דף הבית / חוקר פרטי / תמונה ברוורס

תמונה ברוורס

כשאריק רצה להשקיע בפרויקט נדל"ני מעבר לים, הוא רצה להיות בטוח שלא מרמים אותו, זאת הסיבה שהוא פנה לבדיקה מעמיקה

אני זוכר בעצמי את אחוזי הריבית הגבוהים שאנשים היו מקבלים פעם בארץ על הכסף שלהם. בזמנו, כמעט מכרתי את הדירה שלי כדי שיהיה לי מספיק כסף נזיל לשים בבנק, בשביל ליהנות מתשואה גבוהה על השקעה. הרווח היה גבוה כמעט פי שלוש לעומת מה שאפשר היה לקבל מהשכרת דירה. בבת אחת זה נפסק ואחוזי הריבית צנחו למטה ועד היום הם ממש אפסיים. זה הביא רבים לחפש מקומות אחרים להשקיע בהם, וחלק מהם היו מעבר לים.

גם אריק היה הטיפוס המשקיע. הוא התברך בפרנסה טובה, ורצה שהכסף שלו יעבוד בשבילו. הוא דגל במדיניות של "לא לשים את הביצים בסל אחד" ולכן פיזר את ההשקעות שלו. היו לו שני נכסים בארץ מעבר לדירת המגורים שלו, שאותם הוא מייעד בעתיד לילדיו. היה לו כספים במסלולים השונים של בתי ההשקעות בישראל, והוא גם ניסה את מזלו בהשקעות בחו"ל. אפקט הכפר הגלובאלי נתן משמעותית את אותותיו בשנים האחרונות, ובעלי יכולת ואמצעים ידעו לנצל את זה לטובתם. גובה הריבית בהשקעות שונות בחו"ל הזכירו לאריק את התקופות הטובות בישראל, עד לפני לא הרבה שנים.

בדיקה מעמיקה

אבל עם כל דבר טוב מגיע גם משהו רע, ואריק היה מודע לכך שאין לנו באמת שליטה על מה שקורה שם, מעבר לים. המרחק הרב וחוסר הגישה מונע מאתנו לפעמים להשתמש ולקלוט בחושים הכי בסיסיים וטבעיים שלנו, וזה נותן פתח קל וקרקע פורייה גם למעשי נוכלות כאלו ואחרים. לאריק אין כל בעיה להפסיד כסף בכבוד, אבל יש לו בעיה מאד גדולה להיות קורבן למעשה של הונאה. אני מניח שזה נכון להגיד גם על כולנו.

זאת בדיוק הסיבה שהוא הגיע אלי לבדוק לו השקעה בטוחה בבניית נכס כלשהוא בחו"ל. "מה גורם לך לחשוד?" שאלתי מיד, ואריק ענה לי שכלום. הוא לא חושד בדבר אלא נוקט באמצעי זהירות. אין שום דבר מחשיד בעסקה הזאת. מדובר בהשקעה בנדל"ן שעדיין לא קיים, שמקבלים על ההשקעה תשואה נמוכה בשלב הבניה, ותשואה גבוהה לאחר שהנכס יעמוד. אחוזי הריבית לא נמוכים מדי, ויחד עם זאת לא גבוהים מדי. אם זה היה גבוה מדי זה היה מחשיד. אריק לא מאמין שיש משהו שהוא יותר מדי טוב מלהיות נכון. "החברה שמוכרת מבססת את המוניטין שלה על פרויקטים שהם ביצעו בעבר במדינות שונות" אמר והעביר לידיי פרוספקט כלשהוא "הכל נראה טוב וכשר, ויחד עם זאת אני רוצה לבדוק יותר לפני שאני שם כסף".

חקירה בחו"ל אינה שונה בהרבה מניהול חקירה בארץ, בייחוד עם הטכנולוגיה של היום שמידע כל כך רב זורם דרך האינטרנט. בלי קשר, אני נוהג דרך קבע לעבוד עם מספר קולגות שהכרתי עם הזמן בארצות השונות. לקחתי את הפרוספקט והתחלתי לנתח כל נתון ממנו שאני יכול לעבד אותו. אריק כבר הכין אותי מראש שכל מה שאפשר היה לגלות דרך האינטרנט הוא ואנשיו בחברה כבר עשו עבורו. "אני מבין" עניתי אבל פקפקתי בלב במילה "כל". אנשים טובים היום בלעשות גוגל ולא מעבר לזה.

תמונות זהות

באופן טבעי התחלתי עם שם החברה. היה קל לגלות שמדובר בחברה צעירה יחסית. זה מאד מקובל בענף הנדל"ן, שלכל ארץ ולכל אתר בניה פותחים חברה חדשה. אני מניח שזה משיקולי מס למיניהם. לא מצאתי כל מידע שלילי או הסתבכות על החברה הזאת. השלב הבא היה למצוא את השמות של בעלי החברה והמנהלים שלה. בדקתי קצת רקע לגביהם, מצאתי שמות של חברות אחרות שהיו קשורות אליהם, אבל כמה שלא בדקתי אודותיהם לא מצאתי כל רקע שמעיד על משהו שלילי בחייהם העסקיים. על פניו, החברה והאנשים שלה נראים נקיים לגמרי.

בכל זאת, כשהגעתי לפגישה הבאה שלי עם אריק, הבאתי בפניו את המסקנות שלי שהעסקה עשויה להיות בכל זאת מעשה של מרמה. אותו אדם שדואג לגייס את ההשקעות הללו ידע לכסות את עצמו היטב בכל מה שקשור להקמת החברה, בחירת שמות הבעלים והמנהלים שלה, ולכן לא עלה מידע שלילי עליהם. אבל אותו אחד לא ייחס חשיבות לתמונות שהוא משתמש בהם. פלאי הטכנולוגיה הביאו אותי לחפש את התמונה ברשת בצורה הפוכה. חיפוש ברוורס. זה בעצם סורק כל תמונה ומחפש היכן היא התפרסמה בעבר ברשת. מסתבר שיוזם "התכנית" מיחזר תמונות שהוא עשה שימוש בהן בעבר, אבל במקומות אחרים. הראיתי לאריק שהתמונות שמוצגות כל כך יפה בפרוספקט שהוא הגיש לי, הוצגו קודם לכן בפרויקטים אחרים ואותן תמונות בדיוק התייחסו למקומות אחרים בעולם. לא יתכן שזה מקרי, ביחוד שהפרויקטים האחרים היו גם השקעות בנדל"ן בחו"ל שבסופו של דבר כשלו. על אותן חברות אחרות שבדקתי, שהציגו שם את אותן תמונות, עלה מידע שלילי. זה מה שהביא אותי למסקנה הסופית.

ספק קטן

אפילו שנכון יהיה להגיד שאריק ניצל מהפסד כספי, הוא לא היה שבע רצון מזה שהוא שוב יצטרך למצוא את הזמן והאנרגיה לחפש השקעה חדשה וטובה. "אז אם הכל יצא נקי על החברה והאנשים, איך בכל זאת הצלחת לחשוף אותם?" ניסה אריק את מזלו שאגלה לו דבר או שניים מעולמם המסתורי של חוקרים פרטיים. "אם אגלה לך אצטרך להרוג אותך" השבתי וקרצתי בחיוך "וחוץ מזה, קוסם טוב לא מגלה את הקסמים שלו".

אחרי חצי שנה נפגשנו שוב עם רעיון להשקעה חדשה. בבדיקה הפעם לא מצאתי שום פגם. עד כמה שאני יודע, אריק הלך על זה והשקיע. מקרים רעים שנחשפים ערערו על היכולת שלו להחליט, אפילו שלא גיליתי עבורו דבר רע. תמיד יישאר הספק הקטן אם זאת אכן עסקה טובה וכשרה או שפשוט החוקר לא חשף את הקומבינה. זה כבר תחום אחר שלא קשור אלי. ניהול סיכונים. זה מה שאנשי עסקים יודעים לעשות.

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

beach-gacf25a0d3_1920

סיפורו של חוקר: היום ששווה מיליונים

תפריט נגישות