דף הבית / כללי / פרשת עקב, הכרעה והרתעה בארץ כנען

פרשת עקב, הכרעה והרתעה בארץ כנען

תחילת הפרשה עוסקת בשינוי שעובר עם ישראל מדור מדבר לדור הכניסה לארץ ומשם לדורות החיים בארץ דרך קבע. לכל דור יש את המאפיינים שלו ואת הדגשים שהתורה נותנת.
דור הכניסה לארץ מבין שהוא נדרש לחיות ולהילחם בעמי הארץ בדרך הטבע. הקב״ה ילחם להם והניצחון יהיה ניסי , אך הדרישה מישראל היא לעשות את ההשתדלות הנדרשת בנכונות בהכנות הקרביות ובאומץ האישי והלאומי.
העם בכניסה לארץ נדרש להילחם במספר זירות וחזיתות במקביל. היכולות הצבאיות עדיין לא מרשימות וכך גם האמל״ח. הקב״ה אומר לישראל כי הוא בקרבם וכי יסייע להם אך הם צריכים להעז. כדי להקל על הלחימה, הקב״ה מאפשר לישראל לא להילחם במקביל מול כל העמים אלא לרכז מאמץ ולהילחם בהדרגה מול האויבים. בכך גם לרכז מאמץ, גם להפתיע ולהתקיים לוגיסטית ולא לגרום ליצירת מרחבים נטושים בארץ.
לאחר כיבוש הארץ וההתנחלות בה, האיום העיקרי כבר אינו רק האויב החיצוני. ״פן תאכל ושבעת ובתים טובים תבנה וישבת. ובקרך וצאנך ירביון וכסף וזהב ירבה לך וכל אשר לך ירבה״(ח׳ יב׳). האמנם להצליח זה דבר שלילי? האמנם לבנות ולצמוח זה רע?
פסוק יז׳ בהמשך נותן לכאורה את התשובה. ״ואמרת בלבבך כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה״. אך נכון לשוב ולשאול מה רע בביטחון עצמי לאומי? מה רע בכך שלישראל יהיה את הכוח והיכולת לבנות ולצמוח ולהגן על עצמה?
התשובה בפסוק הבא ״וזכרת את ה׳ אלוהיך כי הוא הנותן לך כח לעשות חיל..״ ה׳ רוצה שלאחר שנכנס לארץ ונשתקע בה, נשתדל יותר וניקח אחריות על עצמנו. יש לנו את החכמה את האחדות את היצירתיות והאומץ. אך אנחנו צריכים לזכור כל הזמן כי הכוח הזה, ניתן לנו על ידי הקב״ה כדי ללכת בדרך התורה וללכת בערכי התורה.
בסוף הפרשה שוב חוזרת התורה ומבהירה לנו בפרק יא׳ פסוק כב׳ כי אם נשמור ללכת בדרכי ה׳ נזכה לעוצמה צבאית. רש״י מקפיד להסביר כי הכוונה למידת הרחמים וגמילות החסדים בתוך עמנו. במציאות הקבועה של ישיבתנו במולדת, נדרשים אנו קודם כל למידות החסד וגמילות החסדים של בן אדם לחברו. אז קובעת התורה בפסוק האחרון ״לא יתייצב איש בפניכם פחדכם ומוראכם יתן ה׳ אלוהיכם על פני כל הארץ אשר תדרכו בה כאשר דיבר לכם״. התורה מחדשת לנו את ההבחנה בין הכרעה להרתעה . הפחד הינו הכרעת הקרובים באופן מיידי. המורא על הרחוקים לזמן ארוך הוא ההרתעה שניצור בכוחנו. כאז גם עתה נדרשת הכרעה והרתעה, אך שניהם מתוקף הליכתנו בדרכי ה׳.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

תמונה של WhatsApp‏ 2024-05-10 בשעה 09.39.57_a6d49ae9

"לכולנו יש את האיש ההוא, אם זה החייל שנפל בקרב, אם זה חטוף או נרצח"

תפריט נגישות