דף הבית / כללי / חטאנו לפניך

חטאנו לפניך

כעת, כשגלגלי הזמן בתנועתם מקרבים אותנו אל פתחה של שנה חדשה בציפייה לימים טובים יותר, רבים פנו אלי ושאלו על סגולות חודש אלול שבכוחן להשפיע לטובה על מסלול חיינו. בדברים הבאים נלמד מעט על ימי חודש אלול וסגולותיו

לאורך ההיסטוריה היהודית אנו מוצאים חכמים רבים שהיו בעלי השגה בתורת הנסתר. אחת הדמויות הבולטות והמוכרות היה ר' אברהם בן מאיר אבן עזרא, ובקיצור ראב"ע. מהבולטים בהוגים היהודים בימי הביניים. עסק גם באסטרולוגיה, שהביאה אותו גם לעיסוק במתמטיקה ובאסטרונומיה. כתביו של אבן עזרא מלמדים על תפיסת עולם, הרואה בקבלה ידיעה אנושית רבת משמעות שבאמצעותה יוכל האדם לחקור ולהבין את משמעות הזמן ואת סוד תהלוכת גלגלי הרקיע, בדרך השפעתם על האדם.

תורת הסוד גורסת כי אין מקריות בעולם ולכל תוצאה, חיובית או שלילית, קיימת סיבה. לפיכך, כל מה המתחולל במסלול חיינו לעולם לא יקרה סתם כך. משכך, תתפלאו לגלות כי חכמת הקבלה מעניקה לאדם את הכלים והאפשרויות להתגבר ולנטרל כל הפרעה ועיכוב בזרימת החיים התקינה. כל גורם מעכב ומונע את ההצלחה, בין רוחני ובין גשמי, אינו מוחלט וסופי ובכוחך להכריע את הכף לטובה. עדות לכך ניתן למצוא בדברי חכמים אשר לימדו כי קיימים חוקים וסדרים מדויקים להפליא במערכת הבריאה, ובעיקר נתנו דעתם והציגו לנו את הדרך כיצד ניתן לשנות ולנווט את מהלך העניינים כך שנוכל להיות במצב של שליטה מלאה על חיינו, בבחינת פרש הרוכב על סוסו ומוליך אותו כרצונו. היהדות כדת מחנכת מלמדת שיעור חשוב מאין כמוהו: "הרשות נתונה לאדם במעשה". כלומר, כל מה שנגזר על האדם השנה הוא בגדר פוטנציאלים גלומים וראשוניים בלבד ואין זה מחויב המציאות, ללמדנו כי גם אם חלילה נגזרה גזרה קשה אין לראות בה אבן שאין לה הופכין.

לכן, חודש אלול הוא זמן נפלא לעצור ולערוך דו"ח סיכום שנתי שלך מול עצמך – האם הפכת לאדם טוב יותר השנה? במה שגית וחטאת? ומה קיבלת השנה ואם לא קיבלת שאל באומץ מדוע. שאלות מסוג זה מעוררות את נפש האדם לסליחה ולתשובה ומשכך אלול מכונה במסורת "חודש הרחמים והסליחות". החודש נוהגים להשכים קום ולקיים תפילות הנקראות "סליחות". כיוון שהימים הם ימי תשובה, מרבים בהם בסליחות ובתחנונים. על פי מנהג הספרדים נוהגים להשכים קום באשמורת לילה במהלך כל החודש חוץ מראש חודש וימי שבת, משום שאין אומרים תחנונים בימים אלו. מנהג האשכנזים קובע לומר סליחות מיום א' בשבוע שחל בו ראש השנה ולא פחות מארבעה ימים לפני מועד זה.

על פי האמונה מקובל לומר שבניגוד לכל ימי השנה המלך (הבורא) נמצא בארמונו אינו יוצא מפתחו, באלול: "המלך יוצא אל השדה", קרי, קרוב, נגיש וזמין לכל העם. ככתוב "קרוב ה' לכל קוראיו". חכמי הקבלה מצאו לאלול ראשי תיבות: " אני לדודי ודודי לי". משמע, אני- עם ישראל נשוב לדודי (הבורא), ודודי יקבל את תשובתנו. לרמוז, כי אין התשובה תלויה אלא באדם בלבד וכשהאדם משפר את מעשיו, מתעלה מעל לאגואיזם (רצון לקבל לעצמו) ומאמץ גישה אלטרואיסטית, מיד נפתחים מעליו שערי שמים להיטיב את מזלו. ככתוב: "אמר ה' לישראל פתחו לי פתח אחד של תשובה כחודה של מחט ואני פותח לכם פתחים שיהיו עגלות וקרניות נכנסות בו" (שיר השירים רבה). ללמדנו שאם האדם עושה מצדו השתדלות מועטה או אז הבורא משיב לו כגמולו ומשפיע מחסדיו הרבים.

לחובבי הנומרולוגיה אציין כי סופי התיבות של "אני לדודי ודודי לי" הם ארבע פעמים יוד ובסיכום 40. אם כן  מדוע דווקא 40? בחכמת הקבלה מייחסים למספר ארבעים אנרגיה עצומה המסוגלת לטהר ולנקות את האדם. לדוגמה: ארבעים שנה במדבר, ארבעים ימי מבול, ארבעים סאה (יחידות מים) במקווה, ארבעים יום וארבעים לילה וכד'. לכן חודש זה טומן בחובו את כוח הקדושה והטהרה שיש בכוחו לנקות מעל האדם את הקליפות האוחזות בו.

מזלו של חודש אלול הוא בתולה ולכך קיימים תימוכין במקורות הקושרים את הכינוי "בתולה"  עם ערך התשובה: "אמר להם ה' לישראל ראו באלו דרכים הלכתם ועשו תשובה ומיד אתם חוזרים לעריכם שנאמר שובי בתולת ישראל – שובי אל עריך אלה" (ספרי דברים פיסקא מ"ג).
כאמור חודש אלול מהווה חלון הזדמנויות נפלא במעגל החיים היהודי. זמן נדיר להתבוננות פנימית אמיצה ולבחינה מחודשת של מטרת החיים. להבדיל מיתר ימי השנה שבהם אנו עסוקים עד מעל לראש ברדיפה משוללת תכלית אחר ממון, כבוד ומעמד. אלול הוא הזמן לקחת פסק זמן ממרוץ החיים, לפקוח את העיניים ולהתקדם מעלה בדרך לכיבוש האגו ולהארה פנימית. ימי חודש אלול מהווים חלון הזדמנויות נהדר להגבהת המזל בכל תחומי החיים. הואיל וחודש זה מציין את הישורת האחרונה לפני ראש השנה. לפיכך כל מעשה שנעשה בחודש זה, עשוי להקרין מהותית על הברכה שבמעשי ידינו ולזכות לשפע ברכות בזיווג, פרנסה, הצלחה ועוד.

מוגש בברכה

יצחק אהרון, איש קבלה ראש מרכז "חכמה" כותב ומרצה סודות הקבלה לקביעת תורים לייעוץ 03-9220784 www.kabalah.co.il

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

צילום ארכיון: דובר צה"ל

חזרת פתאום – כל מה שחשוב לדעת כשהחיילות והחיילים חוזרים הביתה – המדריך המלא

תפריט נגישות