"מגן בסייבר"

רונן דמארי

 

אל הממדים הפיזיים המסורתיים נוסף בשנים האחרונות ממד לחימה נוסף מעשה ידי אדם- הממד הקיברנטי. בממד זה מתנהלת לחימה על בסיס יום יומי בה אגף התקשוב וההגנה בסייבר נמצא בחזית החיכוך. בסמ"ח הינו הגוף העיקרי להכשרת חיילים בתחום המחשוב בצה"ל ובו מכשירים בכל שנה אלפי חיילים למקצועות המחשב השונים.

השוחרת א', בת 19, למדה בגימנסיה גן נחום והתחום אינו חדש לה. עוד בימי התיכון הרחיבה את לימודי הפיסיקה ומדעי המחשב. ״מאוד אהבתי את תחום המחשבים״, מספרת, "שמעתי שהרמה בצבא מאוד גבוהה ורציתי להגיע לשם. את תחום הסייבר לא ממש הכרתי לפני הקורס והוא פתח לי עולם מרתק".

השוחר א', בן 19 גם הוא, למד במקיף ח'- נאות תקווה, והרחיב בדומה לא' הבת פיזיקה ומחשבים. א' הכיר את קורס מגן הסייבר דרך אחיו הגדול אשר היה במחזור הראשון של הקורס. "אחי הגדול עבר לפני כמה שנים את אותו הקורס בבסמ"ח. לפני הגיוס חשבתי שאוכל לתרום הכי הרבה בצבא בתחום של מחשבים והוא המליץ לי ללכת למיונים בבסמ"ח ואמר שהם ידעו להכווין אותי. עכשיו אני יכול להגיד שזו באמת היתה חוויה ואני יודע שגם אני אמליץ על הקורס".

קורס מגני הסייבר מכשיר את בוגריו להגן על רשתות צה״ל ותוך כך להגן על מערכות צה״ל בפעילות השוטפת בשגרה ובחירום. במהלך הקורס נחשפים החניכים לטכנולוגיות וכלים מתקדמים ונדרשים להוכיח יכולות חקרנות, למידה עצמית ועבודה בצוות.

"הקורס היה יותר טוב מכל מה שדמיינתי, גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה חברתית", מספרת א'. "הלימודים מאוד אינטנסיביים אז הסגל הפיקודי מנסה להעביר את הכל בצורה חוויתית". א' הבן מסכים ומוסיף, "שיטות הלמידה שונות וטובות ויש יחס אישי והתאמה בין חניך לצורת הלמידה שנכונה לו. לאורך כל הדרך המפקדים מוודאים שכל חניך מבין את החומר ובודקים האם הוא זקוק ל'שעות אקסטרה'. התכנים מעניינים מאוד וקשורים לעולם הטכנולוגיה".

בתוך הלמידה האינטנסיבית מצליחים החניכים לשמור על הווי ייחודי. "מהר מאוד התגבשנו כקורס אחד. העבודה ביחד כל כך הרבה שעות מאוד מקרבת ומגבשת וכולם חדורי מוטיבציה ללמוד ולעזור אחד לשני", מסביר א' הבן וא' מסכימה, "הכרתי חברים לכל החיים".

בסיום הקורס משתבצים החניכים למגוון תפקידים בכלל היחידות בצה"ל- אגף התקשוב וההגנה בסייבר, זרוע האוויר, זרוע הים, אגף המודיעין, זרוע היבשה והמטה הכללי. מגני הסייבר אמונים על גילוי וזיהוי אנומליות ברשת, חקירת אירועי סייבר, ביצוע בדיקות חדירות, וזיהוי וסיכול אירועי סייבר. "אני מחכה להמשיך וללמוד עוד ומבינה את גודל החשיבות של התפקיד", מדגישה א'. "אנחנו אחראים על הגנה על מערכות ושמירה על מידע", מסביר א', "בזכות מגני הסייבר היחידות הלוחמות יכולות לסמוך על זה שהמידע שלהן מוגן. יש לכולנו הרבה השפעה".

א. הבן. צילום: דובר צה"ל
א. הבן. צילום: דובר צה"ל
א. הבת. צילום: דובר צה"ל
א. הבת. צילום: דובר צה"ל
אילוסטרציה. צילום: דובר צה"ל
אילוסטרציה. צילום: דובר צה"ל

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות