דף הבית / חוקר פרטי / דעה נוקבת

דעה נוקבת

החבר של בת הזקונים לא מצא חן בעיני נטע, והיא עשתה הכל כדי למצוא את הסיבות לפירוק הקשר

יפעת לא מייחסת לעצמה תכונות של אמא חרדתית. תמיד נתנה מרחב פעולה לילדיה, והשתדלה לתת להם להבין את החיים בכוחות עצמם. הפעם, הרגישה שהיא חייבת לקחת פיקוד. נטע הייתה בת הזקונים שלה וקצת שונה מאחיה. היא העדיפה למשוך את חיי הרווקות שלה לטובת קריירה מקצועית, וזה הביא אותה לרכוש דירת מגורים כמעט בכוחות עצמה.
בחודשים האחרונים גלעד נכנס לחייה. כמו תמיד, נטע הביאה אותו להיכרות בזמן ארוחת יום שישי. יפעת הבינה מה היא מצאה בבחור. בחור מעניין ומושך אבל מעבר לזה, זה הפך לה את הקרביים מבפנים. היא לא ידעה לשים את האצבע על מה היא בדיוק מרגישה, אבל היא הרגישה. משהו לא בסדר עם הבחור הזה. היא רק לא ידעה להגיד מה.
כמו תמיד, היא חיפשה הגיון במחשבותיה. גם אם הפעם היו אלו מחשבות שליליות. חשבה שזה אולי בגלל שגלעד גדול משמעותית מנטע, ולא התחתן מעולם. אח"כ חשבה שזה בגלל שהיא לא ממש יודעת במה הוא עובד. בשלב מסויים היא הבינה שהיא לא יודעת דבר על חברים וקרוביו. נראה היה שגלעד די לבד בחייו.

מה מסתתר מאחורי הבחור?
זה הביא את יפעת לפתח שיחות עם נטע על בחירתה. נטע לא אהבה את הכיוון כשהבינה במה מדובר. ככל שנטע התנגדה, כך יפעת חיפשה עוד רעיונות מדוע הוא לא מתאים לה. נטע לא רצתה להקשיב. מפעם לפעם, משיחה לשיחה, המצב נהיה גרוע יותר. זה עבר ממש לכעס וויכוחים. השלב שיפעת הגיעה אלי היה כשהיא הבינה שלא משנה מה היא תגיד לנטע, זה כבר לא יעזור. "זה הגיע לרמה כזאת, שלא משנה מה אני אומרת לה על גלעד היא מקבלת את זה בהכנעה. אני אומרת לה שמצאתי פסק דין באינטרנט והיא מספרת לי שהיא יודעת על זה או שזה לא אותו אחד. אני מדברת איתה על חובות ונטע עונה לי: הוא סיפר לי על זה. אז מה?!".
שאלתי את עם יפעת מה היה עוזר לה. "מה זאת אומרת?!" אני חושב שהיא אפילו התעצבנה מעצם השאלה "אני צריכה שתמצא לי עליו חומר. אני רוצה לדעת מה דפוק איתו". הצעתי לה אופציות אחרות, והתגובות הישירות נתנו לי להבין שאין עם מי לדבר. ליפעת יש תכנית פעולה, והתפקיד שלי הוא לספק את הנשק החם. החלטתי שאני פשוט משתף אתה פעולה. לפחות כרגע. הסתקרנתי גם לדעת מה מסתתר מאחורי האיש הזה.
בגלל שליפעת אין חשד ספציפי, ביצעתי חקירה סטנדרטית. אם הוא אי פעם הסתבך במשהו, או חייב כספים, או שיש לו עימותים מהעבר שמשפיעים על חייו. בחנתי גם רקע מקצועי. עסקים שהיו לו, היכן עבד, ואיזה המלצות או לא יש לו מאותן מקומות. אם הבחור הוא צרה צרורה, זה יצוף מהר על פני השטח. כדי לדעת עוד, חיפשתי כתובות מגורים ישנות, ואם הסתבך עם שכנים ובעלי דירות. במקרה של גלעד, אפילו הצלחתי לאתר שתי חברות לשעבר, ולדבר איתם במסווה עליו. הכל לקח כשבועיים, ונפגשתי עם יפעת לדון איתה בממצאים.

האמת התגלתה
אכזבה גדולה נרשמה על פניה, כשהבינה שלא מצאתי את מה שקיוותה שאמצא. הבחור יחסית רגיל. בטח לא נוכל ושקרן. צבר אמנם לא מעט חובות שהוא די מתחמק מהם, מה שמעיד על חוסר לקיחת אחריות. בקשריו רומנטיים בעבר לא היה כל ניצול. הוא לא השאיר אחריו מישהי, שמרגישה פגועה ממנו ברמה הכלכלית, אלא זה פשוט קשרים שנגמרו. זה טבעי. כששוחחתי עם שכנים, מעסיקים לשעבר ושותפים הבנתי מדוע יש תחושה מוזרה לגביו. הבחור פשוט עצלן, רובץ בבית, שונא עבודה, מונוטוני ומשעמם. אני יכול לראות בקלות איך נטע, שנחשבת בליינית ופרועה מעט, מפרשת את תכונותיו אלו כאילו הוא מחושב ומיושב. אם הייתי צריך לסכם את מסקנותיי מהבחור הזה, זה שלא מדובר בבחור שלילי, אלא פשוט לא "תכשיט" גדול.
"אין כאן כלום שעוזר לי" אמרה לי יפעת כשעברה על הדו"ח. "זה לא נכון להגיד שאין לך כלום" עניתי לה "יש לך את האמת, אבל גם צריך לדעת להשתמש בה". כשאני בוחן מקרה אני לא מסתכל רק על הנתונים היבשים, אלא גם בדברים אחרים כמו הסיפור והנתונים שהלקוח נותן לי. יש המון מידע אצל הלקוח, שחושף בפניי את הדעות, ההשקפות והאמונות שלו. בהרבה מקרים, שם טמונה הבעיה. אני מאמין שאם יפעת לא הייתה מתערבת מלכתחילה בענייניה של הבת שלה, אולי לא היינו נפגשים אי פעם. "אז מה אתה מציע??" פניה של יפעת האדימו מכעס "שאני אתן לה ליפול עם הלוזר הזה?" האמת, זאת בדיוק הייתה ההצעה שלי ואפילו מעבר לזה. "הייתי במקומך גם מבקש ממנה סליחה שהתערבת לה בחייה בלי שהיא ביקשה את עזרתך" הסברתי. בהתחלה נטע לא תאמין שזה קורה, ותמשיך לחפות על גלעד. ככל שהיא תראה שיפעת באמת מרפה ממנה, היא תבחן אותה. היא תספר לה משהו לא טוב על גלעד, כדי לראות אם זה גורם ליפעת להמשיך "וללכלך" עליו ואז שוב זה יתפוצץ. במקום זאת, יפעת צריכה ללמוד להיות מאופקת, קשובה, ולהודות לה שהיא משתפת אותה בחייה. אם נטע תראה שאמא שלה שם בשבילה, היא בעצמה תראה אם גלעד הוא הגבר שלה. יכול להיות שכן ויכול להיות שלא. המאבק לא נותן לה מרחב להחליט.
ככל שדיברתי היא הבינה את ההגיון, אבל הודתה שקשה לה ליישם. "זאת לא אני" אמרה יפעת. אני מאמין לה, אבל בכל זאת היא יצאה לדרך כדי לנסות גישה אחרת ממה שעשתה עד עכשיו. אחרי חודשיים היא שלחה לי הודעה טקסט "הם נפרדו. לא נגעתי. החלטה נטו של נטע". מיותר לציין שהקשר ביניהן חזר להיות טוב בדיוק כמו שהיה תמיד.

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

beach-gacf25a0d3_1920

סיפורו של חוקר: היום ששווה מיליונים

תפריט נגישות