דף הבית / כללי / פרשת נח, יצר לב האדם רע מנעוריו

פרשת נח, יצר לב האדם רע מנעוריו

פרשת נח עוסקת לא רק באיש נח ובמבול כתופעות, אלא בעיקר בתקופת מעבר בין העולם הישן שטרם המבול והעולם החדש שאחריו.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


בשלושה תחומים עיקריים העולם החדש שונה.

התחום הראשון הינו המבנה של הטבע ויחסו של האדם לטבע. טרם המבול לא היו עונות שנה סדורות, לאחר המבול נקבעו עונות השנה. התחום השני הינו יחסי האדם עם החי. טרם המבול לאדם היתה שליטה מלאה על בעלי החיים. לאחר המבול היחסים משתנים משלטון מוחלט ליחסים של פחד ומאזן אימה בין הצדדים. מעתה כשהאדם חי החיה תפחד ממנו אולם כשימות אפילו העכברים יכרסמו בעוג מלך הבשן הענק.

התחום השלישי והחשוב ביותר הינו היחסים שבין האדם לאלוהיו ובינו לחברו. טרם המבול הציווים היחידים לאדם היה לפרות ולרבות, לבצע את ציווי ה׳ הפרטניים ולהיות בן אדם.

אולם האדם לא עמד בפיתויים והעמיד את עצמו ויצריו במרכז היקום, האדם שם את שני היצרים הבסיסיים ביותר והאנוכיים ביותר במרכז. הקב״ה היה מוכן למחול לבני האדם ולא להשמידם בגין גילוי העריות, אולם הגזל והחמס הביאו את כל היקום לשפל מוחלט. לאחר המבול ציווה ה׳ לבני האדם את שבע מצוות בני נח, העוסקים בעיקר בהסדרות שבין האדם לחברו וקובעות את המוסר החיצוני האלוקי.

אולם אם כך מדוע גם לאחר שניתן המודל המוסרי לאדם לאחר המבול, ולאחר שה׳ מחליט על הברית (על הקשת) עם האנושות שלא להחריב שוב את העולם אומר הפסוק ״ ..ויאמר ה׳ אל לבו לא אוסיף לקלל עוד את האדמה בעבור האדם, כי יצר לב האדם רע מנעוריו.."(ח, כא).

אם מצב היסוד של האדם לא משתנה ומוביל בו היצר הרע, אז במה שופרה האנושות שלאחר

המבול?

אלא שניתן להסביר את כוונת התורה בקשר לדיון המהותי והפילוסופי של חיינו, האם יצר האדם רע מנעוריו או לא.

התורה אומרת בפירוש כי יצר לב האדם רע מנעוריו. אם לא נשים כבלים וגדרים על עצמנו נהיה רעים וחטאים ולא יעזור המוסר הטבעי.  אומרת התורה, טרם המבול, האדם שיצרו רע מנעוריו הלך וטיפח את היצר עד שרק זה העסיק אותו כל היום ללא בושה וכתפיסת עולם. אנושות כזו הביאה את העולם לשפל ולמבול. לאחר המבול לא השתנה טבעו הבסיסי של האדם מנעוריו, אך עתה יש לו את הכלים המוסריים כדי לגבור על יצרו ליצור גדרים וליצור ערכים חיוביים של חסד ונתינה. לאחר המבול ובוודאי לאחר קבלת התורה קיבלנו את ארגז הכלים הטוב ביותר כדי לעבוד על עצמנו ולהיות זכאים להיות בצלם אלוקים.

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

מכונות הימורים קרדיט דוברות המשטרה

הימורים לא חוקיים וסמים התגלו במועדון בראשון לציון