פזיזות מכרעת | גל גפן
דף הבית / חוקר פרטי / פזיזות מכרעת

פזיזות מכרעת

כשדודתה של דפני הלכה לעולמה, היא הופתעה לגלות כי בצוואתה החדשה, הדודה מורישה את כל רכושה לבעל חנות המכולת

הרבה פעמים אני אומר ללקוחותיי, שלא תמיד ניתן לדעת מראש מאין יצוץ הפתרון של המקרה שלהם. האמת היא, שזה עד כדי כך נכון, שזה קורה ברוב ברובו של המקרים. חושבים משהו אחד, והחיים מתכננים לנו משהו אחר. לכן, זה לא תמיד מספיק כמה אתה יודע לחקור לעומק, או כמה אתה חד כדי להבחין בהזדמנות שנקרתה בדרכך. לפעמים צריך גם טיפ טיפה של מזל.
הסיפור של דפני ואחיה החל כמה חודשים קודם לכן, כשדודתם הערירית נפטרה. על אך שהקשר ביניהם לא היה הדוק במשך כל השנים האחרונות, לא היו לה קרובים אחרים מלבדם. לדפני היה את הצוואה שהדודה השאירה להם, בה היא ואחיה הם היורשים שלה. היא נכתבה שנים רבות קודם לכן. זאת גם הסיבה שהיא מאד הופתעה לגלות שהסתתרה צוואה חדשה יותר, כאשר ניגשה לממש את שלה. הצוואה החדשה נרשמה לטובת בעל המכולת השכונתי של הדודה, והיא נחתמה כחצי שנה סמוך לפטירתה.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


ביטול הצוואה
דפני לא ידעה להגיד לי מה היה בדיוק מצבה המנטלי של הדודה באותה תקופה, כי היו לה ימים כאלה ואחרים. מה שבטוח היה שהיא חיה לבדה, וזה נראה מאד נוח לנצל בצורה כלשהיא את מצבה ולהשפיע עליה. ביחוד כשמדובר בכסף. זה מה שדפני האמינה שקרה. שגידי מהמכולת ידע על מצבה, ניצל את זה והשפיע עליה לעשות צוואה אחרת, בין אם היא הבינה את זה בדיוק או לא.
דפני הגישה התנגדות לביצוע הצוואה החדשה, וזה דרש לחכות לדיונים המשפטיים שקשורים לזה. במקביל, היא פנתה אלי ושכרה את שרותיי. כדי לבטל את הצוואה החדשה יש צורך באחד מהשלושה: להוכיח שהדודה לא הייתה כשירה משפטית או להוכיח שהצוואה מזויפת או לטעון להשפעה בלתי הוגנת של מישהו.
אחרי חודשיים של עבודה, אי אפשר להגיד שלא מצאתי כלום, אבל שום דבר ממה שחשפתי לא מכריע את המקרה הזה לטובת דפני. הדודה שלה חיה כמעט בלי עזרה ובלי תקשורת עם הסביבה שלה. הסיבה שבכלל יש לה קשר כלשהו עם גידי כי היא הזמינה ממנו בטלפון מוצרים שהיא הייתה צריכה באופן שוטף, וככה כנראה נוצר המקרה הזה. לא היו לה חברות שאפשר לתשאל או שכנים שידעו משהו בעיר המנוכרת שלה ובטח שלא בני משפחה אחרים. הצוואה עצמה נחתמה בביתה של הדודה ע"י נוטריון, מה שחסך חתימה של עדים. מה שכן, לא היה קשה למצוא את הקשר בין גידי לאותו נוטריון. גידי הסתבך בעבר במספר תביעות משפטיות, ואותו נוטריון היה זה שייצג אותו. קשר ביניהם לא סותר את קבילות הצוואה.

בטן מלאה
עברו כמה חודשים. לא היה עדיין שום התקדמות לעבר הכרעה לכאן או לכאן, ובכל זאת הצד השני החליט לפעול. ככל הנראה זה הרגיז אותם שקיימת התנגדות לביצוע הצוואה, מה שיכול לעכב בשנים את המימוש שלה. אותו נוטריון, שמייצג כרגע גם את גידי בנושא, הגיש מסמך נוסף: טופס לביטול צוואה קודמת. מסמך שחתום בפני עורך דין ועוד עדה נוספת, שבו היא קודם כל מבטלת צוואות קודמות. היא נחתמה כשנה לפני פטירתה של הדודה. המהלך היה מובן. הם רצו להעביר מסר, שגם אם הצוואה האחרונה לטובת גידי תבוטל מסיבה כלשהיא, הצוואה הקודמת לטובת דפני ואחיה מבוטלת אף היא. בגלל שלא גידי ולא דפני הם היורשים הטבעיים של הדודה, זה אומר שאף אחד מהם לא יקבל דבר והרכוש שלה יעבור למדינה. זה אמור היה לגרום לדפני לרפות את ידיה.
עברתי על המסמך הזה, שהוא חריג בפני עצמו. איזה סיבה יש בעולם למישהי לבטל צוואה קודמת מבלי לרשום חדשה, כאשר במילא כשאתה רושם צוואה היא מבטלת את קודמיה?! לא הייתה סיבה הגיונית לעשות את זה. בדקתי מעט את הרקע של העדה על המסמך, והתברר לי שהיא פקידה לשעבר במשרדו של אותו נוטריון. עוד מצאתי שהיא בעצמה הגישה נגדו תביעה בבית הדין לעבודה שנגמרה בסופו של דבר בפשרה. כעת ידעתי שיש סיכוי טוב שהיא מחזיקה בטן מלאה עליו. סיבה טובה ללכת ולדבר איתה.

ביקור זכור
הפקידה זכרה היטב את הביקור שלה בבית הדודה. רוב המסמכים שהיא נדרשה אי פעם להיות עדה בהם, היו במשרד עצמו. נדיר שזה היה קורה מחוץ למשרד. לכן, היא זכרה את הדודה, היכן היא חיה, כמה קומות צריך לעלות כדי להגיע לדירה שלה, ואת החיות שהיא חיה איתם בבית. "אני זוכרת שגידי פתח לנו את הדלת" המשיכה, ואז היא סיפרה שהיא מכירה אותו כי הוא היה לקוח של המשרד "אני יודעת שהוא זה שקישר ביניהם". באותה נשימה היא סיפרה עוד כמה דברים לא נעימים על הנוטריון עצמו. אין לה הוכחות של ממש, אבל היא העמידה במבחן את היושרה שלו.
ניצלתי את ההזדמנות והראיתי לה הצוואה החדשה, זאת שנרשמה לטובת גידי. היא הופתעה מזה גם כי זה נראה לא טוב. "אני זוכרת את היום הזה" אמרה לי "באתי באותו יום". היא לא נכחה בזמן חתימת הצוואה אלא זכרה שהנוטריון ממש מיהר באותו יום, והיא הצטרפה כדי שהוא לא יצטרך לחפש חניה ברחוב. היא זאת שחיכתה ברכב, והבוס שלה עלה למעלה לדירה למשך מספר דקות ארוכות. "הוא וגידי ירדו מהדירה, נפרדו בלחיצת יד ונסענו הלאה" סיכמה.
מכל דבר לומדים משהו. זה בהחלט שיעור ששווה ללמוד אותו. בלי שהיא ידעה היא עזרה יותר ממה שהיא חשבה. מעבר לכך, שהסיפור כולו לא נשמע כשר, הגרסה שלה חשפה שני דברים. האחד, זאת המהירות והפזיזות שבה הצוואה נערכה, והשני, והיותר חשובה, שהמוטב בצוואה היה נוכח בדירה בזמן החתימה עליה, מה שישפיע על ביטולה. אם קודם לא היה לנו הרבה ביד, הצד שמנגד עזר לנו להשיג כעת המון.

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

אולי יעניין אותך גם:

שדה תעופה

הגיחה