דף הבית / כללי / פרשת דברים, סיכום תפקיד

פרשת דברים, סיכום תפקיד

עוד רגע קט ועם ישראל נכנס לארץ המובטחת ונוחל אותה. עוד רגע ויש החלפת משמרות במנהיגות. משה מת ויהושע מכניס את ישראל לארצם.
זה עתה סיימו ישראל מערכת קרבות מוצלחת. הם סיימו גם את מלחמת הנקם במדיינים והביאו שלל רב שחולק בין כל העם.
זה הזמן שנבחר על ידי משה כזמן הנכון ל"סיכום תפקיד".
ספר דברים הינו משנה תורה והרמב"ן מדגיש כי הוא נכתב עם הדגשה לעם בשלב הכניסה וההתנחלות בארץ.
מה שלכאורה לא ברור הוא מדוע משה מציין בעיקר שלושה אירועים?
האחד נושא המבנה השיפוטי שנלמד מיתרו ויושם. השני חזרה ארוכה על חטא המרגלים.
השלישי חזרה על כל מסע המלחמה המוצלחת בסיחון ובעוג.
מדוע דווקא בזה מתמקד משה ובאריכות רבה?
לטעמי משה המנהיג האולטימטיבי הבין שזה הזמן לסיכומים וללקחים, דווקא לאחר הקרבות המוצלחים כשנפש העם פתוחה לקבל ביקורת. יש פה סיכום תפקיד סדור של משה המנהיג בו הוא מנתח את מערכת היחסים בינו לבין העם. משה מדבר על מנהיגות בשלושה תחומים.
התחום הראשון הוא משה מנהיג דתי ושופט העליון בנושאים שבין אדם לחברו. משה מזכיר לעם שהוא הציע לעם את השיטה שבה המעשה הקשה מגיע למשה לשיפוט, והפשוט יהיה על ידי השופטים שמתחתיו. למרות זאת, אותו העם שקיבל את השיטה, בא לאחר מכן בטרוניות למשה בסיפור קורח ובסיפור פנחס ושוב לא קיבל את מנהיגותו הדתית והיחס המיוחד שבין הקב"ה אליו.
התחום השני הינו משה מנהיג פוליטי ומדיני. משה מפרט בהרחבה את חטא המרגלים, בו חטאו הורי העם הנוכחי ושם את האשמה העיקרית בעם. העם רצה לשלוח מרגלים, המרגלים אמרו כי ״טובה הארץ אשר ה׳ אלוהינו נותן לנו. ולא אביתם לעלות ותמרו את פי ה׳ אלוהיכם״(א׳ כה׳ כו׳). משה כמנהיג מדיני מנסה לשכנעם לא לפחד, אך ללא הועיל, העם לא רוצה להיכנס לארץ. בסוף מנסה בכוח וניגף. מנהיגותו של משה קורסת ובמקום להנהיג את ישראל בכניסה לארץ, הוא הופך למנהיג של ״שריפת זמן״ במדבר.
התחום האחרון הינו משה כמנהיג צבאי. דווקא בתחום זה מתמקד משה בקרבות האחרונים של הדור הנוכחי. אותם קרבות מוצלחים שהביאום עד ערבות מואב וטוען לפני העם, הנה ראו כאשר אתם הצעירים פועלים כפי שאני מנחה, כולנו מצליחים.
משה מבין את הטעויות שלו , ומקבל את החלטת ה׳ להחליף מנהיגות.
מה שמעניין ומלמד שמשה המנהיג מתמקד בסיכום התפקיד בשלשה מקרים, שמתוכם בשנים נכשל. והלקח שלו לעם, קבלו באופן שלם ומוחלט את מנהיגותו של יהושע.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

קרדיט: Josh Willink באתר PEXELS

שינה במהלך הריון: אתגרים ופתרונות

תפריט נגישות