דף הבית / כללי / פרשת במדבר, מסידור המחנות עד לגבעת התחמושת

פרשת במדבר, מסידור המחנות עד לגבעת התחמושת

חודש אייר הינו חודש שקט וצנוע, קשה לו להתבלט בין ניסן ופסח לבין סיון וקבלת התורה. הוא מתנחם בהיותו בדמדומי האביב לפני חומו של הקיץ.
אולם אם נעיין לעומק נראה כי ישנם ארבעה אירועים מהותיים בחודש אייר. באחד לחודש התפקדו ישראל במדבר והחל הסידור שלהם למחנות ודגלים.
בחודש אייר בשנת 132 לספירה, החל לפי המסורת, מרד בר כוכבא ברומאים.
בה׳ באייר בשנת 48 הכריז בן גוריון בשם ממשלת ישראל על הקמת מדינת ישראל.
בכח׳ אייר לפני 48 שנים נבקעו חומות העיר העתיקה, וכוח הצנחנים שפרץ דרך שער האריות תלה את דגל ישראל מעל הכותל המערבי.
אם נשזור את החוט המקשר בין ארבעת אירועים אלו , נבחין שכולם עוסקים בגבורה ובהערכות לקרב שחותר לממלכתיות יהודית.
השפה העברית והתנ"ך מבחינים באופן מובהק בין גבורה לאומץ, אדם יכול להיות אמיץ לב, ולסכן את חייו, כי אינו מבין את משמעות מעשיו, ילד קטן הקופץ מהגובה אינו מפחד כי לא ברורה לו תוצאת מעשיו.
הגיבור לעומת זאת, יודע את תוצאות מעשיו, הוא מבין את משמעות המחיר של סיכון חייו ולמרות זאת "מתגבר כארי", כובש את יצרו הטבעי להישאר מאחורי המחסה ולהישאר בחיים, וקם ומסתער.
איתן נאוה הי"ד, שנפל בקרב על גבעת התחמושת וזכה לעיטור הגבורה, לא היה רק אמיץ לב. איתן היה מילואימניק בחטיבת הצנחנים 55 . צעיר בן 23 שכל חייו לפניו. כאשר איתן הבין כי הקרב בתעלות הקשר הולך ומסתבך, החליט להתנדב, הוא לקח את המקלעון, טיפס ויצא מהתעלה המוגנת, ורץ מעליה בשטח ההשמדה החשוף לירי הירדנים. מעל התעלה הוא חיפה על הכוח שנע בתעלה וטיהר אותה, ביעילות שהביאה להשתלטות מהירה. בריצתו החשופה, נפגע בראשו ונפל.
הוא מודל הגבורה, שמחבר משבט יהודה שמוביל את המחנה במדבר סיני, דרך בר כוכבא ועד ימינו.
סידור המחנות במדבר הינו ההערכות המעשית והתפיסתית למלחמות שבדרך, אין סומכים על הנס ועם ישראל נתבע להשתדלות הטבעית מצדו.
כיון שהמחנה נע מזרחה לכיוון ארץ ישראל, שם יעמוד מחנה יהודה בראשות שבט יהודה.
את המחנה מובילה מנהיגות שיודעת ומבינה שהיא מקור המנהיגות העתידית של העם, אחריות זו תהיה הבסיס להובלה במלחמות בשלב המסע לארץ ישראל.
למסע המעצב הזה, מתפקדים כל בן עשרים ומעלה. מגיל עשרים הציבור ומנהיגיו קובעים את יעוד התרומה של הצעיר. משה ואהרן מחליטים מי ילך ל"קרבי", ומי לא.
במסע הזה הפרט שיצא ממצרים, הופך להיות חלק ממשהו גדול יותר, חלק מכלל ישראל. אחריות זאת תוביל אותו להיות במחנה הלוחם לאורך הדורות, לתקומת ישראל ולבניינה של ירושלים.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" ggdesk@d-news.co.il


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל ggdesk@d-news.co.il

אולי יעניין אותך גם:

דירה

נדלן ראשון לציון: אלו מחירי הדירות שנמכרו בראשון לציון בשלושת החודשים האחרונים