דף הבית / כללי / נפילה צרפתית

נפילה צרפתית

ישבתי בבית הקפה החדש בשכונה שלי והסתכלתי עליה. מיד החזרתי את המבט חזרה אל הלפטופ שלי. היא לא הביטה לכווני בכלל. אני לא רגיל לזה. לפנות ככה סתם לבחורה בבית קפה. מצד שני, לא אסלח לעצמי אם לא אעשה את זה.

היום אני יודע להגיד, שדינה אלמנה עם ילדים בוגרים. מאז ומתמיד לא נחשבה מהבחורות הבלייניות. היה בה מין שמרנות מבוישת. אחת שהולכת בתלם. לפי מה שנהוג ומקובל. גם כשהתחתנה בגיל צעיר, זה כדי שזה ימצא חן בעיני משפחתה. בעבודה, היא קיבלה את עצת הוריה. "ככה זה הכי בטוח" אמרו לה. דינה פשוט היתה קשובה וצייתנית והתבייתה על משרה במשרד ממשלתי. ככה העבירה את חייה עד שקרה אסון, ותאונה קטלנית לקחה ממנה את בעלה, והעמידה אותה בקשיי הישרדות לגדל בעצמה את ילדיה.

 

נתנה לעצמה להיסחף

היום הם בוגרים. שניים מהם עדיין חיים בבית. אבל היום, שכבר אין יותר קושי אמיתי של הישרדות, היא מצאה זמן שוב להיזכר בצרכים שלה. בשנה האחרונה היא ניסתה שיכירו לה מישהו, ולא אהבה את ההיצע שחיכה לה בחוץ. אחרי שכמעט התייאשה מעזרת הסובבים אותה, היא נכנעה להוריד אפליקצית היכרויות. כל השנים התנגדה להיכרויות בצורה כזאת. "מה כבר יכול להיות?!" אמרה לעצמה, ונתנה לעצמה להיסחף מעט מעבר למה שהיא הכירה.

לפני כחודשיים הוא נכנס אל חייה. הוא ראה את הכרטיס שלה ונדלק עליה. אמיל הוא יהודי צרפתי. אלמן אף הוא, שרוצה לבסס את חייו בישראל. הם החליפו מספרי טלפון, ועל מנת לחסוך בעלויות תקשורת הם שוחחו דרך וואטסאפ. יש לו כתובת קבועה בצרפת, אבל הוא עובד על פרויקטים וביקורות שמחייבים אותו לנוע ממקום למקום. לא בכל מקום יש לו אינטרנט חזק ויציב, מה שמשפיע על איכות התקשורת,.

דינה האמינה שהזמן יאפשר להם להכיר כמו שצריך עד שיפגשו בחיים האמיתיים, ואז יבחנו את הקשר בצורה רגילה. כסף הוא לא אחד מהבעיות בחייו של אמיל. ארגון וסדר כן. היה משהו בקשר הוירטואלי הזה שייצג בצורה הזויה את ההיפך המוחלט ממה שהכירה בעברה. היא נתנה לעצמה להיסחף. בכל זאת ישבתי שולחן לידה בבית הקפה, ולפי מה ששמעתי ופענחתי, היא ישבה מול הבן שלה, והשיחה ביניהם לא הייתה נעימה. ככה נודע לי הסיפור הזה. הבן שלה יודע על הקשר עם אמיל ולא סומך עליו, ודינה לא מוכנה יותר שמישהו אחר יתערב בחייה. "זה לא אמיתי" אמר לה הבן שלה בקול רם "אפילו לא פגשת אותו בכלל". הבן שלה עזב את השולחן בהפגנתיות "את עושה טעות ענקית" והשאיר אותה מהורהרת. זה היה הרגע שהעזתי לגשת אליה.

היא הסתכלה עליי בחשש רב כאשר ביקשתי לשבת מולה בבית הקפה, אבל בהחלט הסתקרנה לרצוני. "יודעת איך קסם עובד?" שאלתי אותה והחזקתי מטבע בקצות אצבעותיי. "קוסם טוב גורם לך להסתכל על משהו אחד" תוך כדי דיבור לקחתי כביכול את המטבע ביד השנייה והרמתי אותה למעלה "בזמן שקורה משהו אחר במקום אחר". פתחתי את כף היד כדי שתראה שהמטבע נמצא ביד הראשונה ולא איפה שהיא חשבה שיהיה "קוראים לקסם הזה נפילה צרפתית". אמרתי לה ששמעתי את שיחתה עם הבן ולא יכולתי להתעלם. "אם תאפשרי לי רגע, אנסה לעזור לך עם זה".

 

חייב 50 אלף דולר

דינה לא אהבה את הכיוון שהשיחה זרמה אליה. "על מה אתה מדבר ?! אני יודעת עליו הכל" אפילו קצת כעסה. "כן. כן. אני יודע. עוד קצת…" הרגעתי אותה. במקרה של דינה, במקום חוסר בנתונים, היה לה עודף של מידע. אותו אמיל, לא רק שסיפר לה כל דבר על עצמו, אלא שאחרי שבועיים נתן לה גישה לתיבת המייל שלו וביקש את עזרתה בניסוח מיילים עסקיים והעברת חוזים, ואחרי חודש של קשר נתן לה את הסיסמא לחשבון הבנק שלו, וביקש שתבצע עבורו העברות בנקאיות. התירוץ היה שהאינטרנט לא זמין ויציב במקומות הנידחים שהוא מסתובב בעולם. "נו ?!" דינה הפכה להיות חסרת סבלנות ולא הבינה "זה דווקא סימן טוב לא ?!". היא צודקת בעקרון, הבעיה הייתה שזה טוב מדי. "החלטתי לגשת אליך, כי הבן שלך כעס עלייך על זה שאת מוכנה להעביר כסף למישהו שלא פגשת מימייך" הסברתי לה עכשיו יותר למה ניגשתי אליה "כסף הוא מניע למעשי מרמה". לדינה היה הסבר די משכנע. אפילו שיתרת הזכות של אמיל בחשבון הבנק מאד גבוהה, מדיניות הבנק מגבילה אותו על סכום מקסימלי שהוא יכול לבצע העברות בנקאיות. אמיל לא פנוי כדי לנסוע לאותה ארץ ולחתום על הטופס המתאים. "זאת הסיבה שהוא חייב 50,000 דולר בדחיפות, כדי להעביר לאיזה ספק, כדי לא לפשל בעסקה חשובה" דינה חשפה את הסכום המבוקש "וממש בתחילת החודש הוא כבר יחזיר לי חזרה". זה גם מה שהקפיץ את הבן שלה. "אני סומכת עליו במאה אחוז". ניסיתי להסביר לה שההגיון הפשוט אומר שאם אמיל לא יוכל להעביר יותר כסף בגלל מגבלה בנקאית טכנית, איך זה יעזור לו שעוד כסף נוסף יהיה בחשבון שלו?! דינה לא הפתיעה אותי עם התשובה "אהה… אני לא מעבירה את זה לאמיל אלא ישירות לספק שלו". והנה, זה הרגע שזה מתחיל להיות מפוקפק. דינה שבויה בסיפור המסגרת של אמיל ולא בנתונים היבשים.

ככל שעלו הספקות, היא אפשרה לי לדעת יותר, כמו זה שהיא לא ראתה אותו מעולם אפילו בשיחת וידאו. היא נתנה לי לראות את חשבון המייל של אמיל וחשבון הבנק. אחרי כמה בדיקות פשוטות הבנתי את הקטע. אין ספק. האיש גאון. אמיל הציג בפניה אתר אינטרנט עם שם של בנק שלא קיים במציאות. בנק מומצא. יש אמנם מאות בנקים ברחבי העולם, והוא סמך על זה שאי אפשר להכיר את כולם.  "איך אתה כ"כ בטוח שזה בנק מומצא?" היו כמה תשובות. הראשון, חיפוש תמים בגוגל. לאחר מכן, בדקתי את כתובת הדומיין של האתר. בתור בנק שאמור להיות קיים כמעט 200 שנה, זה לא היה הגיוני שהדומיין שלו נרכש לפני כמה חודשים בלבד, ועוד בקפריסין,. הדבר האחרון שהראיתי לה זה את השמות שהיו מצוינים באתר בתור בכירים בהנהלה. כשרשמתי כל שם בנפרד בגוגל גיליתי שלכל אחד מהם יש תפקיד שונה בחברת אחרת. סתם אוסף של אנשים שלא קשורים אחד לשני, אז בטח לא לבנק שלה.

"אז כמו שאמרתי מקודם, קוסם טוב, או במקרה הזה נוכל טוב, גורם לך להסתכל על משהו אחד, בשעה שקורה משהו אחר לגמרי" סיכמתי לאחר בדיקתי הקצרה. לאור זה שאמיל אמור היה להיות יהודי צרפתי, אין מתאים יותר לסיטואציה השם – נפילה צרפתית, או במקרה של דינה, כמעט נפילה צרפתית.

 

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

 

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

קרדיט: Josh Willink באתר PEXELS

שינה במהלך הריון: אתגרים ופתרונות

תפריט נגישות