דף הבית / חדשות העיר / ההכרזה והפיטורים

ההכרזה והפיטורים

 בעקבות הכרזתו של סגן ראש העיר, רז קינסטליך, כי יתמודד על ראשות העיר, נשללו ממנו כל סמכויותיו ושכרו

רונן דמארי

ביום חמישי האחרון לשכתו של סגן ראש העיר ראשון לציון, רז קינסטליך הייתה נעולה. זמן קצר לאחר שהודיע לראש העיר, דב צור, על החלטתו להתמודד מולו בבחירות הקרובות, ניתנה ההוראה להעביר את משרדיהם של קינסטליך ושל שני חברי סיעתו אבי חיים ועידן מזרחי אל בניין העירייה הישן בו ממוקמים משרדיהם של חברי האופוזיציה. צור החליט לשלול את סמכויותיהם וכפועל יוצא מכך גם את שכרו של קינסטליך, שכיהן כסגן ראש עיר בשכר מתחילת הקדנציה.

למעשה הסיבה היחידה שבגללה קינסטליך ממשיך לאחוז בתואר סגן ראש עיר, נעוצה בעובדה ששלילת התואר ממנו כרוכה באישור 75 אחוזים מחברי מועצת העיר. בעקבות שלילת סמכויותיו, פנה קינסטליך ליועץ המשפטי לממשלה בטענה כי מצב הדברים הקיים "טומן בחובו 'פגם מובנה' המעניק לראש עיר את הכח "לקנות" לכאורה את השלטון בהפעלת אמצעי "מנופי לחץ" כלכליים, אשר ימנעו ממתמודדים סגני ראש עיר להתמודד מחשש מאיבוד שכר, סמכויות ותנאי עבודה והוא מציין כי מדובר בפגם הפוגע בערך השוויון והדמוקרטי.

דהיינו, באבחה אחת, רשאי ראש עירייה להדיח את סגנו הלכה למעשה ולרוקן מתוכן את תפקידו, חרף כוונת המחוקק להעניק למועצת העירייה את הסמכות לעשות כן".

עוד כותב קינסטליך: "לא למותר לציין כי חרף העובדה שההחלטה שבנדון נוגעת לענייני במישרין, אין לי רצון זה או אחר כי שינוי המצב המשפטי הקיים יחול עלי אלא על מקרים זהים בעתיד, לאור האמור לעיל, היות ולטעמי המצב המשפטי הנוהג כיום פוגע בערך השוויון ובהליך הבחירות הדמוקרטיות וכן עושה רושם של שימוש בלתי סביר בסמכויות המוקנות לראש העירייה, נדרשת התערבותו של אדוני שיבחן את העובדה כי ראש עירייה למעשה מרוקן מתוכן את סמכות המועצה להדיח סגן ראש עיר מכהן".

אחד מחברי המועצה פחות אהב את הפנייה ואמר ל"גל גפן": "לדעתי רז מוכיח שהוא עדיין לא בשל לתפקיד עם ההתנהגות הילדותית הזו. למה הוא בדיוק מצפה? שדב ימשיך לאפשר לו לפעול כרגיל ולקבל שכר בזמן שהוא אומר לו שהוא רוצה להתמודד מולו? יש גבול לצביעות ולגלגול העיניים. קיבלת החלטה? אתה רוצה להיות ראש עיר? תתמודד עם ההשלכות כמו גבר ותשכנע את הציבור שאתה האדם המתאים להנהיג אותו".

במקביל קינסטליך העביר השבוע מסר לציבור התושבים, בו תיאר איומים לכאורה המופנים כלפיו מאז הודיע על התמודדותו לתפקיד ראש העיר וציין בין היתר: "אלו ימים חשובים ומאתגרים לכולנו. אני מבטיח לכם שלא משנה כמה יאיימו עלי, כמה ינסו להכפיש אותי ואיזה תרגילים מכוערים ינסו לעשות לי, אני מתכוון לנצח ולהיות ראש העיר שלכם ולהחזיר לכולנו את הגאווה ואת חדוות העשייה. אני לא חושש, לא מפחד ולא מביט לאחור. כשהתחלתי את דרכי לא הייתה לי מזכירה, לא משרד ולא עוזרים, התחלתי ללכת כי האמנתי שאני יכול לשנות".

הוא המשיך והעביר ביקורת חריפה על צור מבלי להתייחס אליו מפורשות: "הם יכולים להשתמש בכוח השלטוני שכרגע בידם בשביל לנסות לעצור אותי, אבל לפעמים דווקא כשמשתמשים בכוח מופרז ומתנהלים בכוחניות חסרת מעצורים הכוח הזה עשוי לחזור ולפעול דווקא נגד מי שהשתמש בו".

ממטה הבחירות של דב צור נמסר בתגובה לדברים: "מהרגע שבו חבר קואליציה בוחר לצאת נגד העומד בראשה הוא לא יכול להחזיק בקרנות המזבח. קינסטליך החזיק בסמכויות שהואצלו לו על ידי ראש העיר, מהרגע שסמכויות אלו נלקחו ממנו, אין היגיון שימשיך להתפרנס על חשבון הציבור מבלי שהוא עובד למענו".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות