דף הבית / חדשות העיר ראשי / הראשון שזיהה

הראשון שזיהה

רונן דמארי

 

עד לפני מספר חודשים מקסים בביצקי לא נחשב לאחד השמות המוכרים במגרש הפוליטי בראשון לציון: הוא אמנם עמד בראשות הסניף המקומי של מפלגת "ישראל ביתנו", אולם נראה היה כי הוא רחוק שנות אור ממרכז הבמה ותפקיד משמעותי בעשייה העירונית. אך הגלגל הפוליטי מסתובב בדרכים עלומות ובסוף שנת 2018 מונה בביצקי לתפקיד סגן ראש העיר בשכר ומחזיק תיק החברה לביטחון. רשימת "ראשונים" בעלת השם שזוכה בימים אלו למשמעות כפולה בפוליטיקה המקומית, זכתה אמנם רק למנדט בודד, אולם בביצקי שהיה הראשון לחתום עם ראש העיר, רז קינסטליך על הסכם תמיכה, מונה לתפקיד הנחשק למגינת לבם של ראשי רשימות שזכו למספר קולות גבוה הרבה יותר. בריאיון ראשון בתפקיד הוא מספר ל"גל גפן" על מערכת הבחירות הטעונה, על ההשתלבות בקומה החמישית של בניין העירייה ועל התכניות אותן הוא מתכוון להוציא לפועל.

 

-מקסים, איך אתה יכול  לסכם את מערכת הבחירות?

"מערכת שהייתה מאוד מאוד מלוכלכת. היו הרבה פייק ניוז, הרבה אס אם אסים ששלחו נגד ראש העיר החדש. בכל פעם היו סיפורים מחדש גם בשפה הרוסית. למשל ביום הבחירות בבוקר דוברי הרוסית קיבלו הודעות שרז חתם הסכם עם ש"ס וחלק מההסכם שיסגרו את כל החנויות בשבת בעיר. זה שקר מוחלט. היו פעילים של רשימות מסוימות שביום הבחירות פשוט עמדו בכניסה לקלפי והזהירו את המצביעים שלנו שאין להם יותר מה לעשות בשבת, זה היה שקר, אבל השתמשו בזה. הרי יודעים שרוב דוברי הרוסית חילונים וכמובן שהם עושים קניות בחנויות לא כשרות ובשבתות, ומה יכול להפחיד אותם? סגירת החנויות האלו. חרדיזציה של העיר. אנחנו עמדנו בקלפיות ואמרנו לאנשים שזה שקר, הייתה מלחמה".

היו כל מיני הודעות נגד רז, פתחו לו פרופילים מזויפים ששם הוא כביכול כתב שהוא מקבל תרומות מקבלנים ועל זה הוגשה תלונה במשטרה, גם לי פתחו פרופיל מזויף. בסופו של דבר רז הצליח ולפי דעתי הוא מביא שינויים לעיר, לאנשים נמאס מפרשות של שחיתות, מכך שדברים לא זזים בעיר. מה התושבים צריכים? דברים קטנים. לראש העיר נראה שפרויקטים ענקיים עוזרים לתושבים, אבל כל החיים שלנו תלויים בדברים קטנים למשל ניקיון בעיר. זה מפריע מאוד לתושבים. חינוך, גני ילדים שעכשיו רז רוצה להקטין את כמות הילדים, וזה מעולה".

"אמרתי שאני הולך לחתום עם רז וחתמתי איתו הסכם, אני הראשון שחתם איתו הסכם ארבעה חודשים לפני הבחירות. כאדם פרטי, הלכתי עם רשימה עצמאית ועם כל התומכים שלנו בלי עזרה, הכל מהשטח"

-העובדה שקיבלת מנדט בודד היא הצלחה או כישלון מבחינתך?

"זו הצלחה גדולה. הייתי יו"ר הסניף המקומי של ישראל ביתנו במשך כמה שנים ולפני הבחירות פרשתי. אחת הסיבות היא התמיכה שלי ברז. במפלגה הזו נהוג שמו"מ לא עושה יו"ר סניף, אלא ההנהלה למעלה. אמרתי שאני הולך לחתום עם רז וחתמתי איתו הסכם, אני הראשון שחתם איתו הסכם ארבעה חודשים לפני הבחירות. כאדם פרטי, הלכתי עם רשימה עצמאית ועם כל התומכים שלנו בלי עזרה, הכל מהשטח. ללא עזרה של המערכת השלטונית, וזה היה לא פשוט בכלל. לקחתי הלוואות בשביל ההתמודדות".

 

-למה לתמוך ברז? למה לא בליאל או בדורון למשל?

"ישבתי עם רז ואמרתי לו את האג'נדה שלי וראיתי שאנחנו ממש באותו כיוון, אם זה בנושאי התחדשות עירונית, להשקיע יותר בשכונות הישנות שלנו – אני כל החיים עסקתי בנדל"ן, אני רואה בניינים שהתושבים נמצאים בסכנת חיים. אתה יכול לבנות שכונות חדשות, אבל קודם כל אתה צריך להשקיע בשכונות הוותיקות. חס ושלום מחר תהיה רעידת אדמה, נפילת טיל, יכול לקרות אסון – בחברה לביטחון בפרויקט עיר חכמה, בספורט, כל מה שהבטחתי לתומכים שלי, ראיתי שאנחנו מאוד דומים בזה ואמרתי, זה הבן אדם שאני רוצה שייבחר כי אם זה יקרה, אני אצליח לעשות דברים שאני מעוניין לעשות אותם וטובים לתושבים".

 

-אני חייב לשאול – איך הצלחת להביא את רז למצב שבו הוא חותם איתך על כך שגם אם אתה מקבל מנדט אחד אתה ממונה לסגן בשכר?

"קודם כל זה היה די מסוכן לשנינו – נאלצתי לפרוש מישראל ביתנו והפסדתי את התמיכה של השרים ואת התקציבים, אבל אני האמנתי ברז. זה גם היה מסוכן מבחינתו כי עם זה שהוא נתן לי הבטחה, הוא הכניס את עצמו לקושי במשא ומתן עם רשימות אחרות שיקבלו יותר קולות ממני, אבל אני הייתי הראשון שחתם איתו. אני האמנתי בו עד הסוף והרווחתי. אני מאמין שאם אתה לא יושב על הגדר ומחכה לראות לאיפה אתה נופל, אם אתה הולך עם בן אדם עד הסוף – אין פה באמצע. אתה יכול או להפסיד או להרוויח.

זה לא סוד שמרבית הקהל שלי הם יוצאי ברית המועצות ואני לא פניתי כמו כל הפוליטיקאים לתושבים המבוגרים, פניתי פשוט לאנשים. הלכתי נגד המערכת וגם המערכת הלכה נגדי. כשהייתי יו"ר ישראל ביתנו חידשתי את תנועת "ראשונים" ועשיתי פעילות התנדבותית ללא מעט אנשים. בנינו מערכת שלמה של קבוצות בוואטס אפ, של עזרה הדדית בכל מיני נושאים. פשוט עשינו את זה מכל הלב".

 

-עד כמה אתה חושב שלמצביעים שלך הייתה השפעה על תוצאות הסיבוב השני?

"בוא נגיד ככה – 90 אחוז מאלו שהצביעו לי בסיבוב הראשון הצביעו לרז וגם עשו את זה בסיבוב השני. התקציב שלנו היה מאוד נמוך, לא היו לי הרבה פעילים בשטח וחצי מהם בהתנדבות. אנשים באו לעזור לנו. ראיתי אור בעיניים שלהם. נהיינו כמו משפחה ובסיבוב השני ראיתי מראות לא נעימים של תומכי דב, הם כנראה לא הבינו שאם הם עומדים ליד הקלפי וצועקים "רק דב" זה עושה עבודה הפוכה. אנחנו דיברנו יפה, בצורה אלגנטית וזה עבד".

 

-לאחר הסיבוב השני, היו לך ספקות שאולי לא תקבל בסופו של דבר את הסגן?

"אני אגיד לך יותר מזה – כמעט כל החברים שלי, גם אלו שהיו בפוליטיקה, אמרו לי 'מה שחתמת מרז, תשכח מזה. הוא לא יעמוד במילה שלו כי כולם יודעים שלהסכמים האלו אין משמעות'. אמרו לי 'מקסים, תיקח את זה בקלות. תתכונן לזה'. אני אומר לך שכל דבר שסיכמתי עם רז הוא קיים ואני מאוד מעריך את זה. אני יודע שהיו לו לחצים מאוד חזקים למה הוא נותן לי סגן עם מנדט אחד ויש רשימות אחרות עם שלושה מנדטים שלא מקבלות. הוא הצליח להקים קואליציה רחבה ועם זאת לעמוד בהסכמים שהוא חתם. הוא עשה את זה ממש באמנות. הוא סיכם קודם כל עם הרשימות הקטנות שהיו להן פחות דרישות, ולאחר מכן הביא את הרשימות הגדולות יותר כשחלק מהן מתפרקות. הוא הצליח להרכיב קואליציה שלנו יהיה מאוד קל לעבוד איתה".

מקסים בביצקי
מקסים בביצקי צילום: רונן דמארי

-למה רצית דווקא את תיק הביטחון?

"כי החברה לביטחון הוקמה בשביל לשרת את הציבור ואת התושבים. לצערי הרב, לפעמים הציבור רואה אותה כחברה שמגיעה להציק להם בחיים. מאוד מאוד חשוב לי ביטחון בעיר, אני אבא לחמישה ילדים, אני תושב העיר מעל עשרים שנה, אני רואה מה קורה היום עם סודנים ואריתראים ששותים שתייה חריפה, ומשתמשים בסמים. אני רוצה לטפל בזה. יש הרבה בניינים נטושים גם במרכז העיר שמאוד מפריעים לתושבים. יש שם הומלסים, אני רוצה לטפל בדברים האלו. אני רוצה לקדם את מה שלא הצלחתי לעשות עם דב צור, כמו הכנסת טכנולוגיה חדישה למצלמות. למשל, לפני כמה שבועות מישהו שרף את הרכב שלו, הגיעו משטרה וכיבוי אש, התחילו חקירות ולא מצאו אפילו מצלמה אחת שתיעדה מה שקורה. אם לא היו מכבים בזמן, היה גורם נזק אדיר. איך יכול להיות שאין שם מצלמה ותגובה מהירה שמגיעה ממנה. אנחנו תמיד מחכים עד שתושבים יתקשרו. אם המצלמה החכמה הייתה שם, תוך כמה דקות היו מגיעים לשם כוחות. זה יעשה שינוי משמעותי בביטחון. אנחנו יכולים לעשות לסודנים חיים קשים על פי חוק. הם חיים בתנאים מאוד מסוכנים, כבלי חשמל חשופים, אנחנו צריכים לטפל בנושאים האלו".

 

-חלק מפעילות החברה הוא טיפול בהקמת רעש של בני נוער בפארקים ובגנים ציבוריים

"הבת שלי בת 16 וחצי אלופת ישראל בטאקוונדו, לא יודעת מה זה לשבת בפארקים כי היא כל הזמן בספורט ואת זה אני רוצה להעביר לתושבים. זו עוד סיבה למה רציתי את תיק הביטחון. אני רואה כמה ילדים יושבים בפארקים ועד כמה זה מסוכן".

 

-לדעתך יש תחרות בין המשטרה לחברה לביטחון?

"בכלל לא, יש לנו שיתוף פעולה מלא ומדהים עם המשטרה, פתחנו לאחרונה שיטור עירוני בפואבלו. איפה שאין לנו סמכויות כחברה לביטחון יש סמכויות של שוטרים – שיטור משולב. אנחנו נפגשים ונמצאים בקשר שוטף, נפגשתי עם מפקד התחנה, שיתוף הפעולה עובד ממש יפה".

 

-מוטי נחמני ימשיך לכהן כמנכ"ל החברה?

"מוטי מקצוען. הוא היה מפקד תחנת משטרה בעיר קודם לכן, אנחנו משנים את הדברים בשיתוף פעולה איתו. כמובן שנקבע מדיניות מעט שונה, אבל הוא די ראוי. בינתיים עד שאני לא אלמד את התקציב ואת כל המערכת מבפנים וזה ייקח זמן, אני לא הולך לעשות שום שינויים. אותי לא מעניין קטע פוליטי, אותי מעניין עבודה מקצועית. שביטחון התושבים לא ייפגע".

 

-תושבים המתגוררים ברחוב רוטשילד מלינים על רעש ולכלוך המגיע ממקומות הבילוי

"רוטשילד הפך להיות דומה לרחוב שינקין בתל אביב, אני לא חושב שאפשר לסגור את כל הפאבים והמסעדות כי בסופו של דבר יש הרבה תושבים שמגיעים לשם ונהנים, וזה גם מקומות שמפרנסים תושבים. לגבי רעש, צריך לאכוף שלא יעשו יותר מדי רעש אחרי שעה מסוימת, בזה צריך לטפל. לסגור אותם לגמרי, זה ממש לא נכון.

אגב, אני אלחם גם בנושא הניקיון במרכז העיר. הייתי פעמיים בסיורים והזהרתי את בעלי החנויות. אמרתי לירקנים שחלקם משאירים לכלוך – 'נילחם לא בכם, אלא בלכלוך שאתם משאירים'. אנחנו רוצים לעזור לעסקים כל עוד שזה לא פוגע בתושבים".

מקסים בביצקי
מקסים בביצקי צילום: רונן דמארי

 

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות