מגרש המריבה

רונן דמארי

השטח המדובר ברחוב ניסים מלל בנחלת יהודה
השטח המדובר ברחוב ניסים מלל בנחלת יהודה

תושבים בשכונת נחלת יהודה בראשון לציון מנהלים בשבועות האחרונים מאבק ציבורי על צביונה של השכונה החילונית ברובה,  במרכזו של המאבק מגרש המיועד לשטח ציבורי בלב השכונה הממוקם ברחוב ניסים מלל. לאחרונה הגישה עמותת דת בקשה להקצאת השטח לטובת הקמת בית כנסת, התושבים המתגוררים ברחוב מיכאל פיטרמן הסמוך מתנגדים בתוקף למהלך.

התושבים אספו 450 חתימות אותן הם מעבירים בימים אלו לקברניטי העירייה כאשר במקביל הם מתכוונים להגיש התנגדות לבקשה להקצאת השטח.

"כמעט שנתיים אני מלווה שני מאבקי תושבים על שינוי ציביון הסביבה שבה הם חיים. מאבק אחד נוגע להקמת בית המדרש, שטרם נבנה, בשכונת נחלת יהודה החדשה והשני נוגע לבית המדרש, מבנה 770 בנעורים. בשני המקרים עלו טענות רבות הנוגעות לחריגות בנייה, חריגה מהנהלים וחוסר התחשבות בכלל תושבי השכונה"

(חברת מועצת העיר, אילנית הרוש, המלווה את מאבק התושבים)

אחד מתושבי השכונה המוביל את המאבק אמר השבוע ל"גל גפן": "מחוות דעת מקצועית שקיבלנו מאדריכלית ומתכננת ערים, עולה כי קומת הגג מוקפת קירות בגובה של כ-3 מטר עם גרם מדרגות רחב אשר יכולה להיסגר בנקל ולשמש לקיום אירועים. כיום יש בנחלת 8 בתי כנסת פלוס בית כנסת גדול נוסף שמוקם בימים אלה ברחוב העצמאות ובמרחק של 10 דקות הליכה. התושבים מוחים על הקצאת השטח להקמת מרכז דת – בית מדרש בעוד בשכונה קיים מחסור מהותי בגינות וגני שעשועים. בתי כנסת במרחק של 10 דקות הליכה יש הרבה, אך גינות לילדים ולמשפחה לצערנו לא. מסיבה זו התושבים בשכונה לא ישקטו עד שתבוטל ההקצאה לבית מדרש, ותיבנה פרוגרמה מסודרת לחלוקת השטחים הציבוריים בשכונה".

"אין הצדקה לעוד מבנה דת"

תושבי נחלת המתנגדים להקצאת הקרקע לטובת הקמת בית מדרש, מציינים כי הם למדו לקח מההתנהלות בשכונת נעורים שם בית מדרש מצוי בהליכי בניה מתקדמים לאחר שהתושבים המתנגדים להקמתו יצאו למאבק מאוחר מדי.

תושב נחלת המעורב במאבק התייחס לנושא ואמר: "אנחנו לא רוצים שמה שקרה בשכונת נעורים יקרה גם אצלנו. הם הסכימו לבית כנסת ובהמשך למקווה וברגע שאתה מתחיל לבנות בית כנסת, ידוע שראש עיר לא יוציא צו הריסה או אכיפה כי לא נוגעים במבני דת בדרך כלל. בשכונת נעורים לא התעוררו בזמן לפני הדחפור הראשון ובנוסף הם הסכימו למקווה, משם זה התפתח. בנחלת יש מספיק בתי כנסת ואין שום הצדקה לעוד מבנה דת".

חברת מועצת העיר, אילנית הרוש, המלווה את מאבק התושבים מסרה ל"גל גפן": "כמעט שנתיים אני מלווה שני מאבקי תושבים על שינוי ציביון הסביבה שבה הם חיים. מאבק אחד נוגע להקמת בית המדרש, שטרם נבנה, בשכונת נחלת יהודה החדשה והשני נוגע לבית המדרש, מבנה 770 בנעורים, שבנייתו מצויה בהליך מתקדם והתושבים מנסים לנהל משא ומתן באשר להיתרים השונים שינתנו למבנה, שאני מדגישה, כי מדובר במבנה ציבור לתועלת הציבור. בשני המקרים עלו טענות רבות הנוגעות לחריגות בנייה, חריגה מהנהלים וחוסר התחשבות בכלל תושבי השכונה. אני סומכת על רז קינסטליך, ראש העיר שלנו, שידאג לשכונה וישמור על ציביונה, עם מספיק בתי כנסת לתושבים, כמו גם לחינוך איכותי. אני פועלת מולו כל העת על מנת להבטיח את הנושא ובקרוב מאוד תתואם פגישה של התושבים עם ראש העיר, כדי שנושא בית המדרש יחזור להיות בית כנסת צנוע נמוך ומכובד לרווחת התושבים. אני תומכת בתושבים הן בנחלת יהודה החדשה והן בנעורים ומקווה שמאמציי להביא להידברות ולקבלת החלטות מוסכמת בין כל הצדדים תישא פרי. בישיבת המועצה הקודמת הבאתי, יחד עם חברי מועצה נוספים, להוריד את הנושא מסדר היום עד אשר יגיעו להסכמות עם התושבים. אני לא מרפה ולא ארפה מהנושאים הללו כי אני מאמינה בכל לבי שהיהדות היא חלק חשוב מהעיר שלנו, אבל לא בדרך של כפייה".

עוד הוסיפה הרוש: "שטחים ציבוריים מיועדים לתועלת הציבור ולרווחתם. אני בעד היהדות הטובה, חיה ותן לחיות, אבל נגד כפייה דתית. ההחלטה לגבי הקצאת הקרקע והבנייה צריכה להתקבל בהסכמה ובפשרה, ובאופן התואם את ציביון השכונה. על רקע המחלוקות הללו אני וחברי מועצה נוספים יזמנו את הורדת הנושא מסדר היום עד אשר תערך פגישה עם התושבים וילובנו כל המחלוקות וכן ייערך דיון בהתנגדויות שהוגשו, ובחלקן נטען כי היזם לא עמד בכללי ההקצאה וכי בתוכנית הנוכחית קיימות חריגות מזו המקורית שאושרה בעבר".

מהעירייה נמסר בתגובה: "רשות מקומית מחויבת לספק לתושביה שירותים עירוניים כמו גני ילדים, מתנ"סים, קהילה וגם מבני דת. בית הכנסת בשכונה יותאם לצביון השכונה ולא יהיה חריג בנוף. ראש העירייה התחייב שיוקם בית כנסת רגיל שגובה תקרתו העליונה תשעה מטרים וסך גובה המבנה לא חורג מ- 13 מטרים. ולא בית מדרש בגובה 24 מטרים, כפי שדרשו המתכננים תחילה. כל טענה אחרת מקורה בשמועות ודיסאינפורמציה. תושבי ראשון לציון תמיד היו פלורליסטים ואוהבי אדם באשר הוא אדם".

השטח המדובר ברחוב ניסים מלל בנחלת יהודה
השטח המדובר ברחוב ניסים מלל בנחלת יהודה

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות