דף הבית / כללי / פרשת כי תשא, קוצר רוח ועבודה זרה

פרשת כי תשא, קוצר רוח ועבודה זרה

במרכז הפרשה עומד באופן טבעי וברור חטא העגל.
כל הפרשנים עוסקים בשאלה המתבקשת איך קרתה הנפילה הגדולה הזו? לאחר שנבין איך ישראל חטא, שוב אנו עומדים בפני שאלה גדולה- מדוע המתעצבן העיקרי הוא דווקא משה ולא ה'? מדוע בהתחלה מול הקב"ה נותן משה גיבוי מלא לעם ישראל ואילו אחרי שיורד מהר סיני ממהר לקחת את שבט לוי, לשלוף חרבות ולהרוג כשלשת אלפים איש?
יש שלושה הסברים: לפי רש"י מדובר בחטא של הנספחים לישראל, אותם "ערב רב" שחטאו בעבודה זרה ממש, והם השפיעו על שאר ישראל. לאהרון לא נותר אלא לנסות למשוך זמן עד שיחזור משה, וזאת ניסה לעשות באמצעות איסוף התכשיטים והכנת העגל.
לפי הרמב"ן עם ישראל היה "שבוי" תחת מנהיגותו של משה. כאשר משה בושש לבא חיפשו תחליף למנהיג. על רקע זה הלכו לאהרון. כאשר אהרון לא מסכים, הם נגררים למנהיגות של העגל.
רבי יהודה הלוי בספרו הכוזרי מסביר כי ישראל חיפשו דרך להגשים את עבודת ה' ולא לחטוא בעבודת אלילים, אלא שה' לא ציווה זאת בניגוד לכרובים שבמשכן למשל, וזה חטאם הגדול.
ברור שהמפרשים רוצים ללמד סנגוריה על ישראל אך בפירושים השונים נותרים לטעמי חורים גדולים.
אם חטאו רק הערב רב למה משה מופתע ושובר את הלוחות? אם רק חיפשו מנהיג חליפי למשה, מדוע משה הורג 3,000 איש מהערב רב?
אם אמנם רצו להגשים את הקב"ה בניגוד לציווי ה', מדוע סולח הקב"ה לישראל ומעניש רק את החוטאים האקטיביים?
מפשט הפסוקים ניתן להסביר את מהלך החטא באופן שמשלב את הפירושים.
משה שומע מהקב"ה לקראת ירידתו מהר סיני, שה"ערב רב" חוטא ומחטיא את עם ישראל. מי שהשחית הוא לא כלל עם ישראל אלא "עמך", אותו ציבור שהוסיף משה לישראל על דעת עצמו. משה מבין זאת ומתפלל לפני ה׳ עד להעברת הגזרה.
כשמשה מגיע למחנה עם יהושע הוא מגלה שבמקביל לערב רב שעובד עבודת אלילים, העם כולו חטא בכך שמחפש מנהיגות חדשה.
העם, כמו היום, רוצה את הכל עכשיו ומיד. העם שמח בהחלפת המנהיגות לעגל. משה מתקרב למחנה וכל תפיסתו את המצב משתנית- חיבור של ערב רב הקורא לעבודת אלילים, ללא מנהיגות שתעצור אותו ופסיביות של כלל הציבור עלולים להביא לחטא של כלל העם בעבודת אלילים.
משה כמנהיג שעומד בפרץ מגייס את בני שבט לוי שלא חטאו, הורג שלשת אלפים מהערב רב החוטאים. אלו שחטאו ללא עדים, מתים במגיפה שלאחר מכן.
משה מצליח לעצור את ישראל בטרם יחטאו כולם בעבודה זרה, אך זאת במחיר שבירת הלוחות.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

אולי יעניין אותך גם:

מכונות הימורים קרדיט דוברות המשטרה

הימורים לא חוקיים וסמים התגלו במועדון בראשון לציון