הלקח

"היא אמנם הסכימה שדרור רע אליה, אבל מכיוון שהוא כל הזמן מסביר לה מה דוחף אותו למעשיו, היא האמינה שיש משהו בדבריו. היה לבעלה כשרון ייחודי, להפוך בשיחה את הדברים כך, שהוא זה שצודק"

הופתעתי מאד לשמוע שוב את קולה של אביבית, שביקשה לקבוע פגישת יעוץ. כמעט ואין לי לקוחות בתחום האישי, שבאים אלי לבדיקה מחדש. לכל היותר, הם ממליצים למכר או קרוב משפחה, במקרה של בעיה. נפגשתי אתה, והיא בקושי הייתה מסוגלת להסתכל לי בעיניים. "אני נורא נבוכה אפילו לדבר איתך על זה" הסבירה "אני חוששת שתכעס עלי". לא הבנתי איך אני יכול לכעוס על משהו שמתנהל בחייה, אז חיכיתי בסבלנות. האמת? מכעיס. פחות בשבילי אבל בטוח בשבילה.

השתנתה עם השנים
נפגשנו בפעם הראשונה שש שנים מוקדם יותר. אז היא הייתה נשואה כעשר שנים, ועם ילדה משותפת. אחרי מספר דקות בלבד של שיחה חופשית, זיהיתי בשבילה את "הטיפוס" של בעלה. לא פעם אני נתקל באנשים כמוהו. הם מייצגים מיעוט באוכלוסייה אבל גם אם האחוזים קטנים, הם שם והם קיימים. והנורא, שהם משפיעים לרעה על הסביבה שלהם. כתבתי על כאלה לא אחת. אנשים שמכוונים להרס במקום בניה. לרוע במקום טוב.
לא בהכרח קל לזהות אותם כי נטייתם להסתיר את מעשיהם וכוונותיהם, ולכן גם כשדיברתי על זה עם אביבית, היא סירבה לקבל את קביעתי בהכנעה. היא אמנם הסכימה שדרור רע אליה, אבל מכיוון שהוא כל הזמן מסביר לה מה דוחף אותו למעשיו, היא האמינה שיש משהו בדבריו. היה לבעלה כשרון ייחודי, להפוך בשיחה את הדברים כך, שהוא זה שצודק, ולכן זה טבעי שהוא יתנהג כמו שהוא מתנהג. רק בהסתכלות לאחור היא הבחינה שעם השנים היא השתנתה בהתאם לזה. לאט לאט היא קיבלה את דבריו והשלימה עם מעשיו ודבריו הפוגעניים. היא למדה ללכת "על ביצים" בביתה שלה ולו רק כדי לא לעורר את זעמו, ושלא יהיה לו סיבה לרדת לחייה. תחושת אי נוחות ליוותה אותה בכל פעם שהוא היה בסביבה שלה, אבל היא שכנעה את עצמה שבטח כאלו הם חיי הזוגיות. היא למדה לחיות עם זה, אבל לא באמת.

גבר חדש
אלי היא הגיעה אז כי קצו כבר כל ניסיונותיה לשקם את הקשר. מה שהיא לא ניסתה לעשות, היא לא הצליחה שיהיה ביניהם יותר טוב. נמאס לה להיות שק החבטות שלו בכל פעם שהיום של דרור לא היה מספיק טוב עבורו. מה שהטריף אותה, זה שמעשיו היו לפעמים כל כך לא הגיוניים, שהיא לא הצליחה להבין למה הוא עושה את זה בכלל. פתאום, שאחד כמוני מהצד, אומר לה שבעלה פשוט אדם רע, זה עשה מעט סדר.
בכל אופן, כשפנתה אליו להתגרש, הוא לעג לה ואמר שבחיים הוא לא ייתן לה גט. היא הרגישה איך הוא לוכד אותה בחיי הנישואים שלהם. רק אחרי כמה חודשים ארוכים העיזה לפנות אלי. גיבשתי איתה תכנית פעולה, שחשפה לא רק את המאהבת שהייתה אז בחייו, אלא גם שהיא אמא טרייה של הילד המשותף שלהם ועוד כמה דברים כלכליים שאביבית לא ידעה עליהם. כל אלה עזרו לה להשתחרר מ"התכשיט". למדתי עם השנים שאם מישהו לא הצליח לזהות את הטיפוס הזה מבעוד מועד, יש יותר מסיכוי סביר שהוא ייפול לאותו מלכודת עוד פעם. מין טעות שלעולם חוזרת. לכן אימצתי לי מנהג בסיום מקרים כאלה לשבת עם לקוחותיי, ובמקרה הזה עם אביבית, ולפרט בפניהם תכונות קלות לזיהוי כדי לאבחן אם בן הזוג הבא שלה הוא כזה או לא.
פגשתי את אביבית במקרה שנתיים מאוחר יותר, והיה לה כבר ילד נוסף מבן זוג אחר. שמחתי בשבילה כשהיא תיארה לי איך הגבר החדש שלה, הוא היה נשמע כתיקון עצום לזוגיות הלא טובה שהיא חוותה עם דרור. אין דבר יותר מרגש מלשמוע על הצלחות של אנשים שהכרת בדרך, ועוד שהיה לי חלק לא מבוטל בזה.

גבר ישן
חלפו עוד ארבע שנים ואביבית יושבת מולי מבקשת שלא אכעס עליה. היא מספרת לי שהיא כבר אמא לשלושה ילדים, אבל הילד השלישי הוא בנו של דרור, הגרוש הראשון שלה, ומסתבר שכרגע הוא בעלה נוכחי. אם חשבתי שהטעות הנפוצה של אנשים זה ליפול לאותה מלכודת, וכוונתי הייתה להתחתן עם טיפוס דומה, הרי שאביבית המציאה את עצמה, והתחתנה מחדש עם אותו אחד שפגע בה בלי הרף. לא היה לי אפילו מה לענות לה על זה.
"מה הקטע?" אמרתי לבסוף. אם כל זה שהיה לה בן זוג תומך אחרי דרור, גם הקשר איתו התמוסס כי הוא נהיה מונוטוני מדי עבורה. זה נהפך לאיזה שגרה שהיא לא אהבה. אפילו שהיא התגרשה מדרור, והייתה לו אישה אחרת עם ילד, הוא לא הפסיק לחזר אחריה. עד כמה שזה היה נראה לה מגוחך ופתטי באותו שלב, בסופו של דבר הוא הצליח לכבוש אותה. בהתחלה היא הייתה המאהבת מהצד, כאשר דרור עדיין היה עם האחרת. במקביל, אביבית בגדה בחבר שלה דאז. ככל שהעניינים תפסו תאוצה, היא גילתה רגשות מחדשים לדרור, ורצתה להאמין שהוא השתנה. שהוא למד את השיעור שלו. שהוא מבין עד כמה היא משמעותית עבורו ולכן אסור לו לפגוע בה. "כל מה שבסך הכל רציתי זה שתהיה לי חזרה את המשפחה שלי" הסבירה לי את שיקוליה לחזור ולהתחתן עם הגבר שהיא התגרשה ממנו.
מאז שהם ביחד, הוא אכן למד את הלקח, אבל לא את זה שהיא חשבה. דרור ניצל את היחסים המחודשים, ושכנע אותה עם הזמן להעביר לידיו כספים, ומשם העלים אותם מעיניה באמתלות שונות. כשהיא הגיעה אלי עכשיו היא שוב רצתה להוכיח שיש לו רומן חדש כדי ששוב תוכל לכפות עליו גט, אבל בעיקר שאמצא את הכספים שהוא גזל ממנה. "אני כבר לא בטוח שאפשר יהיה להצליח עם זה" לקחתי בחשבון שהוא תכנן היטב את מהלכיו. כבר היה לו ניסיון של מה היא מסוגלת ומה לא ואני משוכנע שהוא נערך בהתאם. טוב… זה באמת מכעיס.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

beach-gacf25a0d3_1920

סיפורו של חוקר: היום ששווה מיליונים

תפריט נגישות