דף הבית / חדשות העיר / סוער ברשת

סוער ברשת

רונן דמארי

הציבור מדבר ברשת: על רקע הבחירות ההולכות ומתקרבות מתלהט השיח ברשת והמועמדים השונים מוזכרים בקבוצות יותר ויותר. שוחחנו עם חמש נשים המנהלות את הקבוצות המרכזיות בעיר על הפעילות השוטפת, השיוך הפוליטי וההשפעה שלהן על האופן שבו התושבים יצביעו ביום הבוחר.

פורום תושבי ראשון לציון

מדובר בפורום הוותיק והגדול ביותר בעיר, המנוהל על ידי שני פעילים של המועמד לראשות העיר, מיקי אלון ועדי זהר.

-עדי, איך נולד הרעיון להקים את הפורום?

"מיקי הקים אותו לפני שנים כדי לעזור לראש העיר דב צור. הוא קרא לזה פורום כי

באותם ימים הפורומים באתר תפוז היו פופולריים מאוד. לקראת הבחירות הקודמות מיקי הפך לפעיל של רז ואז הפורום נהיה יותר מוטה לכיוון שלו.

ראו שיש פוטנציאל לכוח פוליטי ולא הצליחו לעשות עם זה שום דבר וצירפו אותי לפני שנתיים וחצי בערך. כמו אבו חסן המקורי והחדש והעוד יותר חדש, קמו עוד פורומים, אבל אצלנו יש כבר עוד מעט 80,000 משתמשים רובם תושבי ראשון לציון, חלקם עובדים בעיר, חלקם גדלו בעיר וכל מי שמעניין אותו ראשל"צ".

-כמה מהם תושבי העיר ככל הידוע לך?

"רשומים אצלי בפורומים 50,000 איש מראשל"צ, 20,000 ממקומות אחרים ועשרת אלפים שאנחנו לא יודעים מאיפה הם".

-איך שומרים על אובייקטיביות בניהול השוטף של הקבוצה?

"זה קשה, אני משתדלת להגיב לגופו של עניין ולא לגופו של אדם, לפעמים רוצים לעשות שיימינג, אני משתדלת להעלות סוגיות ארציות ועירוניות שמעניינות את הגולשים".

-בשבועות האחרונים נשמעו לא מעט טענות שיש בקבוצה יותר מדי תכנים שקשורים לרז קינסטליך

"אם תיכנס בצורה אובייקטיבית, לא תראה יותר מדי דברים שלו, מכיוון שאני מנהלת הפורום תראה תכנים שלי, יש לזה חשיפה יותר גבוהה וזה הרווח של רז ש -50,000 אלף איש רואים אותו לטוב ולרע. אני מאמינה שמי שאומר שהוא לא מצביע לו רק בגלל שהוא רואה פרסומים שלו, לא רצה להצביע לו מלכתחילה. זו דעתי ולא ישנו אותה".

-עד כמה רז מעורב בתכנים?

"הוא לא מעורב בתכנים".

-הוא מעולם לא ביקש ממך להעלות תוכן מסוים?

"לא. אני מנהלת לו גם את הדפים של הבחירות והוא לא צריך לבקש ממני כלום".

-לאחרונה הודעת שאת פורשת מניהול הקבוצה, מה הוביל אותך לעשות זאת?

"הייתה לי תקופה מאוד קשה, אבל הגולשים חיזקו אותי. קיבלתי כל כך הרבה הודעות מתושבים, אולי 300 שביקשו ממני להישאר ושאני עושה עבודה נהדרת. לא כל התגובות היו טובות, אבל אם אתה רואה ש -95 תגובות טובות, זה מעודד. אנשים באו אליי עם המון טענות וירדו לרמות נמוכות, וזה העליב אותי. אני עושה את זה בהתנדבות וזו עבודה מאוד מאוד קשה, ואנשים מזלזלים בי. כל אחד הרשה לעצמו לפתוח את הפה ולהגיד מה שבא לו. לקח לי כמה ימים להירגע מההצפה הרגשית, אני בן אדם בסך הכל, אני לא פוליטיקאית. בינתיים לקחתי צעד אחורה, אבל אני עדיין מעורבת בניהול הפורום".

-מה רמת ההשפעה של הקבוצה על הבחירות הקרובות?

"יש לקבוצה השפעה ואני לא יודעת באיזו רמה. אנשים מרגישים שהם מכירים אותך ונקשרים אליך ברמה האישית. אפילו אם נגענו רק באלף איש, זה כבר חצי מנדט".

 

 

הפורום החדש של תושבי ראשון לציון

מדובר בקבוצת פייסבוק בניהולן של אביבית זרקון וגלי דאדיסון, פעילה פוליטית של ראש העיר דב צור ושל המשנה לראש העיר אייל מושיוב. נכון להיום הוא מונה למעלה מ -40,000 גולשים, שמתעדכנים בתכנים השוטפים הנוגעים לענייני העיר ובשבועות האחרונים גם בעדכונים פוליטיים הנוגעים למערכת הבחירות.

-אביבית, כיצד נולד הרעיון להקים את הקבוצה?

"בבחירות הקודמות היא הוקמה על ידי קובי חיון, אבל בסופו של דבר הוא יצא ממנו ואני נשארתי בניהול יחד עם גלי דאדיסון. נכון להיום יש בקבוצה מעל 40,000 תושבים, רובם תושבי העיר, אבל אנחנו מאשרים גם תושבים מבית דגן ומבאר יעקב כי זה קרוב אלינו וגם בעלי עסקים בעיר".

-הפורום מזוהה פוליטית?

"בוודאי, הוא נפתח למטרה פוליטית, השארנו אותו כדי לתת במה לאנשי ציבור, פרגונים, שאלות, מידע על מה שמתרחש בעיר. אני פעילה של אייל מושיוב ודב צור, אבל אני לא פוסלת אף פוסט שנכנס גם אם מותחים עליהם ביקורת. נותנים אישור לכולם. הפורום מזוהה עם ראש העיר ועם אייל בגלל שאנחנו פעילות שלו, אבל אנחנו נותנות במה לכולם".

-איפה עובר הקו האדום?

"הכפשות על עסקים, פורנו שגם היה לנו כמה פעמים, פרסומים שלא ביום של עסקים. הקו המנחה הוא לאשר כמה שיותר, ברגע שמעלים פוסט מכפיש אני רואה את זה כהרמה להנחתה, זה נותן לי אפשרות להגיב ולתת עובדות".

-עד כמה ראש העיר או אייל מעורבים בפורום?

"אנחנו מערבות אותם אם עולים דברים שיש בהם בסיס, כמו למשל סייעות הגנים, אני מיד מעבירה לטיפול. דברים חשובים שיש בהם צדק, שאני רוצה לבדוק שזה נכון ובהתאם לזה אני עונה. הפורום הוא גם צינור לראש העיר ואנשים נעזרים בנו המון. בכל יום אני מקבלת שש עד עשר הודעות עם בקשות לעזרה. אגב, לא בתקופת בחירות, היינו מפרגנות גם לחברי מועצה אחרים".

-בתקופת הבחירות את מרגישה עלייה בהכפשות או בהתנגחויות בין תושבים?

"התחושה שלי שבבחירות האחרונות היה יותר גרוע, עבדנו הרבה יותר קשה בפייסבוק. בינתיים אנחנו מעירות פה ושם, אולי זה עדיין מוקדם".

-כמה זמן את משקיעה בניהול הקבוצה?

"כל דקה פנויה. זו התנדבות לטובת העיר, אני עושה את זה כי אכפת לי מהעיר שלי ולאור השינויים שאני רואה בעשר השנים האחרונות, חשוב לי שזה ימשיך להיות ככה".

 

פורום ראשון לציון שלי

את הקבוצה הקימה ומנהלת דנה עג'מי, רעייתו של המועמד לראשות העיר מוטי עג'מי. להקמה ולניהול שותף תושב העיר אריק קרויטרו. בקבוצה רשומים כ -20,000 גולשים ומובלטת בה פעילותו של עג'מי שכיהן עד לאחרונה כממלא מקומו של ראש העיר.

-דנה, מה הוביל אותך להקים את הקבוצה?

"הרצון להיות יותר מעורבים במה שקורה ולתת מענה לאנשים שבפורומים אחרים חוסמים אותם, כי הם מגיבים תגובות שמנהלי הפורומים האחרים לא אוהבים. אצלנו כולם יכולים להגיב. הקבוצה הוקמה לפני כשנתיים וחצי וגם היה לנו רצון לצאת למאבק בכל הקשור לשיימינג ברשת, להרגיל את האנשים שאפשר להתנהל בצורה מכובדת ולאו דווקא לרדת לרמות נמוכות. כרגע יש לנו כ -20,000 גולשים, אנחנו משתדלים לאשר רק תושבי העיר או כאלו שעובדים בעיר ויש להם עסקים בעיר".

-עד כמה הפורום מזוהה מבחינה פוליטית?

"אנחנו לא מסתירים את זה שאנחנו מזוהים, כולם יודעים שאני אשתו וכולם יודעים שהפורום מזוהה איתו, למרות שאנחנו נותנים במה לכולם. אין לי בעיה עם אף אחד, אך במסגרת חוקי הפורום אנחנו מציינים שחשובה השמירה על טוהר הדיון".

-עכשיו בתקופת הבחירות קיימות יותר הכפשות או התנגחויות?

"אין לנו בעיה עם ביקורת, זה דבר טוב וחיובי. אנחנו מקפידים ולא מתפשרים על תגובות הולמות. מי שמקלל, מכפיש או כותב תגובות פוגעניות מקבל התראה, דורשים מהם למחוק תגובה, לעדכן אותה, לעדן אותה כי אני לא מוכנה. היו אנשים שחסמנו ואחרי שהבטיחו להתנהג כראוי אפשרנו להם לחזור. אני שמחה להבהיר לאנשים שאפשר גם אחרת. בן אדם לא יכול סתם להעלות פוסט אצלנו, הוא צריך לקבל את האישור שלנו".

– מה תהיה מידת ההשפעה של הפורום על הבחירות הקרובות?

"אני משוחדת אבל אין לי מושג, אני לא יודעת, אני מקווה שתהיה הרבה השפעה חיובית".

 

פורום תושבי ראשון בכיוון הנכון

זוהי הקבוצה היחידה שמזוהה כפוליטית באופן מובהק והצעירה ביותר. מנהלת אותה איריס כהן, פעילה פוליטית של המשנה לראש העיר אייל מושיוב, שאף הוא מופיע כמנהל שלה יחד עם בנו איתי ועם פעילה פוליטית נוספת שלו מיטל טרגמן. בקבוצה מרוכזים בעיקר תומכיו של מושיוב ותושבים המבקשים להיחשף לפעילותו והיא מונה כ -13,000 גולשים.

-איריס, איך נולד הרעיון להקים את הפורום?

"זה נולד כשהתחילה תקופת הבחירות והבנו שלכולם יש פורומים די פוליטיים והחלטנו לתת במה לאייל, להראות את כל מה שהוא עושה ובעיקר שכל מי שנתחבר אליו יהיה בפורום. זה לא מוסתר שמדובר בפורום פוליטי והוא מזוהה לגמרי עם אייל מושיוב. נכון להיום יש לנו כ-13,000, אני חושבת שרובם תושבי העיר כי בדרך כלל אנחנו בודקות, אבל יש גם אנשים שיש להם עסקים בעיר ולא גרים כאן".

-עד כמה אייל מעורב בתכנים?

"מה שהוא מעלה בדף האישי שלו אני בדרך כלל מעבירה לפורום בשמו, אנחנו לבד יודעות מה מתאים לפרסום. הוא מנהל את הדף האישי שלו ומה שנראה מעניין וחשוב ליידע את כלל התושבים אני מפרסמת. הוא סומך עלינו במאה אחוז. בנוסף אנשים מעלים פוסט בפורום או שיודעים איך להגיע אליו מפרסמים את המייל שלו ואת הטלפון שלו, הוא נגיש לכולם יש את כל הפרטים שלו, אין צורך לעבור דרכנו".

-יש קו אדום מבחינתכן?

"בוודאי, אין אצלי שיימינג על אף אחד, לא מוכנה שידברו רע על אף חבר מועצה. רוב הדברים שלנו קשורים לאייל ולעיר ולמעשים טובים, אין אצלנו סכסוכים, מריבות והכפשות. אנחנו כל הזמן מסתכלות ועוקבות שזה לא יקרה. אנחנו מאמינות שאפשר לעשות בחירות בצורה אחרת. כל אחד יבחר במי שהוא רוצה, בלי לדבר רע על מועמד אחר".

-עד כמה הפורום ישפיע על הבחירות הקרובות לדעתך?

"אני חושבת שאנשים מסתכלים ורואים, אני חושבת שכמה שהכירו את אייל הרבה תושבים, היום מכירים אותו יותר, אני ספרית והרבה לקוחות שלי יודעות מי הוא".

-לדעתך תהיה לקבוצה השפעה בבחירות הקרובות?

"אני מאמינה ומקווה שכן".

 

פורום ראשון לציון – בימת התושבים

זוהי הקבוצה היחידה שלא מקדמת אף מועמד באופן רשמי. המנהלת איריס חזן, פעילה חברתית בעיר, הקימה אותה לפני כשנתיים ומאז הצטרפו אליה למעלה מ -45,000 תושבים. בשבועות האחרונים הדיונים הופכים להיות יותר ויותר יצריים על רקע הבחירות המתקרבות, אולם לדבריה של חזן היא מקפידה שלא לנקוט עמדה ולשמור על כבודם של כלל המועמדים ופעיליהם.

 

-איריס, איך נולד הרעיון להקמת הקבוצה?

"הוא הוקם לפני שנתיים אחרי שראיתי את הקבוצות האחרות והבנתי שאין באמת פורום של התושבים עצמם, הקמתי אותו בשבילם, כדי שיוכלו לדבר ולכתוב בלי שיסתמו להם את הפה, בלי שימחקו להם תגובות, בלי שיחסמו אותם וייתן ממש במה לתושבים ולכל הדעות. נכון להיום יש לנו כ -46,000 חברים מתוכם 38,000 תושבי העיר. כל היתר הם אנשים שיש להם משפחות בעיר או חברים, או כאלו שמתעניינים במה שקורה כאן".

-יש קו אדום מבחינתך?

"יש הרבה קווים אדומים ואני מקפידה שלא יהיו הכפשות, קללות לא תמצא אצלי ושפה ירודה. זה נמחק ואותו גולש מקבל הודעה בפרטי שלא יחזור על כך כי אז הוא יורחק, ואז זה לא חוזר. לפעמים אנשים מגיבים בצורה לא הולמת בלהט הדברים, אבל זה חריג".

-עד כמה הקבוצה מזוהה מבחינה פוליטית?

"לא מזוהה בכלל. איזה פתק אני אשים בקלפי זה לא קשור. יש לי כתושבת העיר זכות הצבעה, אבל הפורום הוא נטו לתושבים".

-את מרגישה שינוי בתקופת הבחירות בכל הקשור להתנגחויות והכפשות?

"בטח, כל המתמודדים והפעילים נותנים דרייב בפורום, מפרסמים את חוגי הבית, את הפליירים, את המצע שלהם וכמובן בתגובות יש יותר אש בתקופה הזו כי הפעיל הזה רוצה להוריד את הפעיל ההוא. בדרך כלל אני לא מתערבת, לא מכניסה ראש בריא למיטה חולה, כל אחד חושב שהוא יודע והוא צודק. לכל אחד יש את הפעילים שלו. אני רק בודקת שאין קללות והכפשות".

-לדעתך עד כמה הפורום ישפיע על הבחירות הקרובות?

"אני אגיד לך בדיוק באחוזים – יש 210,000 בעלי זכות הצבעה, מתוכם בסביבות ה -50,000 אלף נמצאים בפורומים, זה אומר שרבע מבעלי זכות ההצבעה נמצאים שם וזה מתחלק על כל המתמודדים. מתוך מאה אלף איש שקמים להצביע כ -20 אלף איש מהפורומים יצביעו. זה בניתוח גס".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות