דף הבית / כללי / כל סוף הוא התחלה חדשה

כל סוף הוא התחלה חדשה

האוויר עוד חם והטבע מתפלל לגשמים של תקווה, התחדשות ובשורה של תקופה חדשה במעגל האין סופי של החיים. זו מהותו של חודש אלול המזמן עימו שפע הזדמנויות חדשות

אלול הוא החודש השישי למניין החודשים מיציאת מצרים והשניים עשר למניין חודשי השנה לבריאת העולם מתשרי. המסורת מגלה כי שמו של חודש אלול הובא מגלות בבל ומקורו במילה "אולולו" שפירושה "קציר" רמז לאיסוף התבואה. מקור אפשרי נוסף לשם אלול הוא "אלילו" בארמית שמשמעו הוא- חיפוש, חקר ("מרגלים אתם", בראשית מב יד), כמציין עובדה שבחודש זה על האדם לחקור ולפשפש במעשיו, לדעת להכיר את הפגמים ולתקנם כראוי. הואיל וחודש אלול הוא החודש האחרון לפני תחילת השנה ולפני הימים הנוראים המסתיימים בכיפור ולא בכדי הוא נחשב לחודש של חשבון נפש אמיתי, זמן להיטהרות הנפש, למחילה ולסליחה בין אדם לחברו ולעשיית מצוות.
אלול מכונה במסורת "חודש הרחמים והסליחות" ונוהגים בו להשכים קום ולקיים תפילות הנקראות "סליחות". כיוון שהימים הם ימי תשובה, מרבים בהם בסליחות ובתחנונים. הקבלה גורסת כי בחודש אלול מגיע שלב שבו הוא עוצר לרגע את עגלת חייו, מחכך בראשו ומחפש תשובות לשאלות נשגבות, מציץ פנימה לתוך נבכי נשמתו ושואל מי אני באמת? מה ייעודי בעולם? האם אני מאושר? מהו גורלי? למה זה קורה לי? ועוד שאלות רבות. אם כן, מאין מגיעה אותה תחושה טבעית ואמיתית כל כך המחייבת מענה לשאלות התכלית ומטרת החיים. מחשבה זו עולה ומהדהדת במוחו של האדם החושב מספר פעמים לא מבוטל במהלך שנות חייו, אך לרוב ללא מענה מספק. בנקודה זו באה הקבלה, מסירה את הלוט מבעד לסודות ומגלה כי התשובה הראשית לכל השאלות המורכבות הללו היא אחת- פרט למציאות הפיסית בה אנו שרויים, הנחווית בחמשת החושים, עלינו להכיר, להרגיש ולחיות את הרובד הרוחני העמוק המצוי בתוכנו אך נסתר מעינינו. לדעת לראות ולהבין את עולם הסיבות לכל מה שמתרחש איתנו כאן ועכשיו. להבין כי הטבע בכללותו מתנהל, מקדמא דנא, על פי חוקים מוחלטים וקבועים. כך שאם האדם יטה עצמו ללמוד אותם ויחיה על פיהם, אזי הוא יוכל לנהל את חייו ויזכה בחיי שפע רוחניים וגשמיים כאחד, ולא יהיה כלי שרת במשחק החיים שלו עצמו. אותה חוקיות, על אף שאינה נראית בעין בשר, מהווה את הבסיס לקיום המציאות הפיסית.
ימי חודש אלול וראש השנה טעונים במזל גבוה מאוד. לכן, באם הנכם חשים עיכוב בלתי מוסבר במזלכם, דברים אינם זורמים כשורה, הרגשה כללית רעה מלווה אתכם, ישנן התחלות טובות ומיד אחריהן מגיעה נפילה כואבת, אל תרימו ידיים ותאמרו "אין לי מזל". אינני מקבל כלל את הקביעה הזאת כלל ועיקר. דעו כי בתקופה זו ישנן דרכים מוכחות ובדוקות לצאת מחושך לאור גדול ותיווכחו לראות במהרה שיאיר מזלכם, תזכו לכל הישועות ויתמלאו כל תאוות ליבכם לטובה. כל זמן הוא טוב לשינוי ומה יותר נכון מלשנס מותניים ממש ברגע זה ולצאת לדרך חדשה.
אנו נמצאים בעיצומם של ימי חודש אלול והם בבחינת הכנות אחרונות לקראת שנה חדשה. תפילות, סליחות ומאמצים רוחניים עליונים לזכות בשנה מבורכת. קחו נשימה עמוקה ודעו כי כל הנושאים החשובים לכם באמת –פרנסה, זיווג, בריאות והצלחה נמצאים כעת במבחן ובקשתכם תלויה במעשים ובהכנות שיכריעו את הכף כפי הנרמז במילה "אלול", שהיא סופי תיבות של "אני לדודי ודודי לי" וסופי תיבות שהם ארבע פעמים יוד ובסיכום 40. אם כן, מדוע דווקא 40? בחכמת הקבלה מייחסים למספר ארבעים אנרגיה עצומה המסוגלת לטהר ולנקות את האדם. לדוגמה: ארבעים שנה במדבר, ארבעים ימי מבול, ארבעים סאה (יחידות מים) במקווה, ארבעים יום וארבעים לילה וכד'. לכן חודש זה טומן בחובו את כוח הקדושה והטהרה, שיש בכוחו לנקות מעל האדם את הקליפות האוחזות בו.
מזלו של חודש אלול הוא בתולה ולכך קיימים תימוכין במקורות הקושרים את הכינוי "בתולה" עם ערך התשובה: " אמר להם ה' לישראל ראו באלו דרכים הלכתם ועשו תשובה ומיד אתם חוזרים לעריכם, שנאמר שובי בתולת ישראל – שובי אל עריך אלה" (ספרי דברים פיסקא מ"ג).
כאמור חודש אלול מהווה חלון הזדמנויות נפלא במעגל החיים היהודי. זמן נדיר להתבוננות פנימית אמיצה ולבחינה מחודשת של מטרת החיים. להבדיל מיתר ימי השנה שבהם אנו עסוקים עד מעל לראש ברדיפה משוללת תכלית אחר ממון, כבוד ומעמד. אלול הוא הזמן לקחת פסק זמן ממרוץ החיים, לפקוח את העיניים ולהתקדם מעלה בדרך לכיבוש האגו ולהארה פנימית.
חכמת הקבלה מלמדת אותנו שהזמן פועל על פי מחזוריות מעגלית – שנה מלשון נשנה, חג מלשון לחוג, חודש מלשון התחדשות. האדם נע על ציר הזמן, והזמן היחיד שקיים הוא רגע ההווה. לכן החיבור שבין האדם לבוראו צריך ויכול להתרחש כעת. באלול החיבור הוא לפנים משורת הדין, זהו מועד של תפילה, התבודדות, תחנונים ותשובה. שערי שמיים פתוחים לרווחה והכול מתוך מידת הרחמים, הבאה להמתיק מעלינו את הדינים.

מוגש בברכה,
יצחק אהרון,איש קבלה ראש מרכז "חכמה" כותב ומרצה סודות הקבלה לקביעת תורים לייעוץ 03-9220784 www.kabalah.co.il

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

קרדיט: Josh Willink באתר PEXELS

שינה במהלך הריון: אתגרים ופתרונות

תפריט נגישות