דף הבית / חדשות העיר / בקשת ביטול

בקשת ביטול

רונן דמארי

 
לאחרונה הוגשה עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים מחוז מרכז, נגד הוועדה המחוזית מחוז מרכז, הוועדה המקומית ראשון לציון, בעלי הזכויות באחד ממתחמי הפינוי-בינוי ברחוב מנחם פוזננסקי, ואחת מהחברות הקבלניות המעורבות בפרויקט. בעתירה שטרם נדונה בבית המשפט, מבקשים תושבים שחתימתם צורפה לעתירה לבטל את תוכנית המתאר העירונית ואת תוכנית הפינוי-בינוי המתוכננת באחד המתחמים בשכונה.
בעתירה נאמר בין היתר: "התוכנית שבכותרת קיימת 'על הנייר' מזה 15 שנה, והיא כורכת עוולות קשות לאוכלוסייה רחבה בת כ-15 אלף תושבים, לא רק לתושבי רחוב פוזננסקי והרחובות הצמודים והסמוכים לו. מדובר בשכונה שתושביה ברמה סוציו-אקונומית נמוכה, והם קורבן נוח ללחצים ולפיתויים. עיקר עיסוקו של המטה הוא נושאי תכנון ובניה ותשתיות, לא בשל בחירה אלא בשל אילוץ, שכן במשך לפחות 15 השנה האחרונות קבלנים רבים לוטשים עיניהם אל אדמותיה המבוקשות, עטים על תושבי השכונה המוחלשים ומפעילים לחץ על תושביה לוותר על דירתם בהליך של פינוי בינוי ברוטאלי. התושבים מבולבלים ולחוצים. בשנים האחרונות גם הממשלה וגם העירייה מתנהגות כמו הקבלנים הגסים ביותר ומפעילות את מיטב ומירב לחציהן על התושבים. תהליך התכנון כולו מלווה בהדרת התושבים, ובפגיעה בהתארגנותם".
עוד נאמר בעתירה: "מובן כי האינטרס של הממשלה ושל העירייה הוא למנוע התארגנות של תושבים, למנוע ריכוז הכוח, לנהוג הפרד ומשול על מנת שהאוכלוסייה המוחלשת הזאת לא תוכל להגן על זכויותיה התכנוניות והאחרות.
העותרים עיינו בתיק בניין עיר שבוועדה המקומית המלא, כולל שלבי האישור הראשונים ועד היום ולא ראו דו"ח שמאות כלכלית לפרויקט. כלומר, הוועדה המקומית מתנהלת ללא שמאות כלכלית כלל. לעומתה, הוועדה המחוזית מחזיקה בתיק בניין עיר חוו"ד שמאית ישנה ולא מעודכנת משנת 2006 במקרה הטוב, המבוססת על חוו"ד שמאית עלומה משנת 2003".
בהמשך הם מציינים כי על פי תחשיביהם, שווי הדירות במקום גבוה פי ארבע או חמש מהשווי המצוי בהערכות השמאי בתיק. ברקע עומד חוזה, שלפי ניתוח שקיבלנו אינו חוקי, שנחתם בין הממשלה לבין העירייה למחוק את השכונה ולהקים חדשה תחתיה, כל זאת בלי להיוועץ בתושבים, בלי שיהיו צד לחוזה זה, בלי שיהיו שותפים להליך התכנון ועוד. על חוזה זה ביססה העירייה תכנית מתארית מפלצתית להרס השכונה ולבניית חדשה תחתיה, בצפיפות איומה ובתכנון לא אנושי. מובן כי האינטרס של הממשלה ושל העירייה הוא למנוע התארגנות של תושבים, למנוע ריכוז הכוח, לנהוג הפרד ומשול על מנת שהאוכלוסייה המוחלשת הזאת לא תוכל להגן על זכויותיה התכנוניות והאחרות".
"רוצים את הפרויקט"
מי שלא שמח נוכח ההתנגדות, אלו בעלי הדירות שכבר חתמו לפני זמן רב על ביצוע הפרויקט וכעת מביטים בעיניים כלות במשוכות הבירוקרטיות הנוספות אותן הוא אמור לצלוח על מנת שיוכל לצאת אל הפועל.
רחל כהן מתגוררת ברחוב שי עגנון, באחד מתוך שני בניינים בהם כבר חתמו כל הדיירים על ביצוע הפרויקט. ל"גל גפן" היא אומרת השבוע: "אנחנו מאוד רוצים את הפרויקט ועובדה שאנחנו מתקדמים בתהליך, אנחנו בניין שעומד להיות בפיילוט, אנחנו בשלבים מתקדמים מאוד ואמור להיבחר לנו קבלן ואנחנו שמחים ומאושרים מזה. אנשים רוצים לעבור למקום טוב יותר, אנחנו חייבים לצאת מפה, הבניינים שלנו עומדים להתפרק כבר ואנחנו רק נרוויח מהמהלך, כבר לא מתווכחים על עוד עשר מטר, אלא דירות חדשות, מרווחות, מעלית, תנאים אחרים, איכות חיים שונה. מישהו יכול לעשות את זה לבד? ממש לא. אני לא יודעת מהיכן מגיעות הטענות, אבל משיחות עם תושבים רבים יש הרבה שרוצים, אבל תמיד יש אחד או שניים שתוקעים את התהליך. לדעתי הרבה רוצים להשתדרג".
גולן אלבוגן המתגורר ברחוב זלמן שניאור סיפר אף הוא לעיתון: "אני לא מצליח להבין מדוע אותם מתנגדים לא מייצרים שיח על מנת להסביר את ההתנגדות שלהם. לא ברור לי איך אפשר להתנגד להתקדמות לשיפור תנאי מחיה, לעזרה שמציעה העירייה לחלשים ולמוחלשים שמקבלים סיוע לחמש שנים הראשונות, אני באמת לא מצליח להבין את הסיבות. הייתי רוצה לדעת מה מפריע ולראות איך פותרים את הבעיות. לא רק להגיד שהם נגד הפרויקט מבלי לתת תשובות אלטרנטיביות לצעקות".
עוד הוסיף אלבוגן: "אני מאמין שזה מעכב את הפרויקט, כי אצלי בבניין אחת מבעלי הדירות ביטלה פתאום את החתימה שלה כי שמעה ש'יש בעיה'.
אם ההתנגדות צודקת, אני אהיה ראשון המתנגדים, אבל מאחר ואני לא רואה שום סיבה קונקרטית למה לא רוצים את הפרויקט, אני לא מבין מה עומד מאחורי הדברים וקשה לי להזדהות איתם".
יו"ר מינהלת הבינוי פינוי בינוי, דודו מנצור, התייחס אף הוא לעתירה ולטענות המתנגדים: "אין כאן שום טרנספר ואף אחד לא כופה על אף אחד שום דבר, הרעיון הוא שרק מי שירצה יעבור. הנכס הוא של בעלי הדירות ורק מה שירצו ייעשה. אנחנו פה בשביל לקדם את הפרויקט בשבילם, לא העירייה ולא המדינה מרוויחה מזה משהו. הטענה היא שעולי אתיופיה רוצים להישאר יחד לא נכונה, כי חלק מהעולים אומרים בעצמם שהריכוז שלהם בתוך השכונה הוא בעייתי ושהם צריכים להתערות בשכונות אחרות על מנת להשתלב טוב יותר בחברה".
 
מהעירייה נמסר בתגובה: ראשית, נבהיר, תכנית פינוי-הבינוי של מתחם פוזננסקי היא תכנית המקודמת על ידי יזם פרטי ולא על ידי עיריית ראשון לציון או המנהלת מטעמה.
לעניין הטענות, לצערנו מדובר במתנגדים סדרתיים אשר מייצגים את עצמם ובוודאי לא את הלך הרוח בשכונה.
שכונת רמת אליהו היא שכונה אשר כל הניסיונות שנעשו במשך עשרות שנים לחדשה ולשקמה לא צלחו. רק בזכות הסכם הגג שחתמה המדינה עם ראשון לציון, הצלחנו להביא למצב שהמדינה תאפשר מכירת קרקעות משלימות במחיר של 16% משווי הקרקע, ובכך לייצר ללמעלה מאלפיים בתי אב בשכונה עתיד חדש ומלא תקווה. לא רק שהעירייה הקימה מנהלת בשכונה, שמהווה כתובת לכל בעיה ושאלה של תושבים, המנהלת גם עורכת מפגשי דיירים בכל בניין ואף ערכה מפגש שיתוף ציבור בעת עריכת התב"ע (תכנית בניין עיר) לשכונה. ההתנגדות איננה משקפת כלל וכלל את עמדת תושבי השכונה ואפילו לא את חלקם המזערי, ולהיפך, רובם המוחלט של התושבים מברכים ומייחלים לקידום הפרויקט.

ראש העירייה על רקע תוכנית בינוי פינוי בינוי רמת אליהו
רמת אליהו

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל REPORT@GAL-GEFEN.CO.IL

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

פתיחת סניף מקס סטוק בת ים. תמונה 2. קרדיט צילום- אוריה ברגיל

בת ים: תתחדשי בסניף חדש וגדול של מקס סטוק

תפריט נגישות