דף הבית / חדשות העיר ראשי / יוזמה עירונית

יוזמה עירונית

רונן דמארי

 

האם תלמידים צעירים ייחשפו לתכנים של הקהילה הלהט"בית? ההחלטה מעוררת המחלוקת התקבלה לאחרונה בישיבת ועדת להט"ב, בראשות חברת מועצת העיר אילנית הרוש. יצוין כי המהלך טעון אישור הנהלת העיר, ראש העיר רז קינסטליך וממלאת מקומו ומחזיקת תיק החינוך, עו"ד ליאל אבן-זהר.

במהלך הישיבה ציינה הרוש כי קינסטליך תומך בזכויות עבור חברי וחברות הקהילה, ורואה חשיבות רבה בקידום צרכי הקהילה בעיר, והיא תעשה כל שביכולתה יחד עם הוועדה על מנת לקדם את הנושא.

משתתפי הוועדה הציגו את עצמם וציינו את הגוף אותו הם מייצגים. הוסכם כי לכל המשתתפים בוועדה רצון דומה לפעול עבור הקהילה הגאה בעיר ולשפר את איכות חייהם של התושבים והתושבות הלהט"ב.

אילנית הרוש: "קבענו בוועדה שבתי הספר צריכים ללמד את התלמידים לקבל כל אדם בצורה שווה, ללא כל הבדל, על רקע נטייה מינית. כחלק מזה, בתי הספר צריכים ללמד על סוגי משפחות מגוונות, כולל להט״ביות, שקיימות בעיר. להכיר את הקהילות המגוונות כדי לחנך לסובלנות. לאהבת אדם באשר הוא"

נקודות משמעותיות שעלו בישיבה – ישנה חשיבות רבה לקיים פעילויות בתחום החינוך כבר מגילאי גן ובית ספר יסודי, על מנת להטמיע ערכים של קבלה ושוויון מגיל צעיר, קיים הרצון לשלב את חברי וחברות קהילת הלהט"ב עם כלל האוכלוסייה ולא להבדיל אותה בפעילויות נפרדות. יש רצון להקים בית גאה ייעודי עבור הקהילה הגאה בעיר.

בסיום ישיבת הוועדה הוחלט בין היתר כי: "הוועדה מבקשת לקדם את הפעילות בתחום החינוך הפורמלי כבר מגילאי בית ספר יסודי, לצורך כך הוחלט על הקמת פורום מצומצם לקידום הנושא בנוכחות יו"ר הוועדה אילנית הרוש, חברי הוועדה רובי פסטריך, קארין מוכתר, קרן כהן, רותם אברוצקי ורכז קהילה ונוער להט"ב אלי ביטון".

ליאל אבן זהר: "ועדות הרשות של העירייה הן ועדות מייעצות, ואין להן סמכות החלטה. ככל שאקבל פניה פורמלית מהוועדה – אגיב. בשלב זה מוקדם להתייחס. בכל מקרה יש תכניות מובנות של משרד החינוך בנושאי מגדר שכוללות משפחות בהרכבים שונים, כדוגמת משפחה של הורה יחיד, הורים מאותו מין וכד׳׳

 

עוד הוחלט כי חברי הוועדה יפעלו להקמת 'בית גאה' בעיר, כאשר חברי הוועדה יקבלו חומר רקע על מודל ההפעלה של מרכזים גאים הקיימים בארץ וכי ייערך סיור לאחד מהם בהקדם.

 

רוני עקירב

יו"ר ועד ההורים העירוני, רוני עקירב, התייחס לנושא ומסר ל"גל גפן": "הרעיון מבורך ביסודו. רק צריך לשים לב ולהתייעץ עם אנשי מקצוע באיזה גיל בדיוק יש להתחיל. כמו כן רצוי לדעתי להיות מותאמים למדיניות משרד החינוך בנושא".

 

 

 

הרב אריה כהן

מי שפחות אהב את היוזמה הוא יו"ר סיעת ש"ס בעיר, הרב אריה כהן, שאמר: "האם אני בעד קידום הנושא? את השאלה הזו צריך להפנות להורי הילדים שלומדים בממלכתי – האם הם מוכנים שהקטנים שלהם יחשפו לדברים הללו כבר בגיל של בית ספר יסודי? בלי שום קשר לדת אני חושב שזה לא נכון להיעשות אבל היות ואני יודע שלא ישמעו לי אז אקיים בעצמי את מאמר חז"ל כשם שיש מצוה לומר דבר הנשמע כך יש מצוה לא לומר דבר שאינו נשמע".

 

 

 

שמואל ג'מיל
שמואל ג'מיל

חבר המועצה שמואל ג'מיל נחרד כאשר שמע על הרעיון: "השם ירחם עליהם. זה חמור מאוד מאוד ואני מתנגד בכל תוקף לחשוף ילדים בבית ספר יסודי לנושא הזה.

העירייה לא אמורה לקדם מהלך כזה, מי חושף ילד לדבר כזה? ילד שנמשך זו בעיה שלו, אבל למה להכניס ילדים לנושא כזה מלכתחילה? פשוט שיגעון, העיקר להגיד עשינו משהו".

 

 

 

 

 

חבר מועצה נוסף הוסיף: "עם כל הכבוד לפעילויות של הוועדה, צריך לעשות רגע חושבים. לא ייתכן שאנחנו כעירייה נחשוף ילדים בגילאי בית ספר יסודי לתכנים של גאווה, הומואים ולסביות. זה פשוט נראה לי לא נכון".

 

אילנית הרוש
אילנית הרוש

יו"ר הוועדה, אילנית הרוש הסבירה את המהלך אותו היא מבקשת לקדם: "קבענו בוועדה שבתי הספר צריכים ללמד את התלמידים לקבל כל אדם בצורה שווה, ללא כל הבדל, על רקע נטייה מינית. כחלק מזה, בתי הספר צריכים ללמד על סוגי משפחות מגוונות, כולל להט״ביות, שקיימות בעיר. להכיר את הקהילות המגוונות כדי לחנך לסובלנות. לאהבת אדם באשר הוא. כמחזיקת תיק קהילת הלהט״ב, אפגש בקרוב ביחד עם שותפיי בוועדה ועם מ״מ ראש העירייה, ליאל אבן זוהר, שהיא גם מחזיקת תיק החינוך ונבדוק איך אפשר לקיים שיחות בנושא לקבלת האחר, השונה, לקבלת כלל הקהילות ולהתייחס בסובלנות לכל אדם כשווה בין שווים, אקדם ואדאג לצרכי הקהילה בעיר".

 

 

תוואי הרכבת הקלה
ליאל אבן זהר
צילום : עידן מעוז

ממלאת מקום ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך עו"ד ליאל אבן-זהר מסרה: "ועדות הרשות של העירייה הן ועדות מייעצות, ואין להן סמכות החלטה. ככל שאקבל פניה פורמלית מהוועדה – אגיב. בשלב זה מוקדם להתייחס. בכל מקרה יש תכניות מובנות של משרד החינוך בנושאי מגדר שכוללות משפחות בהרכבים שונים, כדוגמת משפחה של הורה יחיד, הורים מאותו מין וכד׳׳.

 

 

 

 

ממחוז מרכז של משרד החינוך נמסר: "משרד החינוך תומך בפעילות בבתי היסודיים רק לצוותים החינוכיים. הנושאים המועברים לצוותים: חינוך רגיש מגדר, משפחות הקשת וגם נטייה מינית וזהות מגדרית וזאת להעלאת המודעות לנושא".

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות