דף הבית / כללי / "פגיעה בפרטיות"

"פגיעה בפרטיות"

המוסד לביטוח לאומי יפצה תושבת ראשון לציון בסכום של למעלה מ-50,000 שקלים, לאחר ששלח חוקר שתיעד אותה בביתה בניגוד לידיעתה, כך קבע לאחרונה בית משפט השלום בעיר

רונן דמארי

התובעת (53) הוכרה כנכה בעקבות אירוע מוחי והחל מחודש אפריל 2010 שולמו לה קצבאות נכות כללית וקצבאות בגין שירותים מיוחדים, כנכה תלויה בביצוע רוב פעולות היומיום. לאחר שבמוסד לביטוח לאומי התקבל מידע מודיעיני כי האשה מתפקדת כרגיל, הוחלט על חקירה סמויה בעניינה.
בחודש אפריל 2011 נכנס חוקר מטעם המוסד לביטוח לאומי לביתה של התובעת, וללא ידיעתה, וממילא ללא הסכמתה, הסריט אותה ואת מעשיה בתוך ביתה. החוקר נכנס לדירה באמתלה של מתווך דירות המבקש לבחון את הדירה, ולאחר שהתובעת אמרה לו כי היא מוכרת אותה, הוא ביקש ממנה כוס מים. התובעת אפשרה לו להיכנס לדירה והשניים שוחחו ביניהם במשך מספר דקות, כשהחוקר מסריט את התובעת ללא ידיעתה כשהיא מתניידת ללא מקל הליכה. בביטוח הלאומי הוחלט להעביר את הקלטת לוועדה הרפואית ומשנודע הדבר לתובעת, היא פתחה בהליך משפטי על מנת למנוע את הדבר. בסופו של דבר ניתנה פסיקה בשנת 2014 כי המוסד לביטוח לאומי לא יוכל לעשות שימוש בקלטת, מכיוון שהיא צולמה תוך פגיעה בפרטיותה ושלא כדין.
בעקבות הפסיקה הגישה התובעת תביעת נזיקין על סך של כ-160,000 שקלים נגד המוסד לביטוח לאומי, בה היא טענה כי פעולות המוסד גרמו לה להוצאות כספיות משמעותיות ובנוסף לנזקים נפשיים, כאב וסבל, נזק נפשי, השפלה ופגיעה בזכויות חוקתיות. הביטוח הלאומי הכחיש את כלל הנזקים הנטענים על ידי התובעת ואת הקשר הסיבתי בין מעשיו לביניהם.
השופטת צבייה גרדשטיין פפקין, החליטה לקבל את התביעה וקבעה בפסק הדין בין היתר: "אני סבורה כי התובעת הוכיחה כי המל"ל התרשל בפגיעה בפרטיותה בחקירה סמויה בביתה, מבלי שהופעל שיקול דעת שמא ניתן לפעול באמצעים שיפגעו פחות בפרטיות התובעת, וסביר להניח כי לו היו נשקלים השיקולים הרלבנטיים והנכונים לא הייתה נפגעת פרטיותה או לכל הפחות הייתה נפגעת בצורה פחותה".
השופטת קבעה כי המוסד לביטוח לאומי ישלם לתובעת סכום של 36,000 שקלים וכן יישא בשכר טרחת עו"ד בהליך זה בסך של 8,424 ₪ ובהוצאות משפט בסך של 6,500 ₪.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

צילום ארכיון: דובר צה"ל

חזרת פתאום – כל מה שחשוב לדעת כשהחיילות והחיילים חוזרים הביתה – המדריך המלא

תפריט נגישות