דף הבית / חדשות העיר / "הגנרטור מרעיש ומעשן בלי הפסקה"

"הגנרטור מרעיש ומעשן בלי הפסקה"

רונן דמארי

עבודות לביצוע פרויקט תמ"א ברחוב מיכה יוסף מטרידות את חיי התושבים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שעבודות הפרויקט מלוות בגנרטור גדול במיוחד, הממוקם צמוד לבתיהם וחושף אותם לטענתם למטרדי רעש וזיהום אוויר. לדבריהם, הם פנו פעמים רבות לעירייה ולחברה היזמית בתלונות על פעילות הגנרטור אולם קיבלו תשובות מתחמקות והגנרטור ממשיך לעבוד כבר למעלה משנה וחצי.

אחת התושבות סיפרה השבוע ל"גל גפן": "פרויקט התמ"א התחיל בחודש ינואר 2017 וזמן קצר לאחר מכן הניחו גנרטור מתחת לחלונות של הבניין שלנו, בנקודה שקרובה למגרש חניה באזור שבו הפועלים ממקמים את המחסן שלהם ובכל בוקר מהשעה שבע עד השעה שבע בערב, הגנרטור מרעיש ומעשן בלי הפסקה. אנחנו עם חלונות סגורים כל היום, גם בסלון וגם בחדרי השינה כי מדובר גם ברעש וגם בעשן".

 

-מה אומרים לכם בעירייה?

"כשאני מתקשרת לעירייה הם אומרים שיש היתר לגנרטור. לפעמים התקשרנו כי הם עברו את השעה שבע בערב ואז מגיעים פקחים. כשדיברנו עם הנהלת הפרויקט אמרו שזה רק לשלושה חודשים אבל זה נמשך, כל הזמן אומרים עוד שבועיים עוד שלושה שבועות. בינתיים זה מאוד פוגע באיכות החיים. מדובר ברעש ומטרד סביבתי מזעזע ואנחנו בניין עם תינוקות, יש כאן גם זיהום אוויר".

 

-מה אתם רוצים שהעירייה תעשה?

"זה בניין ענק, שיעבירו את הגנרטור למקום אחר, לקצה מגרש החנייה. כרגע זה עומד לנו ממש מתחת לחלונות. או שיתחברו כבר לחשמל, זה לא הגיוני שפרויקט תמ"א במשך שנה וחצי עומד על גנרטור, יש אנשים עם חשמל בבניין. זה כל הזמן נגרר וזה לא תקין".

 

שכן אחר בבניין הוסיף: "הגנרטור עובד מעל שנה וחצי, בזמן הזה דיברנו עם המשרד של הפרויקט ובכל פעם שמענו תירוץ אחר. ביקשתי לדבר עם אחד המנהלים ולא חזרו אליי. לא תיארנו לעצמנו שבמסגרת פרויקט תמ"א יהיה דבר כזה. באף פרויקט לא הביאו מנוף וגנרטור".

 

-עד כמה פעילות הגנרטור פוגעת בשגרת החיים שלכם?

"יש שני מטרדים עם הגנרטור הזה: אחד זה הרעש שלפעמים עובדים עד השעה תשע בערב, אם כי בדרך כלל הם עובדים עד השעה חמש אחר הצהריים. מגיעים פקחים ונותנים להם התראה רק אם אנחנו מצלצלים למוקד העירוני. המטרד השני הוא זיהום אוויר שסובלים ממנו בקומות התחתונות, הגנרטור מוציא עשן כמו אוטובוס שעומד ליד הבית שלך וכל הזמן המנוע שלו עובד. אנחנו סוגרים את החלונות בצד של הסלון וחדרי השינה. אנחנו עם חלונות סגורים כל זמן שהדבר הזה עובד. זה לא אתר בנייה, יש כאן אנשים שחיים וזה פוגע בהם".

 

מהחברה היזמית נמסר בתגובה: "בסמוך לבניין ולאורך רחוב מיכה יוסף היו קווי מתח של חברת חשמל (שלא שייכים לפרוייקט – קו מתח עליון וקו מתח נמוך), והחברה פעלה במהלך ביצוע עבודות הבניה של הפרוייקט, ובשיתוף חברת חשמל, לביצוע הטמנה של קווי המתח מתחת לאדמה. בשל כך, חברת חשמל לא אישרה התקנת מונה זמני לשימוש החברה לביצוע עבודות הבניה עד לסיום ביצוע הטמנת קווי המתח. בהתאם לזאת, עשתה החברה לשכירות גנרטור שקט במיוחד המשמש בדרך כלל לארועים, לשימוש במסגרת עבודות הבניה. עם סיום ביצוע הטמנת קווי המתח של חברת החשמל וקבלת חשמל לביצוע עבודות הבניה, החברה תפסיק את השימוש בגנרטור ותעבירו מהפרוייקט. להערכתנו תוך כ-3 חודשים הגנרטור יועבר מהפרוייקט, בכפוף לקבלת הזנת חשמל מחברת החשמל.

החברה פועלת לביצוע פרוייקטים של תמ״א 38 במרכזי הערים ועושה היא ככל יכולתה ובהתאם לדרישות לבצע את הפרוייקטים בצורה הכי נעימה לסביבת הבניין ככל שניתן במסגרת הנסיבות.
יחד עם זאת, השכנים המגוררים בסמוך לפרוייקטים המבוצעים במסגרת תמ״א, ירצו בעתיד לבצע על הבניין שלהם תמ״א 38 ולכן בסיכומם של דברים, התחדשות עירונית הינה מבורכת ומיטיבה בסופו של דבר עם כלל הבניינים במרכזי הערים ולכן יש צורך בסבלנות ואורח-רוח מצד השכנים.
אנו בחברה נמשיך ונפעל בשיתוף כל הגורמים להצלחת הפרוייקטים אותם מבצעת החברה תוך התחשבות מלאה בסביבת הפרוייקט".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "סוגיית האחריות, הטיפול והאכיפה בשטחים העירוניים נמצאת בסמכות הרשות המקומית – עיריית ראשון לציון במקרה זה. על כן, הציבור מתבקש לדווח על המפגע לאגף איכות הסביבה של עיריית ראשון לציון ולהעביר את הנושא לטיפול המוקד של הרשות המקומית".

מהעירייה נמסר בתגובה: "עבודות תמ"א 38 נתמכות לרוב על ידי אספקת חשמל מהבניין עצמו.
לעיתים, נעזרים היזמים בגנרטור. במקרה זה מדובר בגנרטור אינטגרלי בעל משתיק קול כך שרמת הרעש נמוכה משמעותית מגנרטור פתוח. בכל מקרה, בכל חריגה משעות העבודה המקובלות, העבודה מופסקת, כפי שמצויין גם בפנייה. העבודות באתר יסתיימו בסוף חודש הבא. מעבר לכך ובדיוק בשל מקרים אלו, החליטה העירייה כבר לפני כחצי שנה להתנות כל בקשה לעבודות תמ"א 38 ללא שימוש בגנרטור".

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות