"חילופי דורות בסיפורת הישראלית" | גל גפן
דף הבית / חדשות 4 / "חילופי דורות בסיפורת הישראלית"

"חילופי דורות בסיפורת הישראלית"

מי ליאור

למעלה מחמישים שנה שקד החוקר ומבקר הספרות יוסף אורן (77) (אורנבוים), תושב ראשל"צ, על כתיבת הסדרה המהווה מפעל מחקרי ופרשני ייחודי ."ייחודה של הסדרה בכך שהיא מציעה ב-22 כרכיה פרקי פרשנות מפורטים על מיטב היצירות של המספרים המרכזיים בסיפורת של שנות המדינה מ- 1948 עד 2018.
יצירות אלה משקפות את אירועי המדינה בשבעים שנותיה הראשונות וגם מלמדות כיצד הבין אחד מבני התקופה את יצירותיהם של סופרי דורו, ובמיוחד את יצירותיהם של אלה מביניהם ששיקפו בהצלחה מאחרים את המציאות הסוערת ורבת התפניות, שהיתה מנת חלקה של החברה הישראלית ב-70 שנותיה הראשונות של המדינה.
הספר "חילופי דורות בסיפורת הישראלית" מתרכז בהצטרפותה של משמרת הסופרים החמישית, משמרת "הגל הדיסטופי" – סופרי שני העשורים הראשונים של המאה ה- 21 המנבאים שחורות למדינה. משמרת זו הצטרפה אל ארבע המשמרות של "דור המדינה" שכבר פעלו בסיפורת הישראלית משנת ייסוד המדינה ב-1948 ועד סיום המאה העשרים.
כמו סופרי ארבע המשמרות הקודמות, כתבו גם סופרי המשמרת החמישית על כל נושאי שלושת המצבים שהעסיקו את הסופר העברי מאז ייסודה של המדינה; המצב הישראלי (הסכסוך והמלחמות, המפלגות והעֵדות), המצב היהודי (האנטישמיות, השואה, היהדות והציונות) והמצב האנושי (כל נושאי הקיום האוניברסאליים). עם זאת, התבלט בכתיבתם על "המצב הישראלי" ריכוז גדול של עלילות דיסטופיות, יצירות שהציגו ברוח ההשקפה הפוסט-ציונות את קריסתה של מדינת ישראל הקיימת. הריכוז הזה של דיסטופיות ביצירת סופרי המשמרת הצדיק לכנותה כמשמרת "הגל הדיסטופי".
ריכוז גדול כל-כך של עלילות דיסטופיות, המנבאות ברוח ההשקפה הפוסט-ציונות את קריסתה הצפויה של מדינת ישראל, בספריהם של סופרי המשמרת החמישית, לא רק הצדיק לייחד אותם כמשמרת "הגל הדיסטופי", אלא גם סיפק הסבר לתופעה מוקצנת זו בהתפתחות הסיפורת הישראלית. ההקצנה הזו ביצירתם של סופרי המשמרת החמישית צמחה על מצע האכזבה שביטאו רוב סופרי המשמרות הקודמות ביצירתם, בעיקר אחרי מלחמת 1973, מחזונה של הציונות ומסיכוייה להגשים את מטרותיה המקוריות כפי שגובשו בדור התחייה וכפי שהוגשמו בדור העליות.
הופעתן הרצופה של יצירות דיסטופיות במהלך פעילותן של רוב המשמרות הקודמות של "דור המדינה", ומספרן הגדול ביצירתם של סופרי "הגל הדיסטופי" בשני העשורים הראשונים של המאה הנוכחית, מעידים, שאחרי 70 שנה סיים הדור הזה את תפקידו כדור ספרותי ראשון בעידן הריבונות המחודשת של העם היהודי בארץ ישראל. עד מהרה יתייצב במקומו דור ספרותי חדש, השני במניין דורותיה של התקופה הישראלית בתולדות הספרות העברית, דור שסופרי משמרותיו יחדשו ביצירותיהם את הברית עם החזון הציוני ויראו במדינת ישראל את הזירה הלאומית הבלעדית להמשך הגשמתו.
יוסף אורן (אורנבוים)- חוקר ומבקר ספרות. עלה לארץ בגיל תשע ומאז תושב ראשון לציון ובוגר מוסדות החינוך בעיר. על כתיבתו זכה פעמיים בפרס הביקורת ע"ש מרדכי ברנשטיין (ב-1981 וב-1989) ופעמיים בפרס היצירה מקרן ראש-הממשלה ע"ש לוי אשכול (ב-1989 וב-2011).
הוא כינס וערך את קובצי הסיפורים של יוסף אריכא (1982) ושל בנימין תמוז (1990) ואת האנתולוגיה של סופרי ראשון לציון – "בוסתן הראשונים" (1989).

יוסף אורן. צילום: פרטי
צילום: פרטי

  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "גל גפן" Joffe.dana@gmail.com


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל joffe.dana@gmail.com

אולי יעניין אותך גם:

יום העוסים (1) צילום דוברות עיריית בת ים

לא שוכחים את העו"סים במלאכה