"שגיאה היסטורית" | גל גפן
דף הבית / חדשות העיר ראשי / "שגיאה היסטורית"

"שגיאה היסטורית"

רונן דמארי

 


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


אחת ההחלטות הראשונות של ראש העיר ראשון לציון, רז קינסטליך, לאחר כניסתו לתפקיד לפני חמישה חודשים הייתה הקפאת פרויקט הארנה – פרויקט הדגל של קודמו בתפקיד דב צור. בפרויקט שעלותו נאמדה בסכום עתק של 285 מיליון שקלים, אמור היה להשתתף משרד התרבות והספורט בסכום של 50 מיליון שקלים מקרן המתקנים של הטוטו.

עיריית ראשון לציון בהנהגתו של צור זכתה באחד ממכרזי הספורט הגדולים בישראל כבר בשנת 2011, אולם בשנת 2013 החליט צור שהשטח שהוצג לטוטו, בצמוד לאולם בית מכבי, אינו מתאים וחיפש קרקע חלופית להקמת האולם הגדול, בסופו של דבר החליט צור כי הפרויקט ייצא לפועל במתחם האלף, בעלויות גבוהות משמעותית מההערכה הראשונית. זמן קצר לפני הבחירות לראשות העיר בחודש נובמבר האחרון, פרסמה החברה הכלכלית בראשון לציון מכרז קבלנים לבניית הארנה. אלא שקיסנטליך היה זה שנבחר בסופו ונאמן להצהרותיו ערב הבחירות, החליט להקפיא את הפרויקט. במשרד התרבות והספורט ניסו לפנות אליו שוב ושוב בנושא, אולם לאחר שלא זכו למענה הודיעו לאחרונה לעירייה כי המימון המובטח בסך 50 מיליון שקלים להקמת הארנה עלול להתבטל.

"ההחלטה לבטל את פרויקט הארנה הינה שגיאה היסטורית ואיוולת גמורה. היא תגרום נזק משמעותי למתחם האלף שאין מחלוקת על חשיבותו. הארנה תוכננה לא רק כאולם ספורט מרכזי, אלא כמרכז תרבות ובילוי שישמש הלב הפועם של רובע האלף ושל מרכז המדינה"

 

את ההחלטה הסבירו כך במשרד התרבות והספורט: "במהלך שנת 2018 הוביל המשרד תיקון של תוכנית המתקנים הלאומית שמטרתו לאפשר ארכה לסיום בניית מתקנים שעלותם מעל 30 מיליון שקלים, ובכללם גם האולם בראשון לציון, לתקופה של שלוש שנים עד 1.1.2022, במידה ותתבצע עלייה על הקרקע עד יום 1.1.2020. לשם כך פנינו לראש העיר הנבחר בכדי לבדוק את כוונותיו לסיים את בניית המתקן בתקופות האמורות, טרם חתימת שרת התרבות והספורט ושר האוצר על התיקון כאמור לתוכנית. יודגש, כי עד רגע זה לא התקבלה התייחסות עיריית ראשון לציון למכתב זה, והמשרד ישקול את ביטול ההרשאה עם סיום הליך קליטת ההתחייבויות מקרן המתקנים של הטוטו".

צור מתח השבוע ביקורת חריפה על התנהלות העירייה בנושא ואמר ל"גל גפן": "ההחלטה לבטל את פרויקט הארנה הינה שגיאה היסטורית ואיוולת גמורה. היא תגרום נזק משמעותי למתחם האלף שאין מחלוקת על חשיבותו. הארנה תוכננה לא רק כאולם ספורט מרכזי, אלא כמרכז תרבות ובילוי שישמש הלב הפועם של רובע האלף ושל מרכז המדינה.

"הנזק הכספי מביטול הארנה הוא עצום, כ- 70 מיליוני ₪: 20 מיליון ₪ שהושקעו עד כה בתכנון וירדו לטמיון ואובדן מענק הטוטו בסך 50 מיליון ₪. הרי "ירקנו" דם להביא כספים מהממשלה לעיר וכעת הכל יילך לפח"

הטענה כי ביטול הארנה נועד לאפשר מימוש הקמת מעונות סטודנטים במקומה הינה שטות והבל של ממש. הרי התוכנית להקמת המעונות נהגתה ותוכננה על ידי  בשיטה של BOT כך שאין לה נטל ישיר על קופת העירייה, מי שטוען אחרת הינו חסר הבנה אלמנטרית במימון מוניציפאלי. ועם זאת, המכירות האחרונות במתחם האלף יכולות לממן את שני הפרויקטים בעת ובעונה אחת. הנזק הכספי מביטול הארנה הוא עצום, כ- 70 מיליוני ₪: 20 מיליון ₪ שהושקעו עד כה בתכנון וירדו לטמיון ואובדן מענק הטוטו בסך 50 מיליון ₪. הרי "ירקנו" דם להביא כספים מהממשלה לעיר וכעת הכל יילך לפח".

עוד הוסיף צור: "כמו כן סכומי העלות המצוטטים הינם דמיוניים. עלות ההקמה הינה כ-285 מיליוני ₪, מהם 50 מיליון ₪ יגיעו מהמדינה מהטוטו. כמו כן ניתן יהיה לגייס חסויות כמקובל במבנים מסוג זה (היכל מנורה, היכל שלמה ועוד). פשוט חבל ששיקולים של אגו, חוסר הבנה וחסר ניסיון גורמים להחלטה כה גרועה".

מקורבים לראש העירייה אמרו כי דב עדיין לא הפנים שהוא כבר לא ראש העיר והיה מצופה ממנו שיתעסק בעצמו ולא במנהיגות החדשה בעיר, כפי שעשו כל ראשי הערים שהוחלפו. כמו כן, אמרו המקורבים, לו היה לו משהו להגיד על הארנה, הוא יכול היה לעשות את זה מספסלי המועצה, אלא שהוא בחר שלא לשמש חבר מועצה.

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "חשוב לזכור שמעבר להשתתפות הטוטו בהקמת הארנה, העירייה נדרשה להשקיע כ-250 מיליון ש"ח נוספים. כספים שלעת עתה רואה העירייה לנכון להשקיע בפרויקטים חברתיים דוגמת הקמת מעונות סטודנטים. נוסיף ונציין כי החלטת ראש העירייה לממן את הפרויקט ולא לצאת למכרז BOT היא גם מהלך כלכלי, שכן לעירייה תהיה עצמאות כלכלית בפרויקט מניב, כך שההכנסות יחזרו ישירות להשקעה בעיר ולשירות לתושב. ובכל זאת, ראש העירייה מבטיח שהעיר תהנה גם ממתקני הספורט החדישים והמתקדמים בישראל".

דב צור
דב צור. צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
ארנה ראשון לציון. צילום: באדיבות העירייה

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

מתחסנים באור יהודה. צילום: דוברות העירייה

רגע לפני היציאה מהסגר בדקנו את אחוז המתחסנים בערים, מספר החולים ואיזה צבע שולט?