מי ישלם?

מורה מחליפה בת 73 נקלטה לעבודה באחד המקיפים בעיר, מבלי שהתקבל אישור מראש ונוצרה בעיה עם תשלום שכר. העירייה: "יחודדו הנהלים כדי שמקרה כזה לא ישנה"

רונן דמארי

יציאתה של מורה בראשון לציון לחופשת לידה, הובילה לשרשרת תכתובות בצמרת העירייה בשל העובדה שמחליפתה, גמלאית הוראה בת 73, נקלטה במקומה מבלי שהתקבל לכך אישור מראש ונוצרה בעיה בתשלום שכרה. קליטתה של המורה המחליפה היה מחויב המציאות, בין היתר בעקבות מחסור במורות לפסיכולוגיה ועל מנת להספיק להכין את התלמידים לבגרות.
במכתב ששלחה מנהלת המקיף לממונה שכר ותנאי שירות עובדי הוראה בעירייה מצוין: "המורה המלמדת פסיכולוגיה וכלכלה יצאה לחופשת טרום לידה (היא אמורה ללדת כל יום וכרגע היא בבית על חשבון ימי מחלה). המורה התחילה לעבוד כמחליפתה, אני מודעת לכך שיש בעיה להעסיקה בשל גילה, יחד עם זאת לא מצאנו מורה אחרת. מדובר בכיתה הניגשת לבגרות השנה שזו ההרחבה היחידה שלהם, באם הם ייכשלו אזי כ -40 תלמידים לא יהיו זכאים לתעודת בגרות".
עוד הוסיפה המנהלת: "לצערי לא ידעתי שיש בעיה עם העסקתה של המורה המחליפה. מבקשת בכל לשון של בקשה כי תמצאו את הדרך להעסיקה. באם צריך להחתימה על מסמך כלשהו אדאג לכך. אין לי פתרון למצב שנוצר, אודה מאוד על מציאת פתרון והתחשבותך".
הסוגיה התגלגלה לפתחו של מנכ"ל העירייה, כאשר בסוף ינואר מנהלת אגף חינוך על יסודי בעירייה, אטי אדר, ביקשה את התערבותו על מנת שהמורה המחליפה תקבל את שכרה: "בית הספר לצערי הרב דיווח על המורה חודש לאחר תחילת עבודתה, למרות שהמנהלת מודעת לעובדה כי אין להעסיק מורים לפני קבלת האישורים המתאימים. יחד עם זאת קיים קושי גדול במציאת מורים ועל אחת כמה וכמה לתקופה של שלושה חודשים. כיוון שבית הספר החליט לתת מענה מיידי לתלמידים, הוא החליט להעסיקה באופן מיידי. על מנת שהמורה תוכל לקבל תשלום עבור עבודתה, עליה לעבור ועדת יועצים. הוועדה מתכנסת רק בעוד חודש וחצי, האם יש באפשרותך לקיים ועדה טלפונית חריגה על מנת לאשר את העסקתה של המורה וכך היא תוכל לקבל תשלום עבור עבודתה?".
בסופו של דבר, גזברית העירייה קרן ברק אישרה את התשלום למורה על מנת למנוע הלנת שכר, כאשר ממונה תחום בכיר דיני עבודה ומשמעת בלשכה המשפטית של העירייה, עו"ד אוריאל נדב, ציין כי סמכותה של ועדת היועצים אינה באישור בדיעבד וכי: "חובה לבדוק את המקרה ולבחון כיצד מורה מועסקת ללא שכר, תנאים וביטוח לה ולעירייה".


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


מהעירייה נמסר בתגובה: "יחודדו הנהלים כדי שמקרה כזה לא ישנה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

אולי יעניין אותך גם:

WhatsApp Image 2021-07-25 at 14.47.34

חשד: הרופא ניסה לרצוח בעזרת מזרק עם חומר הרדמה ושוקר חשמלי