נדחתה הבקשה | גל גפן
דף הבית / כללי / נדחתה הבקשה

נדחתה הבקשה

בית המשפט העליון דחה בשבוע שעבר את בקשתה של החברה היזמית א.א רוטשטיין ובעלי דירות בשני בניינים ברחוב ויניק בראשון לציון, להצטרף כבעלי דין לערעור לבית המשפט העליון על החלטת הוועדה המחוזית בעניין פרויקטים של התחדשות עירונית בעיר

רונן דמארי

פסק הדין המדובר ניתן בביהמ"ש המחוזי בינואר 2017, לאחר ערעור על החלטת הוועדה המחוזית – ועצר למעשה כמעט את כל הפרויקטים להתחדשות עירונית ולהתמגנות מפני מתקפות טילים ורעידות אדמה ברחבי העיר ראשון לציון. פסק הדין קבע שתוספות הבנייה בפרויקטים להתחדשות עירונית חורגות מהמכסות שקבעה עיריית ראשון לציון בתכנית המתאר שלה (ר"צ 106) – וכי עד שהעירייה לא תוציא תכנית מתאר חדשה יש להקפיא את כל הפרויקטים להתחדשות עירונית – כולל את אלו שכבר קיבלו החלטת ועדה מקומית אך טרם החלו בבנייה. בערעור נטען כי ביהמ"ש המחוזי חשף את תושבי ראשון לציון לטילים ולרעידות אדמה, כאשר עצר את כל הפרויקטים להתחדשות עירונית בעיר.
בבקשה להצטרפות נטען בין היתר כי פסק הדין קבע למעשה כי הנוחות הזמנית של תושבי העיר הרביעית בגודלה בארץ – חשובה יותר מאשר חיי תושביה – הנתונים בסכנה מוחשית הן מפני רעידת אדמה והן מפני מטחי טילים כפי שאכן התרחש בעימות הצבאי האחרון, כאשר טיל נחת במרכזו של בניין מגורים בעיר – ורק בדרך נס לא נפגעו חיי אדם: "הדיירים ברחוב ויניק בראשל"צ, אשר חתמו על הסכם תמ"א 38 במסגרתו ישופצו הבניינים ויבנו ממ"דים לכל הדירות שכיום אינן מוגנות כבר קיבלו אישור עירייה לביצוע הפרויקט, אך אז, לפתע, נודע להם –
כי נאסרה ההתחדשות העירונית בכל רחבי ראשון לציון – וכי הפרויקט שלהם מוקפא".
בית המשפט העליון קבע כי בעניין המדובר, לא התקיימו התנאים המאפשרים למבקשים להצטרף כצד לערעור. בהחלטה נאמר בין היתר: "כאשר עניין לנו בהליך בעל השלכות רוחב – כפי שקורה לא אחת בהליכים מינהליים – אזי קיים קושי לצרף להליך הערעורי את כל הנפגעים הפוטנציאליים מפסק הדין בערעור. בענייננו נראה כי מספרם של נפגעים פוטנציאליים המשתייכים לשתי הקבוצות שבפסק הדין (אלו שבקשותיהם למתן היתר אושרו אך לא ניתן להם היתר בפועל וכן אלו שבקשותיהם למתן היתר תלויות ועומדות) הוא רב".
הרשמת ליאת בנמלך הוסיפה: "המבקשים להצטרף לא הבהירו אלו טענות קיימות בפיהם אשר אין בידי המערערת להעלותן (מעבר לטענה הכללית כי יש לשמוע את בעלי הבניינים והיזם) כך שלא הוכיחו כי תהיה תועלת ממשית בצירופם".
הרשמת הזכירה כי המערערת – עיריית ראשון לציון באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה – היא גוף ציבורי "אשר חזקה עליו שיעלה את מלוא הטענות להבטחת האינטרסים של הציבור אותו הוא מייצג".
בנסיבות העניין הוחלט שלא לפסוק הוצאות בהליך.
עורכי הדין יובל יניב ורונן אלגאלי שהגישו את העתירה בשם קבוצת תושבים ברחוב הגדוד העברי בעיר, מסרו לאחר ההחלטה: "מדובר במקרה חריג שבו צד שלישי, אשר טוען כי זכויותיו נפגעו כתוצאה ממתן פסק דין, שהוא כלל לא היה צד לו, מבקש להתערב בתוצאותיו ולערער עליו. ייתכן שישנם מקרים בהם הדבר יהיה הגיוני ואף מוצדק, אולם אין זה המקרה שבפנינו.
ניסיונם של חב' א.א. רוטשטיין ובאי כוחה להסיט את הדיון ולנסות להאיר זרקור על נושאים של "נוחות" ו"פגיעה זכויות קנייניות", אינה מן העניין. העתירה, שבגינה ניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי, נועדה להבטיח את שלטון החוק ולמנוע מצב שבו הועדה המקומית תפעל להוצאת היתרים בלתי חוקיים ובדרך זו תביא לקריסה של התשתיות הקיימות בעיר. מטרתה של העתירה הייתה להבטיח את עתידה של העיר ראשון לציון ולדאוג שהתכנון יבוצע בצורה טובה וראויה".


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

אולי יעניין אותך גם:

אולפן-הקלטות

הפקות מוזיקליות וקליפים לאירועים חגיגיים – כיצד לבחור אולפן הקלטות?