 

"אתה מבין שאין טעם להוציא עיקול על המשכורת שלו" הסבירה לי "כי זה לא באמת החברה שלה אלא שלו". לכל אחד מאיתנו היה ברור מה המצב. אביתר פתח חברה על שם חברתו לחיים, כדי שתמיד יוכל לטעון שהוא רק שכיר בחברה, וזה כל שכרו. כל נסיון חקירתי להוכיח שהוא זה שעושה את העבודה בפועל, או נמצא בקשר ישיר עם לקוחות וספקים, לא יוכחש על ידו, והוא בוודאי יטען שזה תפקידו בחברה. העובדה שהנושא עד כדי כך "שקוף", אינה משפיעה על בית המשפט. צריך לספק הוכחות ראויות. 

 

  הפללה

לפני שבכלל חושבים על סיפור כיסוי הולם, חוקר טוב אוסף את מירב הנתונים שרק אפשר להשיג. שלושה ימים של מעקב אחריו לימדה אותי שהוא היחידי שפעיל בחברה הזאת, בעוד שלחברתו לחיים יש עבודה קבועה בחברה אחרת, בתחום אחר לגמרי. למדתי במקצת על הפרוייקטים שהוא מבצע כעת, וכן כבר יש לי מספיק ראיות לכך שאביתר וחברתו מנהלים משק בית משותף. זה בוודאי יועיל מאוחר יותר בהיבט המשפטי. הייתי מוכן לשלב הבא.

אביתר נוהג להתחיל את יום העבודה שלו אצל אחד מספקיות חומר גלם שלו. חיכיתי לו שם שיגיע. כשאביתר נכנס לבית העסק, נכנסתי להתעניין על מוצר בתחום האינסטלציה הסניטרית. כשאביתר התקרב לדוכן, דאגתי לידע את המוכר לכך שאני נמצא בוועד הפעולה של אתר פרוייקט בניה של בתים פרטיים, כך שאביתר ישמע על זה. חיכיתי להזדמנות נוספת כדי לזרוק לאויר ש"הבעיה היא רק למצוא בעלי מקצוע טובים". סמכתי על טוב ליבו של המוכר, שיקשר אותי לאביתר, שהוא במקרה בעל המקצוע שאני מחפש. אם הוא לא היה מציע זאת מעצמו, הייתי מבקש ממנו המלצה ישירה. שוחחתי כמה דקות עם אביתר וקבענו לדבר בטלפון ולהיפגש. יש חשיבות מאד גדולה לדרך שאתה בוחר ליצור קשר עם האובייקט שלך. פניה ישירה אליו עלולה לגרום לחשדנות מצדו, ביחוד שהעסק לא רשום על שמו, ולכך שהוא לא בהכרח ישתף פעולה בהמשך הדרך. הפגישה "התמימה" משיגה את האמון שלו. כעת אני משוכנע שהוא מאמין שאני לקוח פוטנציאלי ולא אחד שבא לחשוף אותו.

 

 מספר ימים לאחר מכן נפגשנו. סיפרתי לו על פרוייקט הבניה, ושחלק מהאחריות שלי היא להשיג בעלי מקצוע לטובת הבניה. היום בעידן של קבוצות הרכישה, הדבר סביר למדי. לאחר שסיפר לי על הרקע שלו והמוניטין שצבר, ביקשתי ממנו פרטים על העסק. הוא זה שמיהר לספר לי שחברתו לחיים רשומה כבעלים. "היא כמו אשתי" הסביר "מבחינתך, אתה עושה עסקים איתי ולא איתה". לא התביישתי לשאול האם היא עובדת בחברה, והוא צחק "היא?! היא לא מסוגלת להיות עצמאית" גיחך "היא מאלה שצריכות את המסגרת הבטוחה". הוא שיתף אותי בעבודתה הנוכחית. ככל שהעמיקה השיחה, הוא הפליל את עצמו יותר.

החלק שלי הסתיים. המאבק האמיתי והקשה במקרה זה, הוא החלק המשפטי. זאת לא טענה משפטית פשוטה להשיג הליכים נגד החברה, ולא על אביתר אישית, אלא שכעת יש באמתחתה של חיה מספיק חומר מרשיע כדי לשכנע את בית המשפט בצדקתה. חצי שנה מאוחר יותר שמעתי ממנה שוב. מספר ימים לפני שהחל הדיון הראשון, אביתר הציע הצעת פשרה הולמת, והיא נאותה להסכים לה. 

 

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות". הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

בחודש נובמבר האחרון יצא לאור ספר הביכורים של סאם זיברט, "קלוז'ר". להשיג בחנויות הספרים, באתר המחבר ובנייד 050-5269378.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

נערה

מורה לחיים