דף הבית / כללי / שניים רבים

שניים רבים

סבתו של דניאל נישאה בשנית ליצחק, לאחר שהיא הלכה לעולמה, לא היה קשר בין דניאל לסבו החורג עד מותו. אך צוואה ישנה של יצחק טלטלה את עולמו של דניאל

במקום שיש כסף, יש גם בעיות. כך אומרים לפחות. זאת הסיבה שדניאל החליט שהוא בחייו  לא ישנה דבר בעבור כסף אלא ייתן לדברים לקרות מאליהם. קל וחומר, כאשר מדובר במשהו שנגע לחייה של סבתו. על אף כל זאת, ברגע האמת, משהו גרם לו לשנות את תפיסתו, ולהילחם כשזה נראה לא צודק. בלי קשר, הוא גם ממש היה צריך את הכסף.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


הסיפור המשפחתי שלהם לא היה נפוץ אבל בהחלט היה בו משהו ייחודי. אחרי פטירת סבו של דניאל, הסבתא נישאה מחדש לבחור בשם יצחק. הם חיו מספר שנים יחד עד שהלכה לעולמה בגיל צעיר יחסית. אחרי זמן קצר, יצחק התחתן פעם נוספת לאישה בשם גילה, אולם אחרי עשר שנות נישואין יחסיהם עלו על שרטון. היה להם מאבק גירושין ארוך ונוקשה שארך שלוש שנים, עד שבסופו של דבר הם סיימו את ההליכים בהסכם.

מימוש הצוואה 

דניאל היה עד לכל התרחישים המשפחתיים הללו. באופן עקרוני, ברגע שסבתו הלכה לעולמה, לא היה לו קשר משפחתי אל סבו החורג, אבל לאור זה שהוא גדל על ברכיו של יצחק, הוא התייחס אליו כמו לסבא רגיל. השינוי ביחסים החל כאשר יצחק התחתן עם גילה. שניהם לא היו אנשים קלים, אבל נראה היה שגילה לא גילתה חיבה רבה לקרובים של האישה הקודמת, וזה השפיע על יצחק. הוא די נכנע לה. אחרי הגירושין הקשים של יצחק, הוא ניסה לשקם את היחסים עם דניאל, אבל הכבוד שלו לא באמת נתן לזה צ'אנס. זה כבר קיבע את הנתק בין השניים.

אחרי שנים רבות יצחק נפטר. מסתבר שאיש לא ישב עליו שבעה כי לא היו לו קרובים. הוא סיים את חייו כערירי. לדניאל היה עדיין מפתח לדירה שלו עוד מהתקופה של סבתו, והוא החליט להגיע אליה כדי לחפש מזכרות. בין הניירות הרבים, הוא גם מצא צוואה ישנה, שיצחק השאיר אחריו. היא נכתבה זמן קצר לאחר שהסבתא נפטרה. דניאל היה היורש של הכספים של יצחק. דניאל לא מיהר לגשת עם זה לרשם לענייני ירושה. מצד אחד, ממש היו עוזרים לו כרגע בחיים כמה מאות אלפי שקלים, ומצד שני, היה בו כעס עצום על ההתנהגות של סבו החורג. אם הוא בחר לנתק את היחסים עוד בחייו, אז למה שישנה משהו במותו?! גער בעצמו. אחרי מספר שבועות החליט לממש את העזבון לטובתו, ואז גילה כי מישהו הפקיד צוואה חדשה יותר. הוא לא שמע על אותו איש מעולם. לכן הגיע אלי.

לא מוותר

כשמישהו קשיש ולבד, לא חסרים "עורבים" שיחוגו סביבו. על פניו, נראה היה שזה המקרה שלנו. אחרי גירושיו של יצחק, הוא התחבר עם שלמה, היורש החדש, וזה דאג לו לענייניו וסידוריו. אפשר לפרש את זה כמעשה של חסד, אם כוונותיו אכן טהורות, ואפשר לפרש את זה כהתנהגות מגמתית ואינטרסנטית, על מנת לזכות בירושה טובה. ליצחק לא היה מספיק כסף, על מנת להצדיק מאבקי ירושה. ההערכה הגסה הייתה סביב חצי מיליון שקלים. בכל אופן, במקרים של ירושה, לא שינו לי כוונותיו של שלמה, אלא האם הוא פעל במסגרת החוק. התפקיד שלי היה לבדוק אם יש סיכוי שהוא השפיע על יצחק במה שמוגדר צורה לא הוגנת או שאולי הצוואה בכלל מזויפת.

כמו בכל חקירה של סכסוך ירושה, אני מבצע סבב בדיקות ראשוניות כדי להעריך את המצב. אחרי סיום שלב זה של עבודתי, כבר היה לי סביר בעיני שהצוואה עשויה להיות מזויפת. זה היה מקור הטענה שלו כשדניאל הגיש התנגדות לצוואה. זה גם היה השלב שהוא עירב עורך דין שילווה אותו, ואני הגשתי לו הצעת מחיר על מנת להוכיח את טענת הזיוף. זה לא היה מקרה קל, והעלויות שלי ושל עורך הדין היו בהתאם. דניאל התלבט מספר ימים עד שהחליט. הוא לא ידע אם שווה לו להשקיע כל כך הרבה כסף מבלי לדעת אם הוא יקבל בסופו של דבר את כספו של יצחק. בסוף הבין שאין באמת אפשרות אחרת. זה או לוותר מראש או להילחם. דניאל בחר להיאבק.

ללא פשרה

החקירה נמשכה מספר חודשים. מצאתי עדויות שחושפות עד כמה אותו יורש, שלמה, לא באמת היה חברו של יצחק. שכנים שישבו עם יצחק בגינה השכונתית, שמעו ממנו סיפורים לא טובים עליו. זה אמנם עדויות שמיעה, אבל זה עדיין יעשה רושם על שופט. בלי קשר, החתימה של יצחק על הצוואה נראתה מפוקפקת. עמלתי קשה על מנת להשיג חתימות אחרות שלו, מזמנים שונים של חייו, ולו רק כדי שזה ייבדק בצורה מקצועית אצל גרפולוגית טובה. אותה אחת קבעה שמדובר בזיוף. היו עוד כמה דברים קטנים שפעלו לטובתנו, שהיו קשורים לעברו של אותו שלמה. היה לי "חומר" לפגוע באמינות שלו. כל זה ביסס תחושה ממש טובה שדניאל עתיד לנצח את המקרה. כל בר דעת יכול לראות למה יעדיפו בן משפחה, אפילו שאין קשרי דם, מאשר זר שנכנס לאחרונה אל חייו של יצחק.

המשפט התנהל ארוכות מדיון לדיון. אף אחד מהצדדים לא הסכים להגיע לפשרה. בשלב כלשהו, הוגשה התנגדות נוספת לתיק העיזבון. הפעם זו הייתה גילה, גרושתו של יצחק, והיא צירפה את הסכם הגירושין שלה להתנגדות שלה. ההסכם המחיש את הרכוש הדל שהתחלק בין השניים במאבק ביניהם, ובו לא מוזכר שקל מהכספים של יצחק. מה שהיא בעצם טוענת, שיצחק הסתיר ממנה כספים במהלך הגירושין, ולכן מחצית מזה במילא שייך לה מכח יחסי ממון בין בני זוג. שלמה ודניאל יכולים להמשיך לריב על מה שנשאר. אם דניאל היה חוזה מראש את המהלך הזה, הוא לא היה נכנס לזה מלכתחילה. עלות המאבק המשפטי החל לגבור על התועלת הכספית שהוא עתיד לקבל. שניים רבים, שלישי מרוויח.

 

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פרי עם חבר על ארבע. צילום פרטי

ראשל"צ: "אנחנו לא מוסרים כלב לכל אחד"