דף הבית / חדשות העיר / קושיות לפסח

קושיות לפסח

לכבוד חג הפסח, ביקשנו מדמויות ציבוריות בעיר להשיב על ארבע קושיות בהשראת ליל הסדר

רונן דמארי

 

זורי מזרחי

זורי מזרחי, יו"ר מרחב ראשון לציון בהסתדרות

-מהו חופש עבורך?

"לא במקרה אחד משמותיו של חג הפסח הוא חג החרות, מילה נרדפת לחופש ודרור. אז, הכוונה הייתה יציאה מעבדות לחרות. בימינו, פיסקה בהמנון הלאומי שלנו ממצה עבורינו יותר מכל את המושג חופש: "להיות עם חופשי בארצנו ". לא תמיד אנחנו יודעים להעריך זאת. בהיבט האישי חופש עבורי הוא היכולת לעשות כל העולה על רוחי, ליהנות בחיק המשפחה, החברים והמכרים".

-מהו מרור עבורך?

" "מוצר" שקיים אצלנו בכמויות גדולות ,למרות שבמדד האושר הלאומי אנחנו  נמצאים במקום מכובד בין אומות העולם. בהיבט האישי, מרור עבורי הוא להתייצב בשער עם עובדי מפעל שנסגר ובעליו נעלם באחת חרב עולמם ומעמדם, מהווה בטוח לעתיד מעורפל".

-מאכל אהוב במיוחד בשולחן החג?

"שולחן החג שלנו מאופיין בתבשילים מבית הוריי ז"ל שבהכנתם עמלות רעייתי אתי, אחיותיי וגיסתי. השוני היחידי הוא שמחצית ממשפחתי צמחונים. הדור הצעיר, הילה בתי וגני כלתי אחראיות על הקינוחים".

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

"החכם היו ונשארו התעשיות הביטחוניות של ישראל, הרשע הוא החמאס מנהיגי איראן שהאידיאולוגיה המנחה אותם היא טרור ורצח חפים מפשע, תם הוא זוג צעיר ישראלי הממתין שמחירי הדירות יירדו, שאינו יודע לשאול? לא קיים בישראל דבר כזה. אתה שואל יהודי "מה שלומך"? הוא יענה בשאלה: "ממתי אתה מתעניין בשלומי?"

 

 

אבי דנינו, המשנה לראש העיר ראשון לציון

-מהו חופש עבורך?

"החופש עבורי הוא פסק זמן מהשגרה המיועד לנופש. לעומת חרות שהיא עצמאות אישית במובנים רבים ולה אנו מייחלים".

 

-מהו מרור עבורך?

"רגעים ומצבים כואבים ברמה האישית ובהקשר של חברים טובים שנקלעים למצוקות אישיות, ואני מייחל שיחלפו ויתחלפו ברגעי שמחה".

-מאכל אהוב בשולחן החג?

"דורית רעייתי היקרה היא מאסטר שף אמיתית. יחד עם שימור המסורת של בישולי החג המיוחדים – ליל הסדר מבית ההורים של המשפחה ממרוקו. האוכל מגוון וטעים וכל אחד מן הבישולים האלה הוא מיוחד מאוד".

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

"לאור הפרסומים הרבים על השמדת הכור בסוריה שהיה בכוחו להגביל את חרותנו אני מוצא את אנשי חיל האוויר, המודיעין והמוסד כ"חכמים", את אסד כ"רשע" עם כוונות זדוניות כלפינו ומעשי הרשע שלו כלפי עמו. ה"תם" הוא הקצין שהעלה את האופציה הלא סבירה שייתכן וזהו כור גרעיני. אני מוצא הרבה שיודעים הרבה מאוד לשאול".

 

 

אמיר סולרסקי

אמיר סולרסקי, יו"ר מטה "יש עתיד" ראשון לציון

-מה הוא חופש עבורך?

"לצערי בשנים האחרונות אני מתקשה להגדיר מהו חופש וזו נקודה שאני חייב לשפר לטובתי ולטובת המשפחה שלי. אני אומר לשירה אשתי – אל תתייאשי! "

 

-מה הוא מרור עבורך?

"טיפול באנשים שלצערי הבריאות לא מנת חלקם, החיים בלא מעט מקרים מפתיעים לרעה אבל תמיד צריך להיות אופטימיים".

-מאכל אהוב במיוחד בשולחן החג

"מרק קניידלך, לא לצחוק עליי בבקשה"

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

"חכם – יותר נכון חכמה היא הבת שלי הבכורה עדי, אומנם היא רק בת 16 אבל מאוד מאוד נבונה וחכמה. רשע – לא חסר רשעים ולצערי, אנו נחשפים למקרים אשר אנשים רעים תוקפים ושודדים ללא רחם אוכלוסייה של אזרחים מבוגרים, זאת רשעות בלתי נסבלת. תם – מדובר בתמימים. לא מעט אזרחים במדינתנו שחושבים שהמדינה שלנו יכולה להמשיך לשרוד כפי שהיא מתנהלת בימים אלו והמבין יבין. ושאינו יודע לשאול – עובדי עיריית ראשון לציון, רבים מעובדי העיריה הינם עובדים מעולים עם תודעת שירות מצוינת, וחייבים ליצור לעובדים מסלולי קידום מקצועי וכלכלי ברורים".

 

לימור גור

לימור גור, חברת מועצת העיר ראשון לציון

-מהו חופש עבורך?

"חופש עבורי הוא תחושה פנימית של עצמאות, יכולת להביע דעה באופן חופשי.

וחופשה ללא הסלולרי היא הטובה ביותר".

 

-מהו מרור עבורך?

"מרור עבורי הוא התנהגות שאינה ערכית צביעות חוסר יושר ופלגנות בעם".

-מאכל אהוב בשולחן החג

"אני אוהבת את החרוסת שהיא בעצם מאכל טבעוני בריא וטעים".

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

"ארבעת הבנות הן הנשים שעשו את קמפיין #me too ושינו את נורמות התנהגות פסולות. תנועות נשים עושות שלום – המקיימות דיאלוג פתוח למען יצירת שלום באזור, עדינה בר שלום כלת פרס ישראל שדוגלת בהשכלה רחבה לנשים חרדיות ובכלל ורוחמה ריבלין המהווה דוגמא לממלכתיות צניעות ועשייה למען הזולת".

 

 

ליאורה אורינגר

ליאורה אורינגר, יו"ר הסתדרות המורים בראשון לציון

 

-מהו חופש עבורך?

"חופש הוא היכולת לחשוב כל מה שאני רוצה, החופש להחליט מה מתאים ליומה פחות, החופש לשנות את הקיים והכי חשוב לבחור איך לחיות את החיים שלי".

-מהו מרור עבורך?

"המרור של ימינו הוא עשיית עוול לזולת, בין שהעוול נגרם במכוון ובין שלא".

-מאכל אהוב בשולחן החג?

"אורז פרסי".

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

חכם- החכם הוא כמובן אבא שלי, אדם הנוהג בשיקול דעת, הרשע הוא אדם המזיק בזדון לזולת, תם- הוא זה שמתנהג בנאיביות, לא תמיד באופן נורמטיבי, רואה את העולם דרך משקפיים נקיים ונטולי חשד בזולת ושאינו יודע לשאול- הוא אותו אדם הנמצא במצב של בלבול, שאינו מבין מה הוא לא".

 

 

ליאל אבן זהר

עו"ד ליאל אבן-זהר, חברת מועצת העיר ראשון לציון

-מהו חופש בעינייך?

"חופש הוא בעיניי היכולת לבחור ברוב תחומי החיים – לימודים, קריירה, סוג המשפחה, אמונה דתית ופוליטיקה. זו זכות גדולה לחיות בתקופה ובארץ בהן רובנו, גברים ונשים, יכולים לבחור באורח החיים בו אנחנו רוצים ורוצות, וזה עדיין לא ברור מאליו בחלקים נרחבים של העולם".

 

-מהו מרור בעינייך?

"הדבר הכי קשה בעולם הוא מוות של אנשים שיקרים לך. זה המרור שלי. גם החרדה לבנים, שמלווה אותי מהיום שהם נולדו".

-מאכל אהוב בשולחן החג?

"מבחינתי מצה עם חרוסת תוצרת בית, זה הכיף של ערב החג. כל יתר המאכלים על השולחן, מעשי ידי בני ובנות המשפחה המורחבת, הם טעימים ושווים, ולא אסתבך בדירוג פה…אבל אסתכן ואומר שארטישוק ממולא, מאכל של פסח, הוא מהפייבוריטים שלי".

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

"אנחנו חיים בתקופה שהמידע מציף אותנו. חכם, הוא זה שמסנן ובודק, ומגיב במתינות, רשע, אלו הטוקבקיסטים של הרשת, אלו שמפלגים ימין ושמאל, דתיים וחילונים, נשים וגברים, והופכים את כולנו מכל הצדדים, בעיקר את הפוליטיקאים ביננו, למטרות לגידופים. תם, הוא מי שסבור שהמידע שאנו מקבלים הוא מידע אובייקטיבי, ולצערי היום תוכן שיווקי ומסחרי משתלט עלינו וזה שאינו יודע לשאול, הוא מי שאינו חוקר אחר האמת. ואני חושבת שהיום על כולנו מוטלת החובה ״את פתח לו״, ללמד את ילדינו ואת עצמנו להפעיל מחשבה ביקורתית, לנהל שיח מכבד ולא מפלג, ולא להתייחס לנאמר ברשתות ובתקשורת כתורה מסיני".

 

 

סורין גנות

עו"ד סורין גנות, חבר מועצת העיר ראשון לציון

 

-מה הוא חופש עבורך?

"חופש זה היכולת שלי להחליט בכל זמן איך לנהל את חיי; מכיוון שאני נוטה להביט תמיד בחצי הכוס המלאה ולהסתכל על החיים בצורה חיובית, אז אני מרגיש שהמציאות לא נכפית עלי ואז אני חווה חופש אמיתי".

-מה הוא מרור עבורך?

"מרור בעיני זה מצב של סבל, כאב נפשי, אבל בזכות הגישה החיובית שלי לחיים, אני מוצא שצריך להסתכל גם על מצבים קשים שמטלטלים את החיים, ככאלה שמהם ניתן לצמוח".

-מאכל אהוב במיוחד בשולחן החג?

"סלט תפוחי אדמה רומני שסבתא שלי נהגה להכין לי בילדותי ומאז עובר מדור לדור במשפחתנו".

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

"חכם – זה שמבין שכשיש ספק – אין ספק, רשע – זה שחושב שהוא ובלתו אין. תם – זה שסבור שדברים יקרו מאליהם ואין צורך ביוזמה ללקיחת הגורל בידיים ואינו יודע לשאול – זה שטועה לחשוב כי כל התשובות ידועות מראש ולכן אין צורך לחקור ולהעמיק".

 

 

יפעת מאירוביץ

יפעת מאירוביץ'-יפת, חברת מועצת העיר ראשון לציון

-מהו חופש עבורך?

"חופש עבורי הוא התנתקות מהעבודה ברחבי הארץ ומההתנדבות בעירייה, זמן איכות עם המשפחה. האמת, שאני לא מצטיינת בלהתנתק, כל מי שסביבי יודע שאני אוהבת להיות עסוקה כל הזמן".

-מהו מרור עבורך?

"מרור עבורי הוא התמודדות עם בירוקרטיה וחוסר צדק. למרות שאני לא אוהבת טעם מר יש משהו בי שאוהב להילחם בבירוקרטיה ובחוסר צדק ושוויון. זה נכון באשר להתנדבותי בעירייה אבל גם באשר לעבודתי במגזר הערבי ובפריפריה".

-מאכל אהוב בשולחן החג?

"הכבד הקצוץ של אמא שלי הוא בהחלט המנה האהובה עלי, היא מכניסה פנימה את הסודות שלה וזה טעים מאוד מאוד מאוד".

-מיהם ארבעת הבנים של ימינו?

"חכם- אבא שלי הוא בהחלט האדם החכם ביותר שאני מכירה, רשע- לא רוצה לנקוט בשמות, אבל ביישוב קרוב לראשון שאני עובדת בו יש קבלן איסוף פסולת אשר עשה נזק גדול לישוב במשך שנים ואז נטש מהיום להיום. היה לא פשוט למצוא חלופה ממש לפני פסח. זה קשה.  תם – ללא ספק הילדים שלי: אורי ומיכלי הם הדוגמא הטובה ביותר לתם, התמימות והיושר שלהם מלמדים אותי כל יום מחדש כמה חשוב לשמור על התמימות והאופטימיות. שאינו יודע לשאול- כנראה שהעם שלנו עדיין לא למד לשאול עדיין את כל השאלות הקשות, אחרת, אני לא מצליחה להבין את הסקרים".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

מעבדת סמים צילום דוברות משטרת ישראל

עשרות ק"ג של סמים נתפסו בדירה בבת ים

תפריט נגישות