דף הבית / חוקר פרטי / יהודייה קטנה

יהודייה קטנה

הסיפור המשפחתי של כותב מדור זה סאם זיבט עולה על כל דמיון. לכבוד החג הוא משתף אותו

כשקראתי את הודעת המסנג'ר של דיאנה מגרמניה, דמיינתי כבר את החקירה. "אני פונה אליך כי אני מחפשת את אבא שלי" כתבה לי בשלוש שפות: גרמנית, אנגלית ועברית קלוקלת של התרגום האוטומטי. "אשמח לעזור לך" השבתי לה . לא תיארתי לעצמי באותו רגע לאן הסיפור הזה ייקח אותי באמת.
מלאו לה לא מזמן 51 שנים, אבל הסיפור שלה מתחיל הרבה שנים קודם. דיאנה גדלה בעיר קטנה בגרמניה עם זוג הורים ואח הצעיר. לא היה לה טוב בבית, בלשון המעטה, היא לא הסתדרה עם אבא שלה. בכל פעם שהיא עצבנה אותו הוא ידע למצוא את שילובי המילים שיפגעו בנפשה. "יהודייה קטנה ומסריחה" היה אחד מהם. כשהייתה קטנה לא הבינה למה דווקא יהודייה, לאור זה שהיא חיה כקתולית. כשגדלה, נודע לה שסבתה התנצרה לפני מלחמת העולם השנייה, כשנישאה לגוי. דיאנה ניצלה כל הזדמנות כדי לא להיות במחיצת אביה, ונהגה לשהות המון בבית סבתה. היא הייתה הדמות הכי קרובה עבורה. כשהגיעה לגיל תשע, מצאה תמונה בארון של סבתה. "מי זה?" שאלה אותה. היא לא הבינה מי זה הגבר בתמונה שמנשק בלהיטות את אמא שלה. "את חייבת להבטיח לי משהו. אסור שאף אחד ידע שאת יודעת". דיאנה נתנה את מילתה.
"הגבר שחי איתכם בבית זה לא אביך" הסבירה הסבתא "אמא שלך התחתנה כשהיית בת שלוש".
לא יודע מאיפה ילדה בת תשע הצליחה לגלות כל כך הרבה איפוק, אבל היא לא פצתה את פיה מול הוריה. זה כנראה מה שריכך את הסבתא והיא העיזה לספר לה עוד על אותו אבא ביולוגי מסתורי.
בגיל 14 דיאנה שמעה במקרה את אמה מדברת עם שכנה על אבא שלה האמיתי. הביולוגי. "שמעתי אותך, אמא" הילדה המתבגרת לא ויתרה על ההזדמנות "על אבא יורק". אמה לא ניסתה להכחיש.
"זה קרה במינכן. היכרתי אותו בפאב בתחילת שנות השישים" החלה אמה לגולל בפניה את סיפור חייו "הוא היה גדול ממני בלפחות עשרים שנה, ומשהו בו שאב אותי לקשר רומנטי". יורק נולד בפולין בעשור השני של המאה, וכשהגיע לגיל עשרים הספיק לברוח רגע לפני פלישת הגרמנים לוורשה. הוא נקלע למציאות חדשה של בריחה ומאז לא ראה יותר את משפחתו. אחרי שהסתובב בעולם, הגיע גם לישראל אבל לפני קום המדינה, החיים החזירו אותו לאירופה עד שהוא השתכן במינכן, ושם גם פגש בשלב את אמא של דיאנה.
"אז למה לא התחתנתם?" אמה זוכרת במעורפל שהיה את ענין היותו יהודי. "אני לא יכול להתחתן עם גויה" אמר לה יורק לא פעם "אני חייב להקים משפחה עם בחורה יהודייה".
"בשלב מסויים, יורק סידר לי עבודה טובה בפרנקפורט אצל מכר שלו" המשיכה האמא. יורק עסק במסחר זהב, וזה הצריך נסיעות רבות מחוץ לעיר וכך יצא שכל כמה ימים יורק הגיע אליה, נשאר כמה ימים, והמשיך בדרכו. "בשלב הזה נכנסתי במקרה להריון, ואת הגעת לעולם". העובדה שהיה להם יחד את דיאנה, לא שינתה את רצונו לא להתחתן עם גויה. כשדיאנה הייתה בת שנה וחצי, יורק החליט שהוא עוזב ועולה לישראל, כדי להקים משפחה.
את המשך הסיפור דיאנה שמעה רק כמה שנים לאחר מכן. "מתישהו פגשתי במקרה את החבר של יורק" המשיכה לספר "זה שסידר לי עבודה בפרנקפורט". אותו אחד היה זה שגילה לה שיורק לא באמת הגיע לישראל אלא המשיך לגור במינכן, "אני חושב שיש לו ילד או ילדה בדיוק בגיל של דיאנה" הפיל עליה אז את הפצצה.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" ggdesk@d-news.co.il


בעקבות האב
היא נדרה נדר למצוא אותו. היא ניסתה לחפש מידע מדי פעם, אבל חייה הקשים ומאבקי ההישרדות שלה קדמו לזה. התפנית הייתה לפני כארבע שנים. דיאנה נכנסה בעצמה לזוגיות חדשה שנראית טובה ויציבה. רוברט, החבר שלה, שמע ממנה לא פעם את סיפור אביה הביולוגי. "מה הבעיה?" אמר לה לא פעם "בואי נחפש אותו". אם רוברט אומר לה בואי נחפש, היא ידעה שהוא בטח מסוגל לזה. הוא בלש במשטרת גרמניה והוא לקח את המושכות לידיו על דעת עצמו. הוא הבין שזה לא יהיה נכון לחפש את יורק עצמו, בגלל גילו המופלג. לכן, חיפש את שם המשפחה בלבד כדי לעלות על צאצאיו.
אתם רק יכולים לתאר לעצמכם את גודל ההפתעה כאשר הבנתי שהיא לא פנתה אלי כחוקר פרטי אלא כי שם המשפחה שלי הוא זיברט. בדיוק כמו שם המשפחה של יורק. יורק זיברט. אבא שלי. אני הוא האיש האבוד שלה. אני אחד מצאצאיו. כשהיא שלחה את ההודעה רק קיוותה למצוא קצה חוט. בגלל הרקע שלי, ידעתי בדיוק מה היא צריכה, והייתי נכון לספק לה את זה. הפעם לא כחוקר, אלא כצד אחר בעניין. מסתבר, כאחיה החורג.
השלמתי לה את התמונה. יורק באמת לא שט לישראל והמשיך לגור במינכן יחד עם אמא שלי, אותה הכיר קודם בישראל. זאת גם הסיבה שהוא מצא בזמנו לאמא של דיאנה עבודה בעיר אחרת. אני באמת מאמין שהוא ניסה לסיים את הקשר איתה, אבל כנראה נשאב לזה כל פעם מחדש. כשהיא נכנסה פתאום להריון זה קרע אותו מבפנים.. זאת גם הסיבה כנראה שהוא הרגיש שהוא חייב להתנתק סופית. לברוח מהחיים הכפולים שהוא יצר לעצמו ולכן אמר לה שהוא עוזב לישראל, מה שלא קרה באמת. בפועל, הוא עלה אתנו ארצה עשר שנים מאוחר יותר, וכמה שנים מאוחר יותר כבר נפטר מסיבוך של מחלה. זאת גם הסיבה שדיאנה לא הצליחה למצוא קצה חוט לגביו.
בעצה אחת עם אחי הגדול, נסענו יחד לפגוש אותה כעבור שלושה ימים בחו"ל. אין כמו מראה עיניים ומגע פיזי. מגיע לה משהו ממשי אחרי כ"כ הרבה שנים. בקיץ האחרון היא הגיעה לארץ, ולקחתי אותה לקבר של אבא שלנו בזיכרון יעקב. שם היא התפרקה באמת. מעמד כזה גרם לה לחשוב: מה היה קורה אילו ?!

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל ggdesk@d-news.co.il

אולי יעניין אותך גם:

חוקר פרטי

הסוד