דף הבית / כללי / המתחזה

המתחזה

"כשמדובר בטענות רפואיות לא ממש צריכים את עזרתי. בשביל זה יש רופאים, וועדות ואישורים. החלק שקשור אלי זה לבחון כיצד אותן טענות עשויות לפגוע בחיי היום יום של התובע. זאת הסיבה שיריב פנה אלי כבר בשלב הזה"

זה קרה שנתיים אחרי שביסה פוטר. יריב קיבל כתב תביעה בטענה לפיצוי העובד בגין נזקים רפואיים שהעבודה גרמה לו, ושהובילו לפיטורים לא הוגנים, לדבריו. זה היכה בו. הוא לא חשב שדבר כזה יכול לקרות. הוא נוהג להעסיק דרך קבע עובדים זרים, וביחוד מאפריקה. הם אמנם כח אדם זול יותר, וזאת אחת הסיבות שהוא מעסיק אותם, אבל הם גם בעלי מוסר עבודה גבוה יותר מאחרים. הוא לא חשב אי פעם שהוא מנצל את מעמדו לרעה, ולכן תביעתו של ביסה הגיעה ממש בהפתעה.

כשמדובר בטענות רפואיות לא ממש צריכים את עזרתי. בשביל זה יש רופאים, וועדות ואישורים מתאימים. החלק שקשור אלי זה לבחון כיצד אותן טענות עשויות לפגוע בחיי היום יום של התובע. זה גם מה שיקבע את גובה הפיצויים שלו במידה ובית משפט יתרשם שהטענות שלו נכונות. זאת הסיבה שיריב פנה אלי כבר בשלב הזה.

אם התובע היה בחור ישראלי היה קל יותר לבצע את החקירה. כשמדובר בעובד זר יש קושי רב להתחיל את הפעילות. הם בדרך כלל מגיעים לבד בארץ, ואין כל עדכון מסודר על כתובת המגורים שלהם. כמו כן, יש להם נטיה לגור בקבוצות בכל מיני דירות ישנות, והרישום של זה הוא לא על שמם. אחרי מספר ימים של חקירה חזרתי אל יריב בידיים ריקות. מספר הנייד שהיה לו לגבי ביסה היה סגור. כתובת המגורים שידענו עליה מלפני שנתיים כבר לא עדכנית, ובכל הבדיקות הרבות שערכתי לא מצאתי שום רמז שיכול להוביל אותי אליו כרגע. הדבר הנכון לעשות היה לחכות לדיון הראשון.

 

עבודה קבועה 

ביום הדיון נערכתי בהתאם עם צוות עוקבים מורחב. גם בגלל שיש מספר יציאות מבית משפט, וגם כי לא ידענו איך ביסה ייסע משם הלאה. ברכב של עורך הדין שלו או בתחבורה ציבורית. אחרי המתנה ממושכת מחוץ לאולם הדיונים, ראיתי את הבחור כהה העור יוצא משם, וכולנו בעקבותיו. אחרי שעה של נסיעות והליכות רגליות, ביסה נכנס לכתובת כלשהי בדרום תל אביב, ופתח עם מפתח את דלת הכניסה. זה הבית שלו.

למחרת לפנות בוקר הגעתי שוב לאותה כתובת. המטרה הייתה לעקוב אחרי הבחור, שיוביל אותנו למקום עבודה כלשהו. כשהוא יצא, ליוויתי אותו באוטובוסים עד שהגיע למפעל באזור תעשיה. אחרי שעתיים של המתנה כבר היה לי תיעוד שלו עובד במקום. זה לא סתם עבודה, אלא אחת כזאת שדורשת מאמץ פיזי. כל זה משרת לטובה את ענייני התביעה. ביום שלמחרת חזרתי על אותה מתכונת כדי לוודא שמדובר בעבודה קבועה.

עכשיו זה היה הזמן המתאים להתקשר בשיחה במסווה אל המעביד שלו. המטרה הייתה לגלות מתי הוא התחיל לעבוד במפעל, כדי לדחוק לפינה כמה שאפשר את הטענות הרפואיות שלו. המצאתי סיפור כיסוי מתאים והתקשרתי אליו. "ביסה?" ענה לי המעביד "מי זה ביסה?". מסרתי לו את שמו המלא והוא עדיין לא זיהה אותו. לרגע חשבתי לעצמי שאולי המעביד שלו מעסיק אותו באופן לא מדווח, ולכן הוא נמנע לאשר לי את ההעסקה שלו. לא היה נראה לי הגיוני. למה שהוא יסתכן בזה?! זה גם נראה היה מקום עבודה גדול ומסודר. קשה היה לי לקבל את הרעיון הזה ולכן המשכתי. סיפור הכיסוי שלי עדיין אפשר לי לשאול: "יתכן שאני מעוות את השם, אבל זה הבחור האפריקאי שעובד אצלך על המלגזה…". רציתי שידע שאני יודע בוודאות שיש לו עובד כזה. "אתה בטח מתכוון לגומע" השיב. דיברנו עוד קצת והיה לי את השם המלא שלו. לא הבנתי. איך זה שהוא נותן לי שם אחר?! יכול להיות שביסה משתמש בכוונה בזהות של מישהו אחר כדי לא להשאיר אחריו עקבות של מקום עבודה?!

 

 

נקודת מבט שונה

כשחושבים על זה. זה ממש קל. לא נעים להודות אבל לבחור לבן קשה להבחין בזהות המדויקת של כהה עור של ממש. בטח ולבטח, כאשר הוא צריך להשוות את זה מול תמונה בדרכון שלו. זאת חייבת להיות הקומבינה. כבר ראיתי את עצמי אני מציג את הנתונים בבית משפט. חזרתי למשרד על מנת לכתוב את הממצאים שלי. כתיבת הדו"ח גרמה לי להרהר על זה מחדש. אם ביסה משתמש בזהות של גומע בשביל אישורים למקום העבודה שלו, אז מה עושה גומע עושה עם עבודה משלו?! יצאתי לדרך מחדש. את אותן בדיקות שערכתי בהתחלה על ביסה, ערכתי הפעם על גומע. מהר מאד הגעתי אל הפרופיל שלו ברשת החברתית. הוא דמה מאד למי שראיתי בפועל בבית משפט ובמפעל, אפילו שבאמת קשה לדעת את זה בוודאות גמורה. מהפרופיל שלו ברשת למדתי שהוא אכן עובד במפעל. עברתי על רשימת החברים שלו, ואחרי מאמץ רב הצלחתי לזהות חבר רשום בשם ביסה. זה היה רשום בשפה שאינה מוכרת לי אבל התרגום האוטומטי עזר מאד. מספר דקות של גלישה שינתה את נקודת המבט שלי.

טעיתי כשחשבתי שביסה מתחזה לגומע. ההיפך הוא הנכון. מסתבר שביסה חזר לאפריקה מספר חודשים אחרי שפוטר, כפי שראיתי בבירור בפרסומים שהוא מעלה ברשת החברתית. גומע הוא זה שמתחזה אליו בשביל התביעה הזאת. העובדה שיש דמיון רב בין השניים מטעה את כולם, לרבות את יריב. תאריך חתימת יפוי כוחו של עורך הדין שלו לא תואמת את זמן ההימצאות של ביסה בארץ בכלל. זה מעורר שאלה אם העו"ד שלו גם הולך שולל או שהוא ידע מזה ושיתף פעולה. בין אם זה כך או כך, זה לא באמת משנה. גורל התביעה הזאת היא להיגנז בכל מקרה. זה השלב שעורך הדין של יריב התקשר לצד השני, בכדי לחשוף בפניו את הנתונים שגיליתי. דיון נוסף בנושא כבר לא היה.

 

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות" 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות.

 

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

קרדיט FREEPIK

כל היתרונות של PVC והשימושים הנפוצים בו

תפריט נגישות